• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Breadcrumb

  • Hjem
  • forums
  • Darktable

Snak med

Opret dig!

Af Mads | 15.01.2025 23:24

Darktable

Hjælp generelt
Efter mange års pause fra Linux, så er der lagt noget Ubuntu på laptoppen. Da foto og en smule videoredigering er min ting, så er jeg gået på jagt for at finde alternativer ( LightRoom og Davinci Resolve) der kan afvikles på Linux.

DaVinci Resolve er en no brainer, da det også findes til Linux, men der skulle bruges lidt mere tid til LightRoom alternativet. Der er jeg så - som mange andre - faldet over Darktable.

Darktable har et andet workflow end LightRoom og i forbindelse med at dykke ned i programmet, der har jeg fundet denne informative YouTube kanal : https://www.youtube.com/@deepskypics

I min ydmyge optik så synes jeg han har lavet den bedste intro til Darktable ; https://youtu.be/LzDMpl_ugTA?si=mQ0pVeFuQMqbeUFc

Her gennemgår han workflowet i programmet med afsæt fra LightRoom hvilket har giver mig et par aha-oplevelser :-)

Hermed er tippet givet videre til andre der også er nysgerrige på mulighederne i Darktable.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer3

# 1

5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Domiino den 16. januar 2025 kl. 16:37

Permalink

Jeg er på INGEN måder prof

Jeg er på INGEN måder prof fotograf - men nyder at bruge Darktable til mine billeder - dejlig nem og simpel - selvom jeg udemærket godt er klar over at den kan meget mere end det jeg bruger den til :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

5 måneder siden

Permalink

Indsendt af km den 18. januar 2025 kl. 22:02

Permalink

glad for Darktable

Jeg har brugt darktable i adskillige år, og jeg bliver mere og mere glad for programmet. Jeg synes manualen/dokumentationen er glimrende og lærerig.

Til grovsortering fra kameraet springer jeg darktable over og bruger en imageviewer Geeqie i stedet.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

4 måneder 3 uger siden

Permalink

Indsendt af polynix den 23. januar 2025 kl. 15:52

Permalink

Hvis man kan klare UI'en,

Hvis man kan klare UI'en, så er det et af de bedste værktøjer. Men - og nu anstrenger jeg mig meget for, at sige det nænsomt , - men UI-strukturen er bygget lidt "råt" op, så man skal være klar på, at vænne sig til arbejdsgangen, som involverer at navigere en del rundt.

Det er ikke Adobe, det må jeg vel godt sige? Men det behøver det jo overhovedet ikke at være, hvis man bare vænner sig til, at arbejde ret anderledes med den noget anderledes UI.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Privatbeskeder 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

BigLinux 3
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Backup/synkronisering? 2
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ingen Mint 3
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1
ExplainingComputers? 2
Nextcloud på mobilen 1
Vil du have et sikrere og mere privat internet? Du skal blot installere Vivaldi-browseren med Proton VPN understøttelse! 1
Ny Linuxin på vej :) 43
5G 9

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !