• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Kappa | 29.12.2011 06:45

Restricted boot

Løst og fast
Computerworld News Service: Den såkaldte ‘secure boot'-mekanisme, som Microsoft planlægger til Windows 8, har allerede skabt røre blandt Linux-brugere, der er bekymrede for, om teknologien vil gøre det umuligt at installere deres foretrukne frie og open source-baserede styresystem på Windows 8-certificerede maskiner.

Nu er Free Software Foundation (FSF) gået ind i sagen for at advare om, at "hvis dette bliver gjort forkert, så vil systemet nærmere blive til 'restricted boot', eftersom det kan gøre computere ude af stand til at køre med andet end Windows."

FSF har offentliggjort en udtalelse om sagen, hvor computer-producenterne opfordres til at implementere Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)- protokollens secure boot-mekanisme, så det fortsat vil være muligt at installere fri software og styresystemer.


Er der nogen der ved om der er taget nogle skridt i Danmark, for at være med til, at presse hardwarefabrikanter, eller rette henvendelse til konkurrencestyrelsen, hvilket det ser ud til, at man med held har gjort i Australien. Jeg vil lige afvente om der kommer nogle reaktioner herfra, så kan vi evt. tage det op i Mint Danmark
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer1

# 1

14 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 29. december 2011 kl. 15:00

Permalink

nope

Jeg er sikker på at usanset hvad så skaber dette endnu flere problemer for os hippie freetards . Bundkort producenterne laver lige akkruat bundkortene brugbare på windows 8 i mest almindelige konfiguration hvad den så end bliver . Og hobbyists eller hvad alternative OS brugere nu kaldes så så bakse med at få det til at virke.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

KDE Plasma 6.6 skrivebordsmiljø udgivet 0
youtube-tui: Nyd YouTube fra terminalen som en professionel 0
GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0

Seneste aktivitet

BigLinux 5
Det engang så elskede PCLinuxOS er tilbage - og det er stadig en fantastisk Windows erstatning 1
rsync og filsystem 6
Mousam er en detaljeret desktop vejrapp til Linux 1
Hjælp til Handbrake - ingen dk-undertekster 1
luckyBackup 2
GIMP 30
Pinegrow på Debian 13 ? 4
Openmediavault 1
E-mail blues 9
Driver til min scanner? 5
Printer Epson ET-2865 problem 16
Sudo 7
Thunderbird filvedligeholdelse 2
Debian 13.3.0 8
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10
billede af nuværende installation 2
mapper 4
LinuxIn live 9

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !