• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af nrs | 28.05.2008 22:00

Mandriva DK inviterer til installfest 14.Juni i Rødovre

Nyhed
Da Mandriva nu har fået releaset Mandrivs 2008.1 Spring, holdes der en lille installfest på Adressen i Rødovre

Tilmelding foregår på www.mandriva.dk

Tilmeldingen er ikke obligatorisk, men mere for at kunne planlægge antallet af installations CDere, borde .... (chips, popcorn, .... og alt det andet)

SIdder du et eller andet sted i landet og måske ikke lige har tid til at tage til Københavnstrup, så er der også mulighed for at I kan få tilsendt installations CDere.

Der vil være mulighed for at se (og prøve) Mandriva installeret på forskellige maskiner (bla. også Intels Classmate http://www.classmatepc.com/) samt at prøve/installere den på en medbragt computer

Tid & Sted
Lørdag d.14.Juni, kl. 10-16
Mandriva Danmark
Krondalvej 9a.1th
2610 Rødovre
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer3

# 1

17 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af shafh.dk den 29. maj 2008 kl. 07:25

Permalink

...

Ville virkelig gerne komme med til sådan en Installations fest, men jeg ved virkelig ikke hvordan fanden jeg skal få transporteret min computer (som vejer en ton, og har ekstern vandkøler) og skærm (som også vejer et ton)... :(
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af marx den 29. maj 2008 kl. 13:04

Permalink

#1
Shafhyboy. Enten gør du

#1
Shafhyboy. Enten gør du som alle andre fornuftige mennesker, og køber en laptop. (den ThinkPad jeg nævnte for dig, ville jo være lige til højrebenet), eller også slår du en handel af med din mama eller pappa.

Ellers er der selvfølgelig den mulighed at komme uden computer, og bare kigge på og prøve det af på andre maskiner.

Jeg overvejer kraftigt at komme. Det passer lige med at jeg kan nå hjem med min laptop inden der er jubilæumsfest i min karateklub.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af shafh.dk den 29. maj 2008 kl. 21:31

Permalink

#1

En bærbar er alt for dyr, og unødvendig når jeg allerede har en funktionel pc.

Ja kan være man bare skal komme forbi for at kikke. Nu er selve installationen ikke noget jeg er særlig interesseret i. Det er noget som jeg selvfølgelig ikke har problemmer med. Men kunne sku være dejligt hvis nogle der kan hjælpe mig med at få installeret grafikdriver på distroen. Men man burde komme og bakke op. :P
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

Hvad med en afstemming Malar 2
PCLinuxOS 36
den er sjov 3
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !