• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af xob | 16.06.2009 18:50

D-Link DIR-655 opsætning?

Hardware
Hey..

Jeg har lige været ude og skaffe mig en D-Link DIR-655. Men jeg kan sgu ikke få lortet til at virke.. Jeg kan fint få kontakt (via kabel) til routeren (192.168.0.1) Men kan ikke logge ind som admin. Når jeg prøver det popper der bare en boks frem med "The network conection seems to be down. Press 'OK' to try again."

Jeg har aldrig prøvet at sætte en router op på linux før.

Ubuntu 8.04 LTS
Kernel: 2.6.24
(Den skal køre en kablet computer og resten trådløse)

På forhånd tak :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer10

# 1

16 år siden

Permalink

Indsendt af xob den 16. juni 2009 kl. 20:12

Permalink

Opdatering.
Har læst mig

Opdatering.

Har læst mig til den besked den gir mig er en default time out msg.

Så det må jo betyde jeg ikke engang har en ordenlig forbindelse, selvom den er kablet og sagtens kan finde configurations panelet ( i hvert fald login siden)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år siden

Permalink

Indsendt af mich den 16. juni 2009 kl. 20:46

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Routeren administreres gennem et webinterface, så det gør ingen forskel, om det er fra Linux eller fra et andet system.

Jeg ved ikke, hvad du mener med, at du kan få forbindelse, men får time-out?
Hvilken ip-adresse har din PC? Det skal være på samme subnet som routeren, d.v.s. den skal begynde med 192.168.0.
Ellers se i manualens afsnit om Troubleshooting.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år siden

Permalink

Indsendt af sv-erik den 16. juni 2009 kl. 20:56

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Hvad giver:

http://192.168.0.1

i din browser ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år siden

Permalink

Indsendt af xob den 16. juni 2009 kl. 22:04

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

192.168.0.1 er routerens adresse, dvs det er der jeg kan konfigurere den (Hvis jeg altså kunne logge ind!)

Jeg kan ikke finde min egen IP adresse, og trobleshoot kræver altsammen at jeg har installeret den medfølgende CD (som kun er til windows).

Den kan tydeligvis godt finde routeren, men heller ikke andet. Jeg kan ikke få lov til at logge ind eller ændre noget som helts..

Der står i manualen at den understøtter Linux "with an installed Ethernet
adapter".
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år siden

Permalink

Indsendt af gobo den 16. juni 2009 kl. 23:17

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Er det login der fejler, eller kommer login siden aldrig frem ?

Hvis login siden ikke kommer frem (browser timeout):
Kontroller at du får en ip - i en terminal skriv "ifconfig", hvis der under "eth0" står noget lignende 192.168.0.xxx så skulle opsætningen være ok på computersiden. Hvis netkortet ikke får en ip ->kontroller at ip'en tildeles via dhcp (hvordan afhænger af din linux distribution)

(inden du piller ved opsætningen af netkort, så prøv reset af routeren først - læs nedenfor)

Hvis login fejler:
Hvad skriver du som password?, som deafult er admin pass på dir655 blank.
Skriver du det rigtige pass, uden at komme ind, så er der en mulighed for din router har været sendt retur (fortrydelses køb), så adgangskoden kan være ændret -> Hold resetknappen inde et par sekunder, så skulle password, og øvrige indstillinger gerne blive nulstillet.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år siden

Permalink

Indsendt af sv-erik den 16. juni 2009 kl. 23:43

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Hvis du kan se routeren på den adresse du angiver er netværket jo oppe at køre.

Hvis du skriver ifconfig i en terminal burde du da kunne se din ip adresse.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

16 år siden

Permalink

Indsendt af xob den 17. juni 2009 kl. 15:09

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Havde sat IP tildeling til DHCP, men den blev ved med at lede efter en tildelt IP fra ISP'en.. Så jeg lavede den klassiske "Stofanet Fix All solution" som jeg kalder den. Sluk alt normalt ned og hiv strøm stikket i 20-40 min. (så skulle modemet hente informationer og uddele dem på ny) Det virkede så! kort! Kunne godt logge ind og konfigurere det hele, nettet virkede men som standard åbent netværk uden kryptering eller noget.

Så jeg valgte at tage min kærestes vista laptop og køre konfigureringen igennem og det virkede upåklageligt, selvom jeg gjorde næjagtig det samme! Tror det har noget med firefox og linux at gøre. for på vista med samme firefox version var det ikke noget problem.

Hvis andre skulle komme ud for det samme så prøv dette.

Kør en VM version af xp eller vista og konfigure den der, da det er router indstillinger du laver skal de kun gøres en gang og du skal ikke VM hver gang. Alt bliver gemt på routerens ROM chip.

Tak for hjælpen gutter:)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

16 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 17. juni 2009 kl. 17:13

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Det lyder rimeligt defekt, hvis det skulle være tilfældet...

Gad vide om ikke du har nogle aggressive extensions i din firefox eller sådan noget som har fscket det op...

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

16 år siden

Permalink

Indsendt af thn den 18. juni 2009 kl. 02:33

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Jeg har haft et meget liggende problem med d-link, men her er hvad d-link supporten skrev:


Opsætning af Router: DIR-655, DIR-635 og DIR-615 hvor Internet udbyderen ikke understøtter RFC2132 (DHCP Standard)

Step 1. Find og gem Firmware
- Kabel direkte fra PC til Modem. (Altså unden om routeren)
- Åben internet explorer og gå ind på www.dlink.dk
- (Hvis der ikke kan logges på nettet, kan det skyldes at internet leverandøren har låst forbindelsen til Routeren. Her henvises til Internet leverandøren for oplåsning).
- I øverste venstre hjørne, under hurtig produktsøgning, skrives model nr. for Router (f.eks. DIR-635) og tryk derefter GO.
- Til højre under Mere Information vælges Teknisk Support.
(hvis der spørges til HW version, kan denne findes på klistermærket bag på Routeren)
- Find seneste firmware ca. midt på siden.
- Download og gem den på skrivebordet. (når den er downloaded trykkes luk)
- Find den mappe der er downloaded på skrivebordet
- Højreklik på den og vælg udpak. Udpak til skrivebordet.
- Det er bin eller bix filen i den udpakkede mappe der er vigtig. Husk hvor den ligger.

Step 2. Login til Routeren Web Interface.
kabel fra routerens port 1,2,3 eller 4 til Computer.
- Åben Internet Explore
- I adressefeltet skrives 192.168.0.1 (der skal ikke være www eller http foran)
- Så skal der komme en rubrik op hvor:
- Brugernavn/username vælges Admin
- Adgangskode/password skal være tomt.
- Tryk OK/Log In
(Hvis der ikke er kontakt til 192.168.0.1 kan det prøves at resette routeren, ved holde reset knappen bagpå routeren inde i 10 til max 15 sec.)
(Evt. undersøg om PC'en på Lan forbindelsen får en IP adresse der hedder 192.168.0.xxx)

Step 3. Upload Firmware
- Gå under TOOLS og FIRMWARE i venstre menu.
- Under FIRMWARE trykkes på knappen Browse/Gennemse
- Find den udpakkede fil (bin eller bix.)
- Tryk på knappen Upload.
- Husk at trykke SAVE SETTINGS og derefter REBOOT THE DEVICE

Step 4. WAN opsætning
- Gå på SETUP og MANUAL INTERNET CONNECTION SETUP knappen nederst på siden
- Internet Connection Type skal sættes den type internet der er blever oplyst af internetudbyderen. (De fleste internetudbydere i Danmark bruger dynamisk ip adresse)
- Husk at trykke SAVE SETTINGS og derefter REBOOT THE DEVICE

Step 5. Status Tjek
- Sæt kabel fra Internet udbyderens Modem til Routerens Internet Port.
- Gå på Status
- Under afsnittet WAN skal der være en IP Adresse, som ikke må være 0.0.0.0
- Hvis den er 0.0.0.0. tryk på knappen DHCP RENEW.
- (Hvis der ikke kommer en IP adresse, kan det skyldes at internet leverandøren nu har låst forbindelsen til PC’en. Her henvises til Internet leverandøren for oplåsning)


Step 6. Trådløst opsætning / Kryptering
- Gå på SETUP og WIRELESS SETTINGS i venstre kollone
(Her findes 2 versioner.: 1) Direkte adgang til Wireless Network Settings eller 2) først skal der trykkes på knappen MANUAL WIRELESS NETWORK SETUP nederst på siden.)
- Under WIRELESS NETWORKS SETTINGS skal følgende gælde:
- Enable Wireless: Der skal være et flueben i.
- Wireless Network name: det navn det trådløse netværk ønskes at hede.(Hvis der er tale om ændring af allerede eksisterende trådløst netværk, skal dette navn ALTID ændres)
- Enable auto channel scan: kan være klikket af. Afhænger af om den trådløse klien kan håndtere dette. (Skal være klikket af for at køre N draft)
- Wireless Channel: Står med grå i baggrunden hvis Enable auto channel scan er valgt. Hvis det ikke er valgt skal enten kanal 1, 6 eller 11 vælges.
- 802,11 Mode: Afhænger af netværkskortet i klienten. (For at være sikker på at få N draft kan vælges 802.11N only).
- Channel Width: skal være Auto 20/40 Mhz (for at køre N draft)
- Transmission Rate: skal være Best (automatic)
- Visibility Status: skal være Visible.
- Under Wireless Security Mode skal følgende gælde:
- Vælg WPA-Personal. (For at håndtere N draft skal det være WPA-Personal. Men det afhænger også om det trådløse kort i klienten kan håndtere dette)
- Under WPA skal følgende gælde:
- Vælg her WPA only, WPA 2 only eller Auto (WPA or WPA2). (valget afhænger af det trådløse kort på klienten. Prøv først med Auto (WPA or WPA2))
- Cipher Type foreslås til TKIP and AES. (Ikke alle versioner har denne)
- Group Key Update Interval skal forblive på 3600.
- Under PRE-SHARED KEY skal følgende gælde:
- Koden skal være på min. 8 karaktere, max 63.
- Alle tal og bokstaver kan bruges. Dog ikke de danske Æ, Ø og Å.
- Husk at trykke SAVE SETTINGS og derefter REBOOT THE DEVICE

Step 5. Opret trådløs forbindelse.
- Hvordan dette gøres kan afhænge af styresystem samt trådløst kort i computeren. Der henvises her til computer supporten eller det trådløses netkorts support.

OBS. Vi vil meget gerne høre fra Dem, om hvordan det gik med opsætningen og om guiden er til at finde ud af. Ris og Ros er mere end velkommen.


Regards - your D-Link Support Team
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

16 år siden

Permalink

Indsendt af ubuntu den 18. juni 2009 kl. 09:11

Permalink

Re: D-Link DIR-655 opsætning?

Hvis du kørere trådløst med din n router og en computer med trådløst n netkort så skal du lige huske at gå ind og justere routeren manuelt ellers for du alt for langsomt forbindelse mellem din router og dit netkort jeg har nu med 50/2 mb net ca 45-47 mb asus N50VN og dlink dir-615 som den højeste hastighed og aldrig under ca 30 mb trådløst

http://www.dlink.dk/cs/Satellite?c=TechSupport_C&childpagename=DLinkEur…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

PcLinuxOS er død længe leve Pclosdebian 11
Reserve kernel og btrfs 1
En snak om Linux-kompatibel software 12
PCLinuxOS 28
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !