• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af ubuntu | 28.09.2009 09:51

De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Hjælp generelt
Jeg har tænkt på det nogen gange og det er hvilken distroer er de hurtigste,mest stabile og mest brugte/populære og er der generalt en distro der har en overall performance og som samtidigt er meget stabilt som man kan udnævne som det bedste distro. Jeg vil komme med mine bud basseret på hvad jeg har læst og selv prøvet og vil selvfølgelig meget gerne høre jeres mening og bud på de 4 kategorier.

Hurtigste distro: Debian eller arch (har ikke prøvet arch)

Mest stabile: Debian

Mest populære: ubuntu

Bedste allround distro : udmiddelbart vil jeg sige ubuntu
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer14

# 1

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kresten Kjaer den 28. september 2009 kl. 09:53

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Gentoo skulle vel gerne være hurtigere?
Stabilitet er en ret flygtig ting at måle.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 28. september 2009 kl. 10:04

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Du har rigtig travlt med diskuttere distributioner i øjeblikket. Den her tråd er dog den værste eftersom du på ingen måde kan opdele distributioner som du gør. Valg af distribution kommer helt an på hvilke behov du har og hvad du skal bruge den til samt hvor meget erfaring du har med Linux. Dermed bliver vurderingen individuel for hver bruger.

Angående dine kategorier:

* Hurtigste distribution
Hvad pokker definere du som "hurtig"? Jeg gætter næsten på du mener boot tid men en distribution der kun starter kernen og så bash vil jo boot hurtigere end en distribution med tonsvis af features samt desktop system.

* Mest stabile
Igen angiver du ikke hvad du mener med "stabil"? Stabil er et ord der bliver brugt ret meget når man snakker om distributioner men det siger ikke ret meget om den enkelte distribution uden man samtidig nævner hvad der er stabilt? Arch Linux betragtes ikke som en stabil distribution når man sammenligner med fx Debian men det betyder sku ikke at min desktop maskine laver kernel panic hvert 5. minut.

*Mest populære
Inge igen mangler du at definere i hvilket område distributionen er populær? Ubuntu er nok ikke lige så populær for alle målgrupper.

* Bedste allround distro
Det kommer helt an på hvilke brugere du snakker om. Jeg ville nok vælge Arch Linux her fordi det er den distribution jeg benytter oftest og den kan tilpasses alle mulige konfigurationer. Er din mening at hvis du ikke lige kan finde ud af at analysere hvad brugeren har behov for så smækker du ham lige en Ubuntu og regner med det nok er fint nok?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af ubuntu den 28. september 2009 kl. 18:37

In reply to Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud) by julemand101

Permalink

Re: Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Det hurtigste distro er det som booter hurtigt, hvor programmer som firefox,mediaplayer,kontor og b.la tegneprogrammer starter hurtigt op og hvor programmerne reagere og fungere med høj hastighed uanset om det er en gammel eller ny og computer man har.

Det mest stabile distro er efter min mening den distro der i standard udgaven og med hvilken som helst program (stable) virker og gøre det uden at crashe. Ja selv når man belaster styresystemet med mange opgaver skulle det kun crashe hakke, virke ustabilt,gå ned hvis der er problemer med dårlig hardware eller f.eks for høj varmeudvikling

Mest populære er det de fleste bruger.

Bedste allround distro mener jeg en distro som generalt klarer alle alm opgaver hurtig og stabilt(uden at crashe), hvor man ikke mangler noget, hverken programmer, bedre understøttelse af div hardware eller f.eks bedre udseende.

F.eks med biler kunne den hurtigste være en Bugatti veron

Den mest stabile (problem fri) kunne være en toyota.

Den mest populære kunne være en ford f150 (den er solgt i mange millioner eksemplarer,bedre en toyota corolla)

Den bedste allround bil kunne være en golf 5 gti i nyeste version som er meget velkørende, hurtig og har en rimelig pris.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af berylmagic den 28. september 2009 kl. 10:31

Permalink

De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Det kommer (mig bekendt) meget an på, hvilken hardware man har, samt hvad man vil. Når det så lykkes, så skal man bare glæde sig over det. Men resultatet, man er kommet til, behøver man ikke proklamere vidt og bredt, for det gælder jo ikke andre end en selv, - muligvis. Jeg er f.eks. fornylig gået fra en skærmopløsning på 1280x1024, som er helt traditionel. Hertil duer mange distroer, og jeg vil da specielt fremhæve en hurtig debian som dreamlinux 3 eller slackware som vectorlinux 6 (dette kører fortrinligt med en pentium3). Men med 1920x1200 stiller det sig noget anderledes. Endvidere er der ikke så mange 64 bits distroer tilgængeligt. Jeg har også quad CPU og 8 Gb ram. Dertil vil jeg fremhæve ubuntu 64 9.04, eller muligvis Mint 7, - men sidstnævnte tiltaler mig nu ikke så meget, og virker bloated.
At skifte og afprøve distroer kaldes at sjufte. Man afprøver en ny distro hver uge. Hertil er Virtualbox eller WMware velegnet på en computer med f.eks. 8 Gb ram (på ubuntu). Det er der mange, der har leget med i mange år. Du er vist lige begyndt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 28. september 2009 kl. 11:19

Permalink

Linux == Linux

Alle distroer er ækvivalente i udtrykskraft , dvs du kan få dem til at gøre det samme , forskellen er bare mængden af arbejde der skal til.

Jeg anbefaler altid Ubuntu til førstegangs brugere, der er er helt sikkert distros der slår Ubuntu på hver punkter men i enden handler det bare om at jeg mener det er rart at have en reference distro.

Stabilitet og hastighed er sværre at kvantifisere , det første kræver en del historik det andet afhænger af så mange faktorer at man nok nærmere
bør definere hvad man vil have.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kristho den 28. september 2009 kl. 12:56

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Fedora.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af dk_zero-cool den 28. september 2009 kl. 18:07

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

#0 Som julemand siger, så skal ordet stabilt difineres lidt. Jeg har op til flere gange haft min Arch Maskine til at køre i flere måneder ad gangen, hvilket jeg kalder stabilt. Forskellige programmer mm. kan godt crashe, og en sjællent gang imellem også X Serveren, men systemet fortsætter med at køre derud ad.

Dernæst kommer også behov. F.eks. kan jeg med Arch, sætte en Extern Skærm til min laptop, som jeg ikke kunne med Ubuntu. Billedet kommer frem, men den køre en elendig opløsning, selv når jeg tilføjer dens oplysninger i Xorg.conf filen. Arch køre den perfekt UDEN en Xorg.conf fil. her har jeg altså et behov som en bestemt distro dækker, hvor en anden fejler. Gør ikke den ene bedre end den anden. Gør kun den ene mere brugbar for MIT vedkommende.

Hastighed er slet ikke noget man kan komme ind på. Det kommer ikke an på distro, men det lort den pree-installere (hvis vi samligner ny installerede systemer), hvor Arch ihvertfald vil vinde i den liste du har brygget sammen, da den hverken har Desktops, X Server, Programmer, Diverse Libs, modules, daemons mm. installeret pr. default. Hastigheden er nemlig næsten kun et spørgsmål om hvor meget lort man har til at køre på sin maskine.

Nå, men det JEG dømmer en distro på som det første, er deres pakke system, hvorfor distro'er som Mandriva og OpenSuse aldrig kommer i nærheden af mig. Dernæst hvordan systemet i det hele taget er at arbejde med. Dem jeg bedst kan lide at arbejde med, er Fedora, Debian, Ubuntu og Archlinux. Måden Debian og Ubuntu er brygget sammen på, er jeg ikke helt så vild med. Men når man kommer mere ind i det, lægger man mindre mærke til det.

Til nybegyndere som jeg ikke snakker så meget med, stikker jeg dem Ubuntu. Den kan man forklare nemt og hurtigt hvordan de selv gør, og når de så ringer og brokker sig, kan man altid sige (UPS, du skulle jo ikke vælge "brug hele disken". Til folk som jeg ved at jeg kommer til at hjælpe løbende, installere jeg selv Archlinux for. Hvis det bliver mig der skal rende og arbejde på deres løbende problemer, så bliver det på et system JEG ønsker at bruge tid på, eller bedst kan guide dem igennem via Telefon eller lignende.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af dk_zero-cool den 28. september 2009 kl. 19:24

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

#7 He he, vi to kommer ihvertfald aldrig til enighed omkring biler :)

Det mest stabile distro er efter min mening den distro der i standard udgaven og med hvilken som helst program (stable) virker og gøre det uden at crashe

Det er ikke alle distro'er der har en stanard. Nogle distro'er bygger man selv op. Deres standard er kernel og bash, og det er som regel rigtig stabilt at køre med.

Og ang. programmer, så afhænger det af programmet, og ikke distro'en hvor stabilt disse er. Og ordet (stable) er også forkert at drage ind i det her. Det er et Debian udtryk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af casperh den 28. september 2009 kl. 19:59

Permalink

@0
Hvor lang tid har du

@0

Hvor lang tid har du brugt de nævnte distros til at komme med disse konklusioner?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af ubuntu den 28. september 2009 kl. 20:59

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

Min ide med indlægget er egentligt at finde ud af de bedste distroer i forskellige kategorier, f.eks er der noget der bare vil have en hurtigt bil acceleration og topfart samt gode køreegenskaber men ellers er lige glad med om det er en opel eller wv og andre vælger toyota, ikke fordi de har de bedste køregeegenskaber eller laver meget hurtige biler men fordi toyota laver nogen af de biler flest mennesker er tilfredse med/som der er mindst problemer med.

Der var det at jeg tænkte at hvis man ledte efter en bestemt distro hvad der så var noget af det bedste man kunne vælge,nogen bruger en computer til skolen og har brug for en distro der bare virker meget stabilt,som ikke crasher og ødelægger en stil man er i gang med at lave andre, har en hurtigt pc med masser af ram hurtig cpu og en stor og samtidig hurtig harddisk, de vil selvfølgelig have en hurtig distro og andre vil have lidt af hver en distro der både er hurtig,stabilt og som bare virker med 99% af det udstyr man har uden nogen store problemer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anda den 28. september 2009 kl. 21:05

Permalink

#10
Det lader sig ikke

#10
Det lader sig ikke gøre. Indenfor alle "kategorier" er der stadig forskel på, hvad folk synes. For lidt inspiration:

http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Asger den 28. september 2009 kl. 21:27

Permalink

Re: De bedste forskellige distroer (kom med dit bud)

personligt er jeg blevet en stor Mint fan, gnome versionen er lige til og køre temlig nice, lidt lir her og der og man skal ikke lege så meget med det før alt spiller..........stabil tjaa min kone kan finde hoved og hale i det og alle er glad, så er der mint Xfce den køre jeg på en lidt bedaget laptop og jeg må sig at det er en fornøjelse at bruge den, faktisk er der ingen ting der ikke virker 100% fra begyndelsen.................hurtig aner det ikke men det er en lille perle.
Der var en gang jeg gik meget op i boot tide, nu går jeg mere op i om jeg behagelig oplevelse når først det er oppe og køre, jeg er også blevet lidt doven så det gør ikke noget at det bare trille der ud af uden de store udfordringer.

så hvad kan jeg sige andet end, Ubuntu med sukker og fløde til mig.

Mvh. Asger.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af dk_zero-cool den 28. september 2009 kl. 21:55

Permalink

Fedora Mandriva OpenSuse Ubun

Fedora
Mandriva
OpenSuse
Ubuntu
Mint
Debian
Archlinux
Gento

Det er vel sådan set listen over de mest benyttede systemer indenfor enhver kattegori. Den eneste måde at finde ud af hvilken en der passer, er at prøve sig frem. Så langt er listen hellere ikke.

Og så desktops. Det er sådan set her hastigheds spørgsmålet kommer ind.

XFCE
LXDE
Gnome
KDE
EDE
Samle sæt
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

15 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af kenneth den 29. september 2009 kl. 23:47

Permalink

debian
mit mest foretrukne

debian
mit mest foretrukne og brugte system indtil vidre

Arch
det skal ige læres først

Opensolaris
man skal jo bruge tid på noget andet engang imellem

programmer
firefox, kopete, gimp, nano, abiword, amsn, thunderbird, mc, vlc & openssh

wm's
fluxbox, xfce4 & gnome
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 7
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !