• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af hightower | 23.06.2009 12:21

subnetting værktøj

Software
hej alle jeg leder efter et værktøj med GUI ala dette:

http://www.cyberciti.biz/tips/perform-simple-manipulation-of-ip-address…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer6

# 1

16 år siden

Permalink

Indsendt af PowerPatrick den 23. juni 2009 kl. 17:29

Permalink

Re: subnetting værktøj

Tja, nu må jeg vel lige spørge om hvad der er i vejen med command-line interfaces?

Men det her er nøjagtig hvad du søger efter, skriv det her terminalen:
sudo apt-get install gip

Ellers hvis du gerne vil benytte andre Linux/Unix applikationer:
http://handheld.softpedia.com/get/Network/zIPSC-15714.shtml

Og hvis de øvrige ikke er gode nok, kan du prøve at køre disse i Wine:
http://sourceforge.net/projects/ipcalc-net
http://www.snapfiles.com/get/subnetcalc.html
http://www.softlookup.com/display.asp?id=6662
http://www.solarwinds.com/products/freetools/free_subnet_calculator.aspx

Alternativt kunne du benytte web applikationer som er det letteste:
http://www.subnet-calculator.com
http://jodies.de/ipcalc
http://subnetmask.info
http://networking.ringofsaturn.com/IP/subnet.php
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 23. juni 2009 kl. 19:21

Permalink

Re: subnetting værktøj

mange tak for svaret samt links.

kommando prompt er simpelthen for langsommeligt og uoverskueligt.

hverken GIP eller zIPSC opfylder mine krav, desværre.

jeg prøvede WINE med "advanced IP calculator" (som jeg kender og vi bruger på studiet - http://www.radmin.com/products/utilities/ipcalculator.php ) og det gik desværre ikke så godt. her kan jeg kun få lov til at taste 2 cifre og ikke 3 ind, uanset kompatilitets-mode.

online calculators ikke en option. Så jeg må nok ty til windows for dette....

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år siden

Permalink

Indsendt af PowerPatrick den 23. juni 2009 kl. 20:32

Permalink

Re: subnetting værktøj

Den med langsommelighed var faktisk ny. ;) Men jeg tror det du føler dig utilpas med, er at der er begræninger med multitasking i sådan et miljø. Der er faktisk mange der foretrækker at bruge almindelige widget toolkits istedet.

Jeg har lige leget lidt med Advanced IP Calculator i Wine, og jeg kan godt se dit problem, da der mangler resourcer til at subklassificere vinduerne ordenligt. Men derefter prøvede jeg at køre den i CrossOver Linux, og dér virker den lige ude af kassen.

Hent CrossOver Linux her:
http://ftp.codeweavers.com/pub/crossover/cxlinux/demo/crossover-standar…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 23. juni 2009 kl. 21:21

Permalink

tak!

hej igen, super! crossover får det til at virke perfekt... men prisen?! 40$ for en STANDARD udgave... ufff - godt jeg skal til eksamen om mindre end 30 dage som demo'ens prøve periode er på :)

kommandoprompt er fint til mange ting... men til at regne subnets ud, og skulle ha fat i flere -parametre... så bliver det en langsommelig affære for mit vedkommende.

jeg synes stadigvæk den advance IP a.c. er noget af det nemmeste / overskuelige til at udregne subnets med... noget af en skam WINE ikke kan emulere den ordentligt. bør man rapportere det til dem eller?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år siden

Permalink

Indsendt af PowerPatrick den 24. juni 2009 kl. 16:11

Permalink

Re: subnetting værktøj

Nu er det jo ikke tilladt at diskutere warez i 95% af alle fora, så jeg holder min mund lukket. CodeWeavers havde faktisk haft et giveaway for et år siden, hvor de gjorde alle deres CrossOver produkter frit tilgængelige i en periode.

Wine er et rekursivt acronym for "Wine Is Not sn Emulator", hvilket betyder, at den slet ikke emulerer Windows selv (eller applikationer for den sags skyld, siden de laver native system calls), men istedet så emulerer den API'en, hvilket gør den til en kompatibilitetslag / program loader. Vi kalder jo ikke ligefrem BSD for en Unix-emulator, blot fordi det er en klon. Men alligevel ligner en kompatibilitetslag meget en emulator, men der er stadig forskel mellem dem. Men spørgsmålet er så bare, hvad det er der ville fungere som en Windows Emulator. Efter mine erfaringer, så ville det være et Windows-miljø, der skulle kunne formåle sig i at kunne køre Windows applikationerne, uden de native indstillinger, som kun laver system calls til emulatoren selv, og ikke host systemet, hvilket ligger den til et isoleret miljø. Men sådan et miljø skulle ikke kunne forveksles med virtualisering, hvilket er den ægte system kørende oven på et software-lag istedet for et hardware-lag. Men tænk alligevel på Playstation og DOS emulatore.

CrossOver er en modificeret og propitær udgave af Wine med patches tilføjet. CrossOver inkluderer iøvrigt også mere brugervenlige konfigurationsværktøjer og kommerciel support. Wine manglede åbenbart nogle ressourcer til at køre den ordenligt. Men du kan godt lave en bug rapport, selvom jeg tror det er unødvendigt, da der langsomt med tiden kommer bedre understøttelse.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år siden

Permalink

Indsendt af hightower den 26. juni 2009 kl. 01:03

Permalink

Re: subnetting værktøj

:) jeg vil ikke piratkopiere programmet. så går der lidt af det sjove ved at køre linux. men faktisk har jeg ikke noget imod at støtte propitært software, men 40 bucks for en standard udgave synes jeg er lidt urimeligt (for slet ikke at snakke om den professionelle...).

inden jeg lavede en bug-rapport til wine, valgte jeg at prøve seneste release, nemlig 1.1.24 fremfor 1.0.1 og det hjalp! no more problems.... ellers havde jeg lavet den, for hvis ikke man gider lave de bug rapports, så sker der jo ingen udvikling.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

PcLinuxOS er død længe leve Pclosdebian 10
Reserve kernel og btrfs 1
En snak om Linux-kompatibel software 12
PCLinuxOS 28
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !