• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af dklinux | 14.06.2012 13:43

Fedora 17 's alternative desktops

Løst og fast
Jeg giver for tiden F17 en prøvetur på min sekundære laptop og indtil videre har det været positivt.

Har haft relativt få problemer med oplevelsen , havde et enkelt crach i live cden , men ikke noget jeg så med den færdig installation.

Jeg har tænkt mig at forsøge at finde den rette desktop til enterprise brug .

Gnome3 har indtil videre været artig og ikke crashed , men hvis jeg skal skifte til den kommer jeg til at bruge en del tid på tweaks. Jeg skal blandt andet bruge en del applikations genvejen hvor jeg nemt kan tweake genvejen da jeg bruger adskellige proxy's , Gnome3 irritere mig lang mindre i denne version af Fedora end tidligere

Unity er udlukket på F17 da den holder sig for meget til cannonicals beslutninger.

Ion3 er et dødt projekt desværre

XCFE virker som en discount gnome2 jeg kan ikke rigtigt se hvorfor jeg skulle vælge den over fx mate.

Openbox i F17 virker meget forladt og er nok uanset for primitiv.

Mate, har ikke prøvet den endnu , men jeg ved ikke om det giver mening at holde sig på gtk2 teknologi på noget der ikke er supportet af Red Hat.

KDE 4, har ikke prøvet den endnu , traditionelt har Gnome2 tiltalt mig med end fx KDE 3.

Cinnamon er interessant men desværre skal man pt bruge externe mirrors, og kvaliteten er endnu lavere end hos gnome3 , fx performer den mærkbart dårligere ved video end fx Gnome3 , og det er på en maskine der kan køre crysis uden problemer. Og jeg er ikke sikkert på at den vil være nem nok for mig at vedligeholde den.

Hvad er jeres mening om en arbejdshest desktop til Fedora , er det komplet idioti at tro man kan bruge Fedora til noget seriøst? (jeg har tidligere haft meget ringe oplevelser med Fedoras stabilitet) Og hvor mange extensions skal der til før at jeg vil kunne supporte min arbejdsgang så den minder om windows xp - Gnome2 ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer13

# 1

13 år siden

Permalink

Indsendt af pko den 14. juni 2012 kl. 14:45

Permalink

Hej,
Har du eventuelt

Hej,

Har du eventuelt overvejet SolusOS?

http://solusos.com/
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 14. juni 2012 kl. 14:57

In reply to Hej,
Har du eventuelt
by pko

Permalink

SolusOS

Nej !:

1: jeg kender dem ikke , eller har hørt om nogen der bruger dem til noget seriøst.

2: jeg kender ikke nogen der bruger det til hobby eller har omtalt det som et godt frit project. (Fedora prøver jeg på baggrund af dets idealer om frihed og upstream samt deres måde at holde sig til nyere GPL teknologier)

3: Den er debian basseret, der er næsten nul support for deb i enterprise verdenen, Oracle IBM citrix mv holder sig generelt til RHEL eller distros der ligner RHEL.

4: jeg kender ikke bagmændene for projektet andet end at jeg kender LMDE og jeg ønsker ikke at bruge LMDE.

5: mit firma har internt udviklede tools. selvom der er Debian versioner af disse ser jeg inden grund til ikke bare at bruge debian eller ubuntu istedet.

6: Ikke for at fornærme nogens yndlings distro , men denne distro virker som endnu en overflødig generisk skod distro uden klar og unikt mål og fokus. Jeg har spildt tid nok på den slags .

7: jeg spurgte om Fedora til erhvervsbrug + desktop PÅ fedora passende til denne usecase . Du har ignoreret begge og spildt min tid.

8 : du har hijacket min tråd uden hensyntagen til 7
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 14. juni 2012 kl. 15:05

Permalink

og du har jo så spildt

og du har jo så spildt endnu mere tid på at skrive den smøre, fremfor bare at ignorere indlægget, selvom jeg overvejende er enig.

formålet med din tråd er uklart. du har sådan set været igennem de større DE's, uden at finde dig til rette. prøv evt. nyeste KDE. når XFCE er discount gnome 2, vil du heller ikke kunne lide LXDE.

fedora er og bliver RH's test-pet distro, men at sige man ikke kan bruge den til noget seriøst, er for langt at gå. du skal bare være klar til at arbejde for det/være i stand til at fixe evt. problemer, for det er ikke RHEL eller debian stable m.v.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 14. juni 2012 kl. 15:23

Permalink

ja,, efterhånden som

#3: ja,, efterhånden som jeg gik igennem argumenterne blev jeg bare mere harm, er klar over det virker ret ironisk. Jeg synes dog alle er væsetlige argumenter for at holde sig fra små distros uden fokus , verden har bare ikke brug for flere.

Jeg fiskede efter var nogle personlige oplevelser. Jeg er, som hentydet flere gange, vel klar over at Fedora ikke er RHEL.

Jeg tror faktisk ikke der er så mange her der har samme usecase. Jeg gætter på at de fleste enten bruger windows på deres arbejde, laver noget uden for IT. eller arbejder på Linux men uden at være afhængig af kommercielle tools mv.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år siden

Permalink

Indsendt af mrbrown79 den 14. juni 2012 kl. 15:43

Permalink

Jeg gætter på at de

#4: Jeg gætter på at de fleste enten bruger windows på deres arbejde, laver noget uden for IT. eller arbejder på Linux men uden at være afhængig af kommercielle tools mv.

Jeg bruger Linux på jobbet, men den har primært funktion af at være en X-client, som tilgår kommercielle tredjepartsværktøjer, der er installeret på en pulje af RHEL-servere. Det giver mig masser af fordele at køre omtrent samme system på klienten, som serverne kører (nogle opgaver er bedre løst "lokalt") - også som en læringsproces, idet det alligevel er mig, der vedligeholder alle maskinerne.

Jeg har også forsøgt mig med Fedora 16 som arbejdsstation, men halvdelen af mine arbejdsdage endte med debugging af crashes eller succesfattige forsøg på at tilpasse Gnome-shell til at tillade et effektiv arbejdsflow med det pågældende software. Enden på den historie, blev at jeg droppede Fedora og smed en Centos 6 ind på arbejdsstationerne. Det er stabilt som ind i helvede og har langtidssupport, og så spiller den forbilledligt sammen med tredjepartssoftwaren, som er RHEL-baseret. Og generelt er Gnome2 jo bare herligt brugervenligt "no-nonsense". I mit tilfælde er det så krydret med en WinXP Virtualbox til at klare de ting, hvor en ikke-helt-bleeding-edge Centos ikke helt slår til.

Jeg håber ikke, jeg afsporer din tråd :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 14. juni 2012 kl. 21:29

Permalink

#4 jeg har installeret

#4 jeg har installeret ubuntu 12.04 LTS i IT arb.mæssig henseende, det gør det lettere at overtale når der er 5 års support. :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 14. juni 2012 kl. 22:29

Permalink

fedora er og bliver RH's

#3: fedora er og bliver RH's test-pet distroMan kan også formulere det sådan at Fedora er Redhats innovationsdistro, med hvilken de sponsorer fællesskabets fremtidige udvikling af essentiel Linuxteknologi.

Du virker ret negativ. Hvorfor er Xfce f.eks. en discount GNOME? Personligt har jeg altid foretrukket Xfce fremfor GNOME 2, specielt efter de nyeste releases. F.eks. har Xfce's panel ægte transparens, GNOME har kun pseudotransparens.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

13 år siden

Permalink

Indsendt af Kristho den 14. juni 2012 kl. 23:37

Permalink

Jeg bruger Fedora GNOME som

Jeg bruger Fedora GNOME som primær styresystem på min bærbar.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

13 år siden

Permalink

Indsendt af syncroniq den 15. juni 2012 kl. 10:30

Permalink

Hey,
Vi kører også en

Hey,

Vi kører også en masse RHEL på jobbet, og jeg startede med at køre en Centos 6. Den virker fint, men er lidt kedelig i længden. Jeg er nu hoppet på Fedora 17 som arbejdsmaskine når jeg tilgår vores RHEL. Det fungere super godt.

Har du besøgt : https://extensions.gnome.org/

Jeg har kørt Fedora 14, 15, 16 og nu 17 i privaten. Var skeptisk for Gnome 3, men syntes virkeligt det er lækkert når man kommer igang med det. Det er anderledes, men syntes det holder.

Har prøvet LXDE men syntes ikke den er lækker at arbejde med. Tror dens styrke ligger andre steder.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

13 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 15. juni 2012 kl. 11:59

Permalink

#7 det er ikke mig der

#7 det er ikke mig der kalder XFCE discount gnome, det er #0 ;)

fedora var ikke noget jeg ville køre på min stationære som primært OS. men har i flere omgange kørt med det som sekundært/på bærbar.

jeg har dog altid foretrukket gnome 2 over XFCE, men det er udmærket og lige kommet i version 4.10
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

13 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 15. juni 2012 kl. 13:01

Permalink

XFCE

#5: g generelt er Gnome2 jo bare herligt brugervenligt "no-nonsense". I mit tilfælde er det så krydret med en WinXP Virtualbox til at klare de ting, hvor en ikke-helt-bleeding-edge Centos ikke helt slår til.

#5 du er spot on,, det er den slags erfaringer jeg havde håbet på,, hvilket dog desværre sænker mine forventninger til F17 som arbejdsstation . Jeg bruger PT RHEL 6.2 og langt de fleste problemer jeg har haft er enten selvforskyldt eller på grund af interne hjemmebiks tools.

#7 pallepind, jeg er en gammel gnaven kyniker når det kommer til software, XFCE har intet at byde på for mig andet end visse distros ikke har andet hvis man vil have Gnome2 feel. Og transparens er ikke et argument for den, mine terminaler skal ikke have transparens

#9 tak for extensions linket,, jeg havde forlagt det., jeg vil se på det

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

13 år siden

Permalink

Indsendt af Looop den 15. juni 2012 kl. 13:07

Permalink

Nu har jeg en kærlighed for

Nu har jeg en kærlighed for absolut ingen forstyrrelser, så når jeg arbejder på linux bruger jeg enten FluxBox eller FVWM ved godt at indlærings kurven er MEGET stejle, men når du først er inden i de to WM's får du svært ved at gå tilbage til fx GNOME
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

13 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 15. juni 2012 kl. 13:12

Permalink

Loop, fluxbox mv
Jeg

#12:Loop, fluxbox mv
Jeg hører dig, jeg kørte selv den stil i nogle år, jeg endte med at elske at bruge ion3 og havde endda lavet en hel del mods til det. Det er nok bare fordi der er for mange 3rd party tools der virker godt sammen med WIMP a la Gnome2.

Jeg tror bare jeg ville have en tiling wm så, men det skal være en der virker godt sammen med fx rdesktop (RDP klient) da disse ofte har krav til hvor meget af vinduet de vil stjæle.

Jeg har prøvet awesome kort og set lidt på xmonad, men jeg er ikke helt solgt endnu.


  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
PCLinuxOS 27
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !