• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Kappa | 06.10.2012 04:56

Anonymous

Ideologi, licenser, politik etc.
Efter i går, kan man vel spørge: Er Anonymous aktivisme eller terrorisme?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Braunstein den 6. oktober 2012 kl. 11:38

Permalink

Anonymous

Det tror jeg ikke der et enkelt svar på. Dels fordi det vil afhænge af hvem der ser på det; nogle vil argumentere for at det er civil ulydighed i en moderne verden, andre vil argumentere at det at ødelægge en hjemmeside har lige så stor økonomisk effekt som "rigtig" hærværk og dermed er at sidestille med en forbrydelse.
Ydermere er Anonymous så løst og bredt et netværk (hvis man overhovedet kan kalde det et netværk) at hvilken som helst gruppering kan skjule sig bag "brandet" Anonymous.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 6. oktober 2012 kl. 12:28

Permalink

Jeg er enig med Braunstein.

Jeg er enig med Braunstein. Det afhænger af hvem der ser på det. Men sådan er det oftest med "terrorisme". F.eks. mener nogle at FARC er en terrororganisation hvor andre mener, at de er frihedskæmpere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 6. oktober 2012 kl. 13:30

Permalink

Al-Qaeda er også et løst

Al-Qaeda er også et løst forbundet netværk, et netværk som mange af verdens sunni muslimer opfatter som frihedskæmpere, men der er vel ikke mange i den vestlige verden, der ikke opfatter dem som mordere, hvor de selv mener det er selvforsvar, jeg ved godt hvad jeg selv mener om Al-Qaeda, og forskellen på dem og Anonymous er den, at Anonymous aktioner ikke har kostet menneskeliv (endnu), og endda vil de ikke engang lægge ansigter til, i modsætning til Al-Qaeda, der også vil fortælle hvad deres egentlige mål er, for hvis det Anonymous gør, udelukkende gengælder de aktioner man foretager mod dem, når de bryder de pågældende landes lovgivninger, så er der jo udelukkende et formål, at få alle til at gøre som en ikke lovlig organisation mener er rigtigt, og derfor er det i mine øjne terrorister.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af jenss den 6. oktober 2012 kl. 15:05

Permalink

Dokumentarfilm - We are Legion

Dokumentarfilmen - We are Legion blev udgivet for nylig. Hvis man har 1½ time er den ok at bruge tid på. Den er angivelig udgivet under Creative Commons, men popper alligevel op og ned rundt omkring, men den har da været at finde en rum tid her: http://www.youtube.com/watch?v=8TMtbNJ81X0
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 6. oktober 2012 kl. 18:03

Permalink

Så fik jeg set filmen,

Så fik jeg set filmen, ligesom jeg troede, at den yderste venstrefløj var ved, at uddø popper den op nye steder, men jeg vil stoppe med denne tråd, for det var ikke min mening, at den skulle udvikle sig til et politisk tema, det var selvfølgelig dumt, for det var jo ganske forudsigeligt, men informativ hvis man kan få 2+2 til 4.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
PCLinuxOS 28
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !