• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af dbuch | 13.05.2012 19:08

Smartphone

Hjælp generelt
Hej fellow tux'er.. Jeg skal have en smart-phone med android, hvis alt går efter planen. og jeg vil gerne høre om jeres oplevelser med Wifi hotspot og telefonen som modem via usb? Hvilken telefon kan i anbefale pt som telia har med 4g og android? Eller kan i bare anbefale at bruge endnu en usb port op med denne ondsvage dongle?

Står i den situation at jeg er flyttet i lejlighed hvor der ikke er internet mulighed med mindre der bliver gravet kabel ind, og det holder min tålmodighed ikke til, og internet kan jeg sgu ikke undvære
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer18

# 1

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af carlo den 13. maj 2012 kl. 19:34

Permalink

#0 som hotspot løsning er

#0 som hotspot løsning er jeg udemærket tilfreds med min LG Optimus One. Til internettet hjemme bruger jeg http://www.tp-link.com/dk/products/?categoryid=202 sammen med den 'åndsvage' dongle hvorfor den så lige er åndsvag ved jeg ikke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af Kristho den 13. maj 2012 kl. 23:42

Permalink

Inden jeg fik min Samsung

Inden jeg fik min Samsung Galaxy Nexus stjålet, brugte jeg den som trådløst hotspot når jeg var steder, hvor der ikke var internetforbindelse.

En ret bærbar løsning med smartphone og Asus Eee 900 ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 13. maj 2012 kl. 23:48

Permalink

Jeg bruger jævnligt min

Jeg bruger jævnligt min Samsung Galaxy S2 som wifi hotspot (og bortset fra at Telenor har pivringe dækning ret mange steder) fungere det glimrende sammen med både min Asus Transformer Prime og min Macbook Pro.

Jeg har aldrig brugt den som usb modem, så det kan jeg ikke kommentere på.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af tpct den 14. maj 2012 kl. 03:28

Permalink

Den bliver sgu svær, da der

Den bliver sgu svær, da der endnu ikke findes nogle LTE (også kaldet 4G) mobiler på det danske marked.

Kan i øvrigt ikke anbefale en usb dongle, da man lige så godt kan bruge sin mobil med en datapakke.
Wifi hotspot og usb tethering virker i øvrigt fint.

Skal du have en mobil der har de bedste specifikationer så ville jeg nok gå efter den kommende 'Samsung Galaxy S III' eller fx en 'HTC One X' eller måske en 'Sony Xperia S'


Men hvis det er et krav at du skal have Telias 4G, så kan du jo blive nød til at købe en usb dongle eller en tablet med LTE.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dakkonblackblade den 14. maj 2012 kl. 06:07

Permalink

Du ka' også bare få dig et

Du ka' også bare få dig et trådløst 4G modem - f.eks. fra Telia. På det jeg har henter jeg snildt 30 MB/s med 3G. På 4G sku' det nærme sig 90 MB/s.

Men ellers fungere Galaxy Nexus glimrende som hotspot, ligesom min N9 også kører fint som hotspot.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 14. maj 2012 kl. 10:06

Permalink

Hvordan fungere det helt

Hvordan fungere det helt præcis med tethering fra en Android telefon til en Linux computer? Hvilket software skal man have fat i?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dbuch den 14. maj 2012 kl. 10:20

Permalink

Tak

Tak for tilbage meldingerne. #2 Åndsvage dongle er fordi jeg synes når man har en smartphone kan man lige så godt bruge den og så slippe for andre usb-dongler (synes jeg har nok af dem, i forvejen), ydermere er jeg mere fan af wifi - da jeg ikke gider side med scripts osv for at få det til at spille, hvis det kan undgås..


#5 Ja har også kiggede på trådløst modem, men igen hvis jeg kan slippe for ekstra udstyr pga. telefonen kan det samme så er det da at fortrække. Plus så har man ikke 2 Simkort.

Overordnet er min ide bare K.I.S.S. men det er bare ikke sådan det bliver før LTE telefoner kommer. hvis min løsnings model skulle falde i hak.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 14. maj 2012 kl. 10:59

Permalink

Galaxy S2

En galaxy S2 er genial som hotspot,, ikke bare får du et hotspot men der er indbygget mini fil server , latency på netværket med en Galaxy S2 er overraskende god.

I øvrigt er det ret nemt at installere f.eks cyanogen mod på den så du kan opgradere til ICS hvis du vil .


#6 tethering er endnu bullshit ord lavet af idioter, nok henvendt til det amerikanske marked hvor 3 telegiganter knepper forbrugerne og dermed skal lyde eksotisk.

Det betyder bare at du bruger din telefon som modem , det er 100% ækvivalent ti at du sætter en usb 3g dongle i din maskine, eneste forskel er hvor avanceret usb hubben er i telefonen .
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af tpct den 14. maj 2012 kl. 11:00

Permalink

#6 paldepindJeg har aldirg

#6 paldepind

Jeg har aldrig skulle bruge noget specielt software for tethering. Det har bare virket lige ud af posen.
Når jeg har sat min android enhed til pc'en så kan jeg se den dukke op i networkmanager som jeg bruger, og når jeg så sætter tethering on på telefonen, så connecter den, ligesom hvis man havde tilsluttet et netkabel.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af marson den 14. maj 2012 kl. 11:01

Permalink

#6
På en moderne distro som

#6
På en moderne distro som opensuse, fedora eller ubuntu er det bare at sætte USB kablet i og så skulle networkmanager gerne finde den automatisk.

Hvis du kører Arch kan du kikke her:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Android_Tethering
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dbuch den 14. maj 2012 kl. 11:27

Permalink

ja

#8 Det betyder bare at du bruger din telefon som modem , det er 100% ækvivalent ti at du sætter en usb 3g dongle i din maskine, eneste forskel er hvor avanceret usb hubben er i telefonen.

Det var også min vurdering, og derfor tænkte jeg denne usb dongle kunne blive overflødig.

Nå men har i hørt nogen meldinger om hvornår der kommer en telefon med 4g, altså LTE? til dk.

Edit: forstillede mig iøvrigt at telefonen ville være bedre til og opretholde forbindelse frem for en usb dongle?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 14. maj 2012 kl. 13:07

Permalink

#9 og #10: Tak! Og wow! Jeg

#9 og #10: Tak! Og wow! Jeg havde slet ikke forestillet mig at det var så let. Jeg har lige prøvet det nu, og det virker glimrende og 100% smertefrit.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af joongle den 14. maj 2012 kl. 15:59

Permalink

Jeg har brugt min HTC Legend

Jeg har brugt min HTC Legend smartphone så længe at android har sad sig godt og grundigt på mig.

Nu har jeg så opgraderet til en Sony S2 (Foldbar Android Honeycomb Tablet med 2 x skærmer, lidt som en Nintendo DS) den har en 1 ghz Nvidia processor, 72mbit wifi (jeg har kørt den i 60 mbit ca. der hjemme, så den er god nok), lækre skærmer (2 stk. 1024 x 480) og så er det en tablet pc man kan lige få ned i lommerne, praktisk. Dog et problem..., den er IKKE billig. Den kan registrere 5 touch fingre på skærmen samtidig.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af Prezioso den 14. maj 2012 kl. 19:04

Permalink

I øvrigt er det ret

#8: I øvrigt er det ret nemt at installere f.eks cyanogen mod på den så du kan opgradere til ICS hvis du vil


Burde du få uden at skulle installere noget ;-) En af mine venner har den tlf og det skete "automatisk"

Selv har jeg en gammel htc desire, og den virker sq også fint som wifi hotspot.. bruger det faktisk lige nu indtil jeg får internet i den nye lejlighed... :p
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 15

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 15. maj 2012 kl. 10:57

Permalink

#15

Ja det er fint , men


A : Det har været få udbydere der opgradere telefonen og det skete i meget langsomme ryk
B: den bliver ikke opdateret automatisk hvis du har købt den uden for udbyder, som min var.
C: Samsungs update system burde lade mig opdatere den manuelt , men det skete ikke selvom jeg fulgte standard proceduren
D: Samsung er ekstremt langsomme til at udgive updates , Jeg vil også kunne opdatere den i fremtiden.
E: D: sker så kun i den grad at deres propertitære skod drivers bliver leaket i en officielt release , jeg vil kunne få alle minor update men major er i samsungs nåde.
F: Det er direkte amoralsk og facistisk at låse folks telefoner og fylde dem med spyware osv, umiddelbart er dette dog mest af et et udbyder problem og de er ikke så slemme i dk som i USA.
G: Jeg fortrækker maksimal frihed på alle mine devices, en telefon er en PC som alt andet , den skal æde det software jeg giver den, inklusiv kerne mods.


Der er ikke tale om at installere noget der er tale om en befrielses aktion .
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 16

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 15. maj 2012 kl. 11:04

Permalink

#11

Hvor god din telefon er til at holde signal i forhold til et usb modem er et spørgsmål om antenne kvalitet mv. Ydermere skal man huske at hvis du bruger wifi mod telefonen er der endnu en fejlkilde. Wifi I 802.11b båndet er ret støj følsomt

Min oplevelse adskillige usb dongles. (har haft over 5) i forhold til galaxy S2 som er en highend telefon er at den har væsentligt bedre modtage forhold. Men der er også en faktor 100x i produktions omkostninger vil jeg tro.

Ydermere så har den rigtig god latens , hvilket er ret rart. vi taler om 25 ms vs 250 for en billig dongle , testet mod en server i dk. Jeg vil dog tro at nyere dongles er bedre.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 17

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 15. maj 2012 kl. 12:20

Permalink

dklinux: Kunne du måske

dklinux: Kunne du måske uddybe, hvad der er galt med ordet tethering?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 18

13 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af danielstuhr den 15. maj 2012 kl. 15:32

Permalink

Synes at hotspot og

Synes at hotspot og USB-modem i android-telefoner virker fint. Bruger det meget i skolen på min Wildfire, da man kun kan komme ud af port 80 på skolens net.. Så det er min eneste mulighed for at nå min NAS (via FTP) :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !