• Reset your password

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log in
Hjem
LinuxIN.dk

Breadcrumb

  • Hjem
  • forums
  • Læsning af databasefil i Firefox

Hvad kan du med 100% sikkerhed sige, at du har stemt?

Valgmuligheder
Af Pingsvin | 06.06.2025 19:07

Læsning af databasefil i Firefox

Hjælp generelt

Hej,

Da jeg forleden startede Firefox, fik jeg denne besked:

"Bogmærker og historik vil ikke virke, da en Firefox-fil er i brug af et andet program. Visse sikkerhedsprogrammer kan være skyld i dette. Læs mere"

Der var mange andre ting der heller ikke virkede, fx login på forskellige sider, Programhåndtering, indlæsning af Messenger, osv, så jeg fulgte vejledningen på https://support.mozilla.org/da/kb/ret-fejlmeddelelsen-bogmaerker-og-his…, først med genstart af Firefox, og så af computeren, og da det ikke hjalp, så åbnede jeg profilmappen i afsnittet Programinfo, lukkede Firefox og slettede filerne:

favicons.sqlite

favicons.sqlite-shm

favicons.sqlite-wal

places.sqlite

places.sqlite-shm

places.sqlite-wal

Det hjalp, men kun et stykke tid, så kom problemet tilbage. Jeg gentog derfor processen fra før (bortset fra at profilmappen denne gang kun indeholdt favicons.sqlite og places.sqlite, ikke de fire andre), men det gjorde ingen forskel. Jeg får stadig samme besked ved opstart, og mange andre ting virker heller ikke, kan fx hverken komme ind på min mail eller på poe.com (hvor jeg bruger AI)

Det er måske bare én af de mange filer i profilmappen som skaber problemet, men i så fald hvilken? Det er jo ikke til at vide. Jeg kunne sf bare nulstille eller oprette en ny profil, men så ryger alle bogmærker vel. Medmindre jeg kan tage en kopi af den gamle bogmærke-fil (places.sqlite?) og bare erstatte den nye med den?

Når jeg klikker på "Om Mozilla Firefox", står der at "Firefox er ved at blive opdateret af en anden instans". Jeg tænker også det kunne have noget med denne opdatering at gøre, men aner ikke hvad der menes med "en anden instans" 😕

  • Log in to post comments

Kommentarer1

11 hours 19 min siden

Permalink

Indsendt af linuxuser42 den 7. juni 2025 kl. 09:20

Permalink

Lav en Firefox konto

Jeg ser dette fænomen fra tid til anden, at Firefox går i en umulig tilstand. Min lavbanale løsning er at bruge en Firefox konto der synkroniserer dine bogmærker og andet. (Ja jeg er på spanden hvis Mozilla organisationen ikke behandler mine data ordentligt, men dem stoler jeg altså på og har gjort i mange år, 7-9-13.)

Har du en Firefox konto kan du altid slette .mozilla mappen i hjemmemappen, genstarte Firefox, logge ind på Firefox og gensynkronisere. Ja det er at give op mht fejlfinding, men nogle gange en del hurtigere som bevist her.

  • Log in to post comments

Svar søges

Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0
Benchmarking dit Linux System 0

Seneste aktivitet

Linuxin er nu migreret til Drupal 11 7
Læsning af databasefil i Firefox 1
Vil du have et sikrere og mere privat internet? Du skal blot installere Vivaldi-browseren med Proton VPN understøttelse! 1
Ny Linuxin på vej :) 43
5G 9
Edit 12
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 4
PCLinuxOS 23
Fairphone? 9
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 9
2 stk Jolla C2 sælges 2
En farverig APT 3.0 udgivelse imponerer med sine nye funktioner 5
Vanilla OS 12
Dirk Schrödter kom forbi... 1
Hjælp til remote terminal vindue? 3
Kan ikke boote på installation 24
80-20 reglen 1
Skærmlys fader ud på min bærbare 8
32 bit distro på max 700mb der stadig understøttes 26
Har vi nogen Linux konsulenter i Slagelse området? 3

Copyright © 2025 Company Name - All rights reserved

Developed & Designed by Alaa Haddad