• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af kaj | 21.09.2008 18:57

Iceweasel i Ubuntu?

Software
Jeg er ved at få spat af Firefox 3.
Som jeg har beklaget mig over før, er den 10 - 20 sek. om at starte op, dropdown adresselinien er aldrig blevet opdateret, den viser stadigvæk de første 12 sites, jeg besøgte med den, og hver eneste gang, jeg lukker den ned, får jeg meddelelsen: Firefox svarer ikke, og så muligheden for at fortsætte eller tvinge til at afslutte.
Jeg har forsøgt at afinstallere og installere igen, men det gør ingen forskel.

Jeg har forsøgt mig med andre browsere, Opera og Seamonkey, og de ser såmænd godt nok ud og fungerer meget hurtigt sammenlignet med Firefox, men jeg kan ikke få de forskellige plugins til at virke i disse browsere. De eneste plugins, der virker, er Shockwave Flash.
Besøger man de respektive browseres homesites, får man bare anvisning på, hvordan man downloader og dernæst installerer de forskellige plugins, men disse plugins er da installeret i min Ubuntu 8.04 i forvejen. Seamonkey er endda nærmest identisk med den gamle Mozilla browser, og bruger de samme plugins som Firefox. Hvis jeg skal til at afinstallere alle plugins for dernæst at installere dem igen, kan jeg da lige så godt ominstallere hele systemet, og det ville jeg da være ked af. Der går formentlig kludder i det med dependensies.

Jeg har så kigget efter Debians version af Firefox, Iceweasel, der har fungeret fint på de systemer, jeg har prøvet, men den kan ikke findes i Ubuntus repositories. Jeg overvejede så for en kort stund at udskifte sources.list med en midlertidig, der kun viser Debian Lenny main, og der hente og installere Iceweasel, men jeg er lidt usikker på, om der er for stor risiko ved projektet.
Som med ominstallation af alle plugins er der vel en ret stor risiko for fejl i dependencies.

Jeg ville sætte meget stor pris på at høre jeres oprigtige mening om projektet.

Kaj
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer7

# 1

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 21. september 2008 kl. 19:10

Permalink

Re: Iceweasel i Ubuntu?

Har du evt. prøvet at disable dine plugins for at se om det hjælper på hastigheden og stabiliteten ?

Jeg havde nogle plugins som af en eller anden grund fik browseren til at crashe hver evig eneste gang jeg ville bruge valutakurser.dk
(Mener det var NoScript, FlashBlock og Adblock Plus til sammen)


Generelt tror jeg ikke IceWeasel ville give de store forskelle med mindre Firefox i Ubuntu er kompileret på en højst mærkværdig måde, da IceWeasel kun har et par ekstra sikkerhedspatches fra Debian-udviklerne hvilket også er grunden til navneskiftet, for ændrer du i koden så må du ikke kalde browseren firefox....
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af ondope den 21. september 2008 kl. 20:27

Permalink

Re: Iceweasel i Ubuntu?

eller kan swiftfox også anbefales. Den virker slet ikke så tung som normal firefox 3. Måske er det bare mig. Kører med swiftfox på arch linux på min lidt gamle desktop pc, og det kører bare!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af qdosh den 22. september 2008 kl. 12:05

Permalink

Hej Kaj
Forstår godt at du

Hej Kaj

Forstår godt at du brokker dig lidt.. jeg synes også at FF og venner har en tendens til at være lidt gumpetunge og specielt hvis man tilføjer 2-3 plugins men lad os kigge lidt på seamonkey! Dejlig browser og personligt holder jeg meget af at have mailprogram integreret.

Hvis du dags dato downloader "seamonkey-x.x.xx.en-US.linux-i686.installer.tar.gz" og udpakker til dir'et "seamonkey-installer" på din desktop eller hjemmemappe.

seamonkey-installer

Jeg ønsker ikke at installere dette program som root/globalt så jeg klikker bare på seamonkey-installer som bruger, trykker next et par gange og ændrer "destination directory" til /home/mig/havaben
Du vælger selv hvor eller om du vil installere globalt.. start som root på din foretrukne måde såfremt det ønskes.

FØR!!! Jeg starter seamonkey første gang tager jeg en sikkerhedskopi af /home/mig/.mozilla såfremt at noget skulle gå galt. For at starte Seamonkey klikkes på /home/mig/havaben/seamonkey og programmet starter. (at skifte skin i en fart! Netscape look fra 199x holder ikke!) Senere kan der laves en genvej/launcher såfremt det ønskes.

about:plugins -> INGENTING!

Da jeg igennem mit pakkesystem har installeret diverse plugins kan jeg bruge disse ved at lave et par symlinks! Mit pakkesystem smider plugins i disse to mapper

/usr/lib/mozilla-firefox/plugins
/usr/lib/mozilla/plugins

Nu laver jeg så bare et symlink til disse i /home/mig/havaben/plugins og vupti... plugins i Seamonkey!


Men deruover så tror jeg darkcarnival er inde på noget når han skriver om plugins! Jeg har selv en firefox installeret i min hjemmemappe og den var sådanset hurtig indtil jeg smed adblock, flashblock og noscript efter den... Et andet forslag kan være epiphany som jeg opfatter som HURTIG! men den gør sig jo bedst i gnome (som er langsom.. hehe) Epiphany kan med lidt hacks også bruge en stor mængde plugins fra firefox.

Og til sidst.. konqueror er bestemt heller ikke sløv! Dog fungerer alle sider ikke lige godt i denne.



Håber du finder en brugbar løsning!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af kaj den 22. september 2008 kl. 17:03

Permalink

Hej qdosh.
Ubuntu har

Hej qdosh.
Ubuntu har åbenbart en anden måde at installere Firefox plugins.
Med about:plugins kan man se en masse plugins og se, hvad deres filnavn er, men kan kan ikke se, hvor symlinket ligger, og de ligger i hvert fald hverken i /usr/lib/mozilla eller i /usr/lib/mozilla-firefox.
Det vigtigste plugin er jo java plugin'et libjavaplugin_oji.so, og det kan jeg overhovedet ikke finde noget symlink til fra firefox, men det virker alligevel, i hvert fald i Firefox.

Jeg har installeret Seamonkey via Ubuntus pakkesystem, men java plugin'et virker ikke i den. Det har slet ingen effekt, hvis jeg laver et symlink fra /usr/lib/seamonkey/plugins. På deres hjemmeside er anvist, at man skal lave et symlink fra ens egen home mappe /.mozilla/plugins, men hvis jeg gør det, så crasher browseren.

Jeg synes, at det virker lidt i overkanten at downloade og installere Seamonkey uden om pakkesystemet, når det bare burde virke, hvis man installerer fra Synaptic.

Min glæde ved at bruge Ubuntu er efterhånden helt forsvundet, så det ender nok med, at jeg skifter til noget andet, måske native Debian eller måske PCLOS Gnome.

Kaj

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af qdosh den 22. september 2008 kl. 18:28

Permalink

Re: Iceweasel i Ubuntu?

Hmm.. ja jeg har ikke lige en *buntu ved hånden så hvordan plugins håndteres skal jeg ikke kunne sige men du kunne jo prøve #updatedb efterfulgt af #locate javaplugin
Du siger bare til når du har installeret debian og trænger til et par små kønne fif! Med lidt grub+boot splash er der jo ingen som kan se forskellen :)

Venligst Tom
(i dag med seamonkey og velfungerende plugins)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af kaj den 22. september 2008 kl. 21:33

Permalink

Hej Tom. Locate

Hej Tom.
Locate libjavaplugin_oji.so var faktisk lige hvad jeg søgte på, og den viste kun de to, der ligger i java mappen i henholdsvis /ns7 og i /ns7-gcc29, den viste ikke symlinks.

Hilsen Kaj
(Lige nu på Debian på en anden computer.)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

16 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af qdosh den 22. september 2008 kl. 21:45

Permalink

Re: Iceweasel i Ubuntu?

Ja ubuntu har åbenbart sin egen metode til plugins!



root@sbox:~# updatedb
root@sbox:~# locate libjavaplugin
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/lib/i386/libjavaplugin_jni.so
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/lib/i386/libjavaplugin_nscp.so
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/lib/i386/libjavaplugin_nscp_gcc29.so
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/plugin/i386/ns7-gcc29/libjavaplugin_oji.so
/usr/lib/xulrunner-addons/plugins/libjavaplugin.so
root@sbox:~#


root@sbox:~# locate libflashplayer.so
/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so
root@sbox:~#


Disse pakker.. plus det løse installeret!
flashplugin-nonfree
sun-java6-jre
sun-java6-plugin

Har i iceweasel (installeret via pakkesystem) kun flash men jeg tænker at hvis libjavaplugin_oji.so som befinder sig /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.06/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so symlinkes til.. hmmm - tjahh - du er nok mand for selv at teste lidt... nu hopper jeg tilbage i mine vante omgivelser.

Skønt med flere måder at gøre tingene på! Bliver aldrig kedeligt at være linuxbruger ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 14
Nulstilling af adgangskode 3
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !