clonezilla
Efter afprøvning af forskellige backup muligheder faldt valget på clonezilla. Og det virker. Efter at have lavet et image, gik jeg ind i windows og slettede et program, og i linux en tekstfil. Gendannede hardisken med det gemte image. Og det var tilbageført til , inden jeg havde slettet noget
Fandt et par danske videoer:
Del 1 https://www.youtube.com/watch?v=y4Q0a_DOL-8
Del 2 https://www.youtube.com/watch?v=UDgJ-5bvYpk
I den siger han at den ikke kan gendanne filer man selv har oprettet i .f.eks. LibreOffice? Med kun Programfiler. Det kunne jeg som sagt.
Nu er det en video fra 2011, så der er måske kommet mere til siden 2011?
Fandt et par danske videoer:
Del 1 https://www.youtube.com/watch?v=y4Q0a_DOL-8
Del 2 https://www.youtube.com/watch?v=UDgJ-5bvYpk
I den siger han at den ikke kan gendanne filer man selv har oprettet i .f.eks. LibreOffice? Med kun Programfiler. Det kunne jeg som sagt.
Nu er det en video fra 2011, så der er måske kommet mere til siden 2011?
Kommentarer3
fuld disk
Det er af forskellige grunde masser af folk der fraråder at man bruger clonezilla til bruger data, ulemperne ved clonezilla er at det er omstendigt hvis ikke upraktisk at hente individuelle filer fra en clonezilla kopi, og især for windows så kan du ikke nødvendigvis boote en ny PC fra det gamle image. hvis du restore pga hardware fejl.
tager clonezilla ikke
Total spild er det da ikke. Hvis du jævnlig tager backup af din hardisk.
Lad os nu sige at du kun har lavet en backup af hele din hardisk med Windows og Linux installeret på. Så glemmer du alt om denne backup.
Din hardisk craser efter 2 år. I med en ny hardisk, og så skal der ellers opdateres både i windows og Linux med den backup der er 2 år gammel, da du ikke jævnligt at taget et image af harddisken.
Jeg kan fortælle at min SSD hardisk er på 500GB, og indeholder 204 GB data, som det tager 45 miniter at tage backup til en USB harddisk. Heri er også indbefattet tiden hvor den thjekker om der er fejl i det image som er overført til USB harddisken. Dette komprimerede image fylder 97GB
Den tid vil jeg gerne bruge hver fjortende dag :)
#1: ulemperne ved clonezilla er at det er omstendigt hvis ikke upraktisk at hente individuelle filer fra en clonezilla kopi, og især for windows så kan du ikke nødvendigvis boote en ny PC fra det gamle image.
Muligt, hvis hardwaeren ikke er identisk, men normalt holder mine computere 7-8 år selv om de kører 5-8 timer om dagen, og så kan jeg godt ofre 1 dag på opsætning af en ny computer??? :)
Så fik CloneZilla vist sit
Jeg fik slettet nogle palletter i Gimp,som jeg ikke skulle have gjort. Jeg kunne ikke genskabe dem. Ja man så sletter jeg da bare gimp, og installerer den igen? Men nej, der var nogle PPA som der pludeselig manglede. Så istedet for at bruge 1-2 dagee på at finde løsning på det.
Ja så tog jeg backup af dropbox til min USB harddisk. 7 minuter for 72,2 GB I med CloneZilla disken og genstrate, Indlæsning af den sidste backup på 204 GB fra USB harddisk 25 minuter
Genstart, og derefter genindlæsning af den sidste backup af drobox 8 minuter
Ialt 40 minnuter istedet for 1-2 dages arbejde :)
Så det er helt sikert at jeg fortsætter med at bruge CloneZilla