Linux til gammel PC
Hejsa !
Jeg er helt grøn i Linux-verden, og søger derfor noget der er forholdvist let tilgængeligt.
Mit problem/opgave er følgende:
Jeg har en stak ældre Compaq PC'ere (ca 20 stks) der alle er Pentium 400mhz med blot 64MB Ram og 6,4GB HD med indb. netkort.
Opgaven går ud på at skabe net-pc'ere, der stort set kun bruges til net-surfing (og ikke andet). Der må IKKE ofres penge på yderligere RAM, software osv.
Jeg kan sagtens løse opgaven ved at installere en Windows XP og køre Internet Explorer på denne. Det virker - Har prøvet.
Men al software skal være lovlig eller free, og der må som sagt ikke anvendes yderligere økonomi hertil.
Derfor påtænker jeg en Linux-løsning, men de løsninger jeg hidtil har kigget på kræver meget mere RAM og lign. af systemet.
Hvilken Linux-distribution vil I foreslå til opgaven?
Husk den skal være forholdsvis nem at gå til for begyndere ...
Fordele/ulemper osv.
Håber der er nogen, der gider hjælpe med forslag hertil.
På forhånd tak ....
- NiceGuy
Jeg er helt grøn i Linux-verden, og søger derfor noget der er forholdvist let tilgængeligt.
Mit problem/opgave er følgende:
Jeg har en stak ældre Compaq PC'ere (ca 20 stks) der alle er Pentium 400mhz med blot 64MB Ram og 6,4GB HD med indb. netkort.
Opgaven går ud på at skabe net-pc'ere, der stort set kun bruges til net-surfing (og ikke andet). Der må IKKE ofres penge på yderligere RAM, software osv.
Jeg kan sagtens løse opgaven ved at installere en Windows XP og køre Internet Explorer på denne. Det virker - Har prøvet.
Men al software skal være lovlig eller free, og der må som sagt ikke anvendes yderligere økonomi hertil.
Derfor påtænker jeg en Linux-løsning, men de løsninger jeg hidtil har kigget på kræver meget mere RAM og lign. af systemet.
Hvilken Linux-distribution vil I foreslå til opgaven?
Husk den skal være forholdsvis nem at gå til for begyndere ...
Fordele/ulemper osv.
Håber der er nogen, der gider hjælpe med forslag hertil.
På forhånd tak ....
- NiceGuy
Kommentarer26
Re: Linux til gammel PC
Re: Linux til gammel PC
Samt prøv at læse om noget kiosk installation. Kan ikke lige huske distro.
Re: Linux til gammel PC
Men selv det vil formentlig køre temmeligt ringe når du fyrer op for Firefox på 64 megs ram...
Særligt brugervenligt bliver det heller aldrig med den type distros. Men hvis det eneste brugerne skal bruge det til er at starte en browser, så går det nok lige...
Re: Linux til gammel PC
Vi skal også forsøge at begrænse adgangen herpå, således at uønskede sider ikke kan besøges, eller i hvert fald besværligøres at besøge.
I windows (undskyld) kan man starte Internet Explorer med switch -K, således starter IE i en fuldskærms-mode på forudvalgt startside, og der kan ikke indtastes webadresser osv.
Findes der evt. en lign. løsning på linux.
Umiddelbart lyder det som om at det er DSL jeg skal prøve mig frem med?
Noget jeg skal være opmærksom på ???
Re: Linux til gammel PC
Edubuntu - en ubuntu til skoler - har vistnok en ltsp howto.
Fordelen er så at dine maskiner ikke skal have installeret noget som helst men pxe/netbooter og kører remote linuxsession på en normal ubuntu maskine. Det ser så ud som om du har en stak normale ubuntumaskiner. Men du bruger kun een.
#4
Jeg mener at Opera har
Jeg mener at Opera har noget kiosk-mode. Jeg ved faktisk ikke om Firefox har.
Re: Linux til gammel PC
Re: Linux til gammel PC
- System requirements -
The minimum system requirements are a 486 processor and 8 MB of RAM. DSL has been demonstrated browsing the web with Dillo, running simple games and playing music on systems with a 486 processor and 16 MB of RAM.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dillo
http://en.wikipedia.org/wiki/Damn_Small_Linux
Re: Linux til gammel PC
http://www.damnsmalllinux.org/
En anden mulighed var måske ReactOS :
http://www.reactos.org/da/
Jeg har ikke prøvet den sidste version, men den forrige fik jeg
installeret, og op at køre.
os.
Re: Linux til gammel PC
Af to grunde:
- man får ikke for mange services der sluger unødig ram (pga netinstall)
- man har ikke brug for automount og lignende, idet de kun er til surfing (kiosk)
- browseren sluger ikke så meget ram som firefox.
Vil ikke anbefale dillo, da den ikke kan vise css og bruge plugins.
Re: Linux til gammel PC
Slackware er måske et bedre bud på en distro der går godt på små maskiner, men debien er nemmere at vedligeholde.
OpenBSD eller netBSD igen med fvwm burde heller ingen problemer have med de hardware krav du stiller her. BSD'erne har holdt lidt mere igen med feature creap end de fleste mainstream linux distributioner. men det kan gøres med linux, slackware er kendt for at ligge tæt op af BSD'erne i filosofi.
Swap partitionen er vigtig på den slags systemer sørg for den er stor nok og ligger først på hardisken så bliver systemet tolerabelt selv med paging.
I de gode gamle dage kørte jeg mandriva og mozilla(med gamle dager mener jeg pre firefox epoken) på lignende hardware(kun 3.2gb hardisk) uden de helt store problemer.
Re: Linux til gammel PC
Hej Igen !
Først vil jeg
Først vil jeg takke mange gange for de mange svar på min tråd.
Rigtigt mange af dem anser jeg for stærkt brugbare, men bliv endelig ved.
Dog HUSK VENLIGST lige min allerførste linie efter Hejsa! - Hvor der står at jeg er helt og aldeles grøn i Linux. Enkelte af Jeres svar er temmelig "nørded" for mig (en newbie) og derfor ret uanvendelige.
Måske skal jeg også lige preciserer at maskinerne IKKE skal stå på samme adresse, men 20 forskellige steder, og derfor skal kunne arbejde selvstændigt.
Jeg læser dog fortsat Jeres mange forslag med spænding, både mht. linux installationstype, og anbefalinger vedr. Kiosk-mode.
Det glæder mig bestemt at der er så meget hjælp at hente. Tak skal I have, og bliv endelig ved ...
Re: Linux til gammel PC
hosts er simpelt hen en tekstfil på systemer man kan bruge til at definere dns records lokalt uden om dns systemet, det fungere også under windows den kan opdateres-replikeres fra en master under opstarten og er kun skrivbar for root som standard. der er plugins til firefox der lader dig filtrere lokalt.
at maskinerne står lidt forskellige steder er et meget lille problem sshd tager ingen resourcer og med ssh/scp kan du nemt fjernadministere alt, og man kan ligge scripts i opstarten eller til udførelse med jævne intervaller.
Linux har en stor fordel over windows i denne her slags situationer nemlig at der ikke er en registrerings database men bare en rætte filer man kan kopiere rundt med som det passer en. det betyder du kan have en ren default firefox ved at ekskvere et simpelt copy script, når først du har et setup på en maskine du kan lide.
Hmm...
1. Jeg har tilsyneladende ikke DK keymap (kan ikke skrive danske karakterer). Hvordan ændre jeg dette?
2. Firefox vil ikke vise FLASH. Jeg har prøvet at klikke på "Install Missing Plugins..." , men den skriver det samme igen næste gang osv.
Jeg kan ikke få det til at virke - Hvorfor?
Det er HELT SIKKERT bare mig, der er en dummy :-)
Hmmm 2
Re: Linux til gammel PC
The 3 easy steps:
TAK PowerPatrick
Det var nemlig precis hvad jeg havde gjort, men det virkede ikke :-(
Men det var selvfølgelig fordi jeg havde installeret Flash Player 9-
Da jeg prøvede at downloade dine henvisninger og replace mine gamle filer, så virkede det sgu :-)
Tak for det.
Nyt spørgsmål:
Ondope foreslår en Debian Netinstall?
Vil den være bedre end DSL og skal jeg skifte browser fra Firefox?
Jeg prøvede at hente Kazehakase-0.5.6
men når jeg prøver at installere via: ./configure
kommer den med en error: No acceptable C compiler found in $PATH
Her står en newbie som mig helt af ???
Well ... Alligevel ikke helt PowerPatrick
Vel nok virker flash nu, men når jeg accesser en webside med f.eks. WebTV siger den at jeg behøver en nyere flashplayer, og så er vi vel tilbage ved udgangsproblemmet.
Er løsningen at skifte DSL med Debian eller ???
Re: Linux til gammel PC
Re: Linux til gammel PC
Du kan fint køre Debian på 64 MB med GUI, men dog er det anbefalet at man minimum har 128-256 MB, hvilket også leder til det problem, at den ville køre en hel del sløvt. Men her skal du også huske at vælge en lightweight eller minimal Window Manager, og lave en swap partition på 128-256 MB. DSL er naturligvis hurtigere for dens lave systemkrav. Ellers kan jeg også foreslå Puppy Linux igen, og hvis de nyeste versioner kører en smule sløvt, så prøv med en ældre version, da de muligvis er hurtigere på grund af mindre bundling.
Men du kunne eventuelt også kigge disse links igennem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_Linux
http://www.linuxlinks.com/Distributions/Mini_Distributions/
http://polishlinux.org/choose/linux-on-old-hardware/
http://www.tuxmachines.org/node/467
http://lightlinux.blogspot.com/2008/06/top-10-of-lightweight-linux_24.h…
http://linux.com/news/hardware/desktops/8248-linux-distros-for-older-ha…
http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/43541.aspx
http://wiki.laptop.org/go/Minimal_Linux_distros
http://productivelinux.com/2009/04/21/4-truly-minimal-linux-desktop-dis…
https://help.ubuntu.com/community/Installation/LowMemorySystems
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_X_window_managers
Angående Flash...
10: http://www.adobe.com/products/flashplayer/systemreqs/index.html
9: http://www.adobe.com/products/flashplayer/productinfo/systemreqs/flashp…
8: http://www.adobe.com/products/flashplayer/productinfo/systemreqs/flashp…
7: http://www.adobe.com/products/flashplayer/productinfo/systemreqs/flashp…
Det er tvivlsomt om de nyere versioner er i stand til at køre på 64 MB. Så derfor bør du beholde dine nuværende Linux distributioner.
Re: Linux til gammel PC
Skriv en besked her på siden da jeg ikke tjekker det her indlæg igen :D
Re: Linux til gammel Pc
Re: Linux til gammel PC
Som browser ville jeg kigge på midori men få fat i den nyeste udgave af den da det er en meget ny browser, men også meget let (her tænker jeg på ram forbrug), den har også flash understøttelse.
http://slitaz.org/
mindre
mindre end 30 mb, køre både live og installeret, super nice distro.