• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af mjjzf | 17.08.2008 12:54

Torrent-seeding

Software
Spørgsmål:
Der er et par projekter, jeg gerne ville være med til at støtte med Bittorrent. Styrke den. Men jeg kan jo ikke bare lade min laptop køre dag og nat med det - jeg skal jo også nogle gange bruge båndbredden til andet!
Nu har jeg jo en hosting-aftale, der tillader mig at flytte 5 TB om måneden, og den er... lad os bare sige: Der er en del i overskud dér.
Er det muligt at uploade filer og lade dem deltage i torrent, eller er det noget, der kræver en form for bittorrent-installation på serveren for at kunne seede? Kender ikke til teknologien udover det smarte i at dele ressourcerne, så filspejlene ikke smelter.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer2

# 1

17 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af ondope den 17. august 2008 kl. 14:59

Permalink

ja og nej. Du kan fungere

ja og nej.

Du kan fungere som en tracker med din server, se http://da.wikipedia.org/wiki/BitTorrent men du skal bruge en client for at seede.. Men hvis du somehow kan køre f.eks. mldonkey (http interface til bl.a. bittorrent) på serveren kan du godt bruge serverens båndbredde.

Edit: eller du kan kigge på web-seeding http://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_(protocol) (under content delivery)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af z4ndx den 17. august 2008 kl. 15:35

Permalink

Re: Torrent-seeding

Som ondope siger skal du bruge en torrent client.

Jeg bruger 2, Torrentflux og rtorrent. TorrentFLux er en web baseret client og rtorrent er en terminal client.

TorrentFlux bruger jeg til at downloade med og rtorrent bruger jeg til mine uploads. (Jeg er uploader på NT)
rtorrent noget mere stabilt end TF. Der kan du også lave en mappe du bare smider dine torrents filer ind i også starter den dem automatisk, skide smart. Også hvis serveren går ned eller rebooter behøver du jo ikke at starte dem igen imodsætning til TF ;) ..
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Linux Fanpakke til LUG'er og foreninger 0
KDE Plasma 6.6 skrivebordsmiljø udgivet 0
GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0

Seneste aktivitet

youtube-tui: Nyd YouTube fra terminalen som en professionel 3
Lukker og slukker 6
(U)hyggen breder sig 1
BigLinux 5
Det engang så elskede PCLinuxOS er tilbage - og det er stadig en fantastisk Windows erstatning 1
rsync og filsystem 6
Mousam er en detaljeret desktop vejrapp til Linux 1
Hjælp til Handbrake - ingen dk-undertekster 1
luckyBackup 2
GIMP 30
Pinegrow på Debian 13 ? 4
Openmediavault 1
E-mail blues 9
Driver til min scanner? 5
Printer Epson ET-2865 problem 16
Sudo 7
Thunderbird filvedligeholdelse 2
Debian 13.3.0 8
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !