• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af frogmaster | 23.05.2020 12:49

VNC i Service- Virtual- og User Mode

Hjælp generelt
VNC i Service- Virtual- og User Mode

VNC er crossplatform, og er derfor et program til alle systemd (Linux) og launchd (macOS) operativsystemer, samt Windows.

Fordelen er; et program til fjernadministrativt skrivebord uanset OS, hvilket gør administration enkel.

RealVNC er bedst vedligeholdt, og derfor overordentlig funktionel. RealVNC forbindelser er stærkt krypteret, så der ikke er behov for yderligere sikkerhed.

VNC i User Mode, tillader ikke forbindelser før Logon (indlæses ikke under post), men viser desktoppen, så brugeren kan se admins handlinger.

VNC i Service Mode, tillader forbindelse før Logon (indlæses under post), og viser desktoppen, så brugeren kan se admins handlinger.

VNC i Virtual Mode, tillader forbindelse før Logon (indlæses under post), men kører i sin egen session, således brugeren ikke kan se admins handlinger.

Ulempen er; at RealVNC kræver systemd for at fungere i Virtual- og Service Mode. Der findes løsninger, så Service Mode fungere på Linux uden systemd, men det er kompliceret. PT kender jeg kun sådan løsning til MX Linux.

Fra: https://www.linuxin.dk/node/22784#comment-95276
Det har ikke noget med Chrome Remote Desktop, eller andre internet browsere at gøre. Blot til oplysning.

For interesserede er det relevant at nævne at RealVNC kører p2p med en Enterprise licens. DVS fjernforbindelser ikke kræver at internettet er involveret, eller at HTTP er aktiv. Eksempelvis, er internettet afbrudt af en eller anden grund, så kan LAN maskinerne stadig fjern administreres, sålænge routeren, eller en DC, fungere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer

Svar søges

Flatpak og hvorfor 0
KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0
Zypper Package Manager brugervejledning til openSUSE brugere og deres derivater 0
KDE Spectacle tilføjer OCR understøttelse for at kopiere tekst direkte fra skærmbilleder 0
Deaktiverer alle AI-funktioner i Firefox Web Browser 0

Seneste aktivitet

Crontab 2
[ LØST ] Flere genveje på Firefox skrivebordet 5
FOSS i Færdselsstyrelsen 1
Har brugt GLF OS, en NixOS-baseret distribution lavet i Frankrig. 1
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 15
Dansk distro til software udviklere 3
Driver til min scanner? 3
Affinity V3 2
copy hvordan 1
Sortering af filer - sort of... 4
Det der ikke må galt gik galt 5
VPN — 8 tests, 1 klar vinder i 2025 3
Lidt nostalgi 1
Forum. 1
BigLinux 1
Mount btrfs-device fra ext4 8
Skal vi være nervøse? 22
How to upgrade to LMDE 7 6
Kontakt til dansk-gruppen 3
Internettet er ved at dø. Vi kan stadig stoppe det 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !