Trådløs Hardisk
Jeg har en svoger, der har købt en trådløs harddisk ( Lacie network hd v2 nas 1tb lan/usb ) og det eneste der tilsyneladende kan lade sig gøre fra den er, at afspille mediefiler fra Microsoft mediaplayer ) han vil gerne have Mint ligesom jeg, men er lidt bange for, at han ikke kan bruge disken mere, findes der en eller anden metode, til at kunne formatere sådan en disk.
Kommentarer5
Jeg har ikke selv sådan en,
http://pcbix.dk/index.php/d.310/p.1003119/c.product.view
Det burde ikke være nødvendigt at formatere den, men jeg er ikke sikker på at jeg helt forstår hvad du mener.
Efter at du har sat din Mint på din vens LAN, prøv om du ikke kan se den fra Mint's netværksteder.
Prøv om du ikke kan få forbindelse til den fra din Mint med SMB protokollen (samba) fra filebrowseren (Nautilus, Dolpfin eller hvad din hedder):
smb://navnet-på-NAS eller smb://ip-adressen-til-NAS
Når du har oprettet forbindelsen, skulle du kunne afspille diverse film og musik fra NAS disken på din Mint med MPlayer, SMPlayer, VLC eller en anden medieafspiller.
Som alm. harddisk
En harddisk er en harddisk
Edit:
Det din ven gør er sandsynligvis at han lader Windows Media Player eller Media Center hente informationerne fra NAS. Hvis det er tilfældet, så kan det se ud som om man skal bruge en medieafspiller for at få det til at virke, men sådan forholder det sig ikke.
WMP har indbyggede funktioner til at lede på computeren og netværket efter mediefiler, noget jeg aldrig selv bruger.
I stedet opretter jeg forbindelsen manuelt med en af de tilgængelige protokoller. Resultatet er at du oplever disken som et almindeligt netværksdrev, og ikke kun som en mediedisk.
Som jeg forstår dig, så medfører disse automatiserede funktioner i WMP, at man ikke lærer hvordan disse medieafspillere selv forbinder til andre maskiner på netværket.
Personligt bryder jeg mig ikke om disse automatiserede funktioner, dels fordi fratager mig kontrollen over hvad medieafspillerne henter, hvilket er en sikkerhedsrisiko, men også fordi det er nemt selv at styre, og derfor overflødigt.
Selvom jeg ikke har en NAS, så har jeg flere eksterne diske forbundet til flere maskiner, både med mediefiler, men også alt muligt andet. En af computerne er tilsluttet fjernsynet, og fordi de alle er netværksforbundne, så kan alle mediefiler vises, uanset om de ligger på Linux, Macintosh eller Windows diske.
Håber dette giver lidt overordnet forståelse.
Hvis du ikke kender IP adresserne eller navnene på netværksmaskinerne så prøv:
Fra windows Kommandoprompt:
net view lister netværksnavnene
arp -a lister IP adresserne
Fra Linux terminal:
sudo apt-get install fping
sudo fping -s -g 192.168.0.1 192.168.0.9 -r 1
Hvis din svogers netværk har et andet IP Range end 192.168.0.0 skal du erstatte ovenstående med det aktuelle.
Så er det forståeligt
Fik lige skrevet
sudo fping -s -g 192.168.0.1 192.168.0.9 -r 1 skal erstattes med:
sudo fping -s -g 192.168.0.1 192.168.0.255 -r 1
NB
Jeg ser umiddelbart ingen grund til at formatere NAS disken. Dette her virker uanset filsystemet på NAS, og uanset hvilken OS jeres maskiner bruger, og det fungere også trådløst.