• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af nicholas | 23.02.2008 11:41

Musik tags?

Multimedia / lyd / video etc.
En af mine gode venner, laver selv musik.
Når musikken er mixet færdig og brændt på cd sker det hvis han vi høre pladen på sin pc, at den henter navnet på en kunstner og musik nr titel på nettet. Denne tekst vises så i afspilleren. Men han har jo netop ikke navngivet musikken og hans navn findes næppe i en online database??? Det er da også nogle helt tossede titler som vises: Noget på kinesisk eller spansk...
Jeg går ud fra, at de her stykker musik et eller andet sted, påhæftes en kode som så refererer til en online database med kunstnere... Hvordan får han sit eget navn oplyst eller påhæftet musikken?
Har musik en titel kode, som man kan redigerer i?

VH
Nicholas
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer3

# 1

17 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af lusepuster den 23. februar 2008 kl. 13:26

Permalink

Den nemme del først:
En del

Den nemme del først:
En del af en musikfil er såkaldte metadata, altså oplysninger om titel, kunstner, længde, album m.m.; dette kan du rimelig nemt redigere - enten ved at gøre det gennem Amarok, Rhythmbox eller en anden musikhåndterings-applikation, eller ved at bruge et dedikeret program som EasyTag.

Det svære: Hvordan man bliver oprettet i CDDB og MusicBrainz, som er de online musikarkiver, som musikafspillerne normalt henter manglende filoplysninger fra, ved jeg ikke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af micje99 den 23. februar 2008 kl. 13:45

Permalink

Den "svære" del

Mht. CDDB/freedb så er det muligt at tilføje oplysningerne til databasen med mange mediaplayers/cd-rippers/etc.

Hver cd har et unikt id, ved ikke hvordan dette generes, men det er den måde freedb/cddb bruger til at give dig artist/title-info til lige præcis den cd du afspiller.

Din ven har så åbenbart ramt et cd-id der allerede er taget, derfor får han titlerne til dem i stedet for.

Musicbrainz fungerer svjv ved at analysere hvert nummer, men der må du selv søge efter lidt mere info, for det er ikke noget jeg har erfaring med :)

Det eneste program jeg lige på stående fod er 100 procent sikker på har cddb/freedb support er EAC (exact audio copy) til windows, men det er en ret udbredt funktion, vil da gå udfra de fleste mediaplayers har understøttelse for det nutildags :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af nicholas den 23. februar 2008 kl. 19:53

Permalink

Musik tags

Hej!

Mange tak skal I begge have!
Nu har jeg noget at arbejde videre med.
VH
Nicholas
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Linux Foundation brugte 8,4 millioner dollars på Linux Kernel projektet i 2025 0
Nu kan man skrive private beskeder 0
KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0
Zypper Package Manager brugervejledning til openSUSE brugere og deres derivater 0
KDE Spectacle tilføjer OCR understøttelse for at kopiere tekst direkte fra skærmbilleder 0

Seneste aktivitet

Kopiering til min Samsung telefon 4
Mbox mail import til Thunderbird 14
FOSS i Færdselsstyrelsen 2
Program ala Dreamweaver 2
Test af forum 5
Kunstig inteligens 1
Flatpak og hvorfor 1
Har brugt GLF OS, en NixOS-baseret distribution lavet i Frankrig. 2
Crontab 2
[ LØST ] Flere genveje på Firefox skrivebordet 5
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 15
Dansk distro til software udviklere 3
Driver til min scanner? 3
Affinity V3 2
copy hvordan 1
Sortering af filer - sort of... 4
Det der ikke må galt gik galt 5
VPN — 8 tests, 1 klar vinder i 2025 3
Lidt nostalgi 1
Forum. 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !