Kanaltux.dk død?
I afsnit 4 fra 26/4 siger de gode herre at det næste afsnit vil komme midt i maj/slutningen af maj. Men intet er sket siden.. Nogen der ved hvorfor der ikke er kommet mere op ? Ikke fordi jeg blev klogere af at se det, men syntes nu det var meget skægt at se.
Kommentarer13
... Nogen gange går
F.eks. holder jeg også fast i at vi ikke har lagt Ubuntudanmark Podcast til at hvile endnu, den holder bare pause...
Men jeg håber da virkeligt ikke at KanalTux er døde. Selvom de af og til har nogle forkvaklede holdninger, så er de ganske underholdende og semi-informative ;-)
udtalesen er sikkert under
#0 Har selv haft samme
I kan altid se the linux
Rygterne om vores død er
www.kanaltux.dk
Sådan drenge.. lækkert og
Jo jeg tror kanaltux er
Nogle der ved hvorfor ?
PS. ved godt denne tråd er gammel.
Jo jeg tror kanaltux er
Nogle der ved hvorfor ?
Næh, men jeg kan da klikke på linket: http://www.kanaltux.dk/ Aner så ikke om domænet er blevet solgt videre, eller om ophavsmændene har fundet sig nogle nye interesser:)
Så vidt jeg husker er der et vist personsammenfald med Linux.dk. Dèr skete der ganske vist ikke en skid i nogle år. Men så pludselig var siden væk, og det blev annonceret at der skulle skiftes server og den ville være tilbage senest 1. okt., altså sidste år. Og det stod der stadig da vi var nået til december. Så hed det sig, at den ville komme igen snarest. Og sådan er det stadig: http://www.linux.dk/
Sådan ser det desværre generelt ud med Linux i Danmark, fx SSLUG, Klid, Ubuntu Danmark. Eller sitet her: http://www.linuxin.dk/node/8
eller: http://www.linuxin.dk/node/9446/ En masse tiltag, manglende vedligeholdelse, nedslidning. Eminent ringe evne til kommunikation. Manglende samarbejdsevne/vilje. - Altså, det ligger mig fjernt at kræve af andre at de skal præstere dit og dat. Men hvis de starter noget eller havner i en bestemmende rolle, så synes jeg bordet fanger.
Tænk hvis resten af Linuxland ude i den store verden fungerede lige sådan. Så var der ikke noget Linux.
klid.dk lever stadig
Hvor passer Ubuntu Danmark
Mig bekendt er der da masser af liv på det site. :-)
Hvad vil vi med Linux, open source, fri software?
Medlemmerne strømmede ind (medlemstallet er nu oppe over 6.ooo). Der var dengang virkelig brug for praktiske anvisninger på tekniske problemer: Hvordan får vi VLC til at afspille dansk TV, osv. Der blev serveret masser af guldkorn:)
Efterhånden blev Linux nemmere og nemmere at håndtere. Og div supportsites var ikke så nødvendige mere.
Men så de senere år? Man ser forgæves efter den nyeste halvårlig udgave på forsiden. Hvor downloader man egentlig? Her, så får du den snart 2 år gamle udgave: https://ubuntudanmark.dk/download/
Hvad vil Ubuntu Danmark egentlig? Jo, der er også lidt snak omkring tlf og tablet. Men det større billede med open source/fri software? Drejer det sig ikke også om at drive udviklingen frem?
Hvordan flytter vi nogle hegnspæle i den virkelige verden? - Eller er det nok med en lidt tilbagelænet hyggeklub? - Ja undskyld, det er måske lidt polemisk formuleret:)
Klid.dk
I mine ca 10 år med Linux har jeg mange gange været forbi Klid.dk. I de første år bla for at se, om der var kommet en ny distro. Det fremgik nemlig - i en periode - af forsiden på Klid.dk. Men også for at se om der var noget elementært baggrundsmateriale. Altså om hvad linux egenlig var for noget. Hist og pist kunne man nemlig se referencer til en Linux-bog eller lign. - Men når jeg kiggede på fx Klid.dk eller SSLUG så fandt jeg kun noget dybt forældet, og ubrugeligt materiale:(
Nu ved jeg godt at Klid.dk har hosted en del Linux-distroer, altså sådan ad bagvejen. For man skulle for det meste finde disse distroer på deres egne hjemmesider. Og så - lo and behold - var der et link til Klid.dk. Men det er jo ikke det jeg ovenfor efterlyser som vedligeholdelse. - Se også fx på forsiden i dag: http://klid.dk/: Der er en reference til Keldix 20120406. Så vidt jeg husker en udvidet, dansk og meget brugervenlig udgave af PCLOS. Men altså, hvad skal man stille op med en 4 år gammel udgave af en rullende distro?
Jeg ved ikke hvad der er galt med Linux i Danmark. Det er måske lige som håndboldlandsholdet. Ind imellem brillierer de, men så taber de interessen og falder lidt i søvn.
- Men klø endelig på, Keld og Co:)
Men altså, hvad skal man
Jeg har stor glæde af "keldix". Der er nemlig et tilhørend "frosset" repository, som ikke findes andre steder. Jeg henter jævnligt en pakke eller to.
Tak for det, Keld.