• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Larz | 13.08.2009 12:35

Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter.

Løst og fast
Jeg tror nu ikke dette kan ramme linuxbrugere - uden dog at vide det. Men mange af os bruger sikkert en windows computer også (måske på arbejde).

Der florerer lige nu links til en side med trojans på facebook.

Hvordan sker det:
Du får en besked fra en af dine venner (som så i øvrigt er inficeret hvis det sker) der hedder "Cooool Video" eller "OMG IS THIS REALLY U?!" eller lignende.
Der linkes til en side. På denne side får du besked om at du ikke har nyeste flashplayer installeret. Det er så her det sker. Linket installeret vist nok en trojan eller noget.

Effekten?
Din internet explorer begynder at åbne af sig selv, logge ind på din facebook konto og automatisk videresende linket til alle dine facebook venner. Gælder vist også twitter.

Min opdaterede version af firefox (3.0.13) på ubuntu lod mig slet ikke komme ind på siden. Så det er måske "bare" et internet explorer problem.


Her er googles beskrivelse af siden:
http://safebrowsing.clients.google.com/safebrowsing/diagnostic?client=F…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

15 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 13. august 2009 kl. 12:41

Permalink

Re: Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter.

Ofrene er helt sikkert de samme som de der klikker på alle links de får via MSN og andre IM klienter. De helt dumme indtaster sågar deres brugernavn og adgangskode til deres MSN konto på helt fremmede hjemmesider.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af Larz den 13. august 2009 kl. 12:46

In reply to Re: Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter. by julemand101

Permalink

Re: Re: Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter.

Ja og så er det jo bare windows-brugere. Så kan de lære det.

Men må indrømme at jeg blev snydt til at klikke på linket fordi det kom fra en ven som sikkert godt kunne have fundet på at skrive "cooool video".

Jeg ved ikke om jeg var gået linen ud, hvis ikke firefox havde advaret mig. Det var nok begyndt at virke skummelt når den bad mig installere en nyere version af flash (jeg har version 10), men man ved aldrig.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af casperh den 14. august 2009 kl. 22:21

Permalink

Re: Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter.

Og hvor mange af ens venner er lige pludselig begyndt at skrive engelsk til en? :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 14. august 2009 kl. 23:25

Permalink

Re: Advarsel: Virus florerer gennem facebook og twitter.

Jeg har da klikket på nogle af de links mest for underholdningens skyld, sandsynligheden for at de har lavet noget der kan påvirke mit system er ret lille.

EDIT:
Men jeg sender altid en besked til den facebook bruger som beskeden kommer fra, så både de og dem der har modtaget den samme besked er advaret om problemet.

Klikker man stadig på den og bliver inficeret, falder min sympati på et meget lille sted. Ligesom jeg ikke forventer eller ønsker det, hvis/når der jeg bliver ramt af min nysgerrighed :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 10 måneder siden

Permalink

Indsendt af Larz den 15. august 2009 kl. 01:06

Permalink

#3 Ja. Jeg havde nok heller

#3
Ja. Jeg havde nok heller ikke klikket hvis beskeden havde været på engelsk. Men nu stod der jo "cool video". To ord som har henholdsvis 48 og 40 år på bagen i det danske sprog, og selv om jeg er en aldrende herre, er mit vokabularium dog ikke så arkaisk at jeg tog notits af de to omtalte anglicismer.

Tillad mig, nu jeg har taget emnet op, at linke til denne sjove søgemaskine for sprognørder: http://nyeordidansk.dk/
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

En snak om Linux-kompatibel software 2
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 3
Open Source-eksperimentet 3
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !