• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af mrbrown79 | 15.12.2012 14:59

Netværkskontrolleret login

Hjælp generelt
Vi bliver flere og flere folk i vores udviklingsafdeling, og eftersom en af mine opgaver er at sætte servere op, er jeg lidt træt af at vedligeholde brugertabeller på alle maskinerne.

Eftersom vi har en central filserver, som de øvrige maskiner tilgår via NFS, så er det vigtigt at alle brugere på alle maskiner har samme UID/GID.

Har I nogen erfaringer med en centraliseret loginserver, som styrer logins på flere klientmaskiner?

Google nævner fx. LDAP, Kerberos og NIS.

LDAP forekommer lidt kompleks, og måske er det overkill til formålet.

Det foregår over lokalnetværk, så efter min umiddelbare vurdering behøver det ikke være overbeskyttet som Fort Knox.

Erfaringer ønskes, tak :)

PS: Serverne er primært CentOS/RHEL servere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer10

# 1

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 15. december 2012 kl. 22:34

Permalink

Har I nogen erfaringer

#0: Har I nogen erfaringer med en centraliseret loginserver, som styrer logins på flere klientmaskiner?

Jeg bruger hverken RHEL eller CentOS, men Windows Domain Controllers for nemhedens skyld, fordi der udover Linux også er Mac's og Windows klienter. Jeg går ud fra at denne metode ikke har interesse. Af samme grund bruger jeg heller ikke NFS.

Du kan formentlig konfigurere Linux serverne som PDC'ere med Samba som beskrevet her, uden at indblande LDAP, Keberos eller NIS. Jeg formoder at du dermed slipper for UID/GID bekymringer, men er ikke sikker.

http://www.broexperts.com/2011/06/how-to-configure-primary-domain-contr…

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af Tukanfan den 16. december 2012 kl. 01:12

Permalink

libnss-mysql

Maaske ville en enkelt loesning vaere, at bruge libnss-mysql.
NSS er en del af systembiblioteket, og bruges blandt andet til at oversaette UID og GID til brugernavn og gruppenavn. Normalt er NSS sat til at anvende /etc/passwd og /etc/group, men dette kan aendres ved konfigurering af /etc/nsswitch.conf.

Ved hjaelp af libnss-mysql kan NSS saettes til at anvende en mysql database.
Hvis du er ligeglad med, at brugerne ikke kan bruge passwd kommandoen til at aendre deres password med, saa behoever du ikke at installere noget specielt PAM-modul ogsaa.

Se :
nsswitch.conf(5)

libnss-mysql

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af mrbrown79 den 17. december 2012 kl. 05:11

Permalink

#1, tak for svaret, men i en

#1, tak for svaret, men i en linux-til-linux kommunikation ser jeg ingen grund til at blande Windows ind i systemet
#1: Jeg formoder at du dermed slipper for UID/GID bekymringer
UID/GID er en feature og ikke en bug i denne sammenhæng. Vi vil gerne have UID, så vi eksempelvis kan se hvem, der senest har rettet i en fil.

Det er ikke hele opsætningen, der er til diskussion. Vi holder os til NFS, fordi det har virket i snart ti år nu. Jeg vil bare gerne have en nemmere måde at ensrette brugertabellerne på tværs af maskiner.

#2: Normalt er NSS sat til at anvende /etc/passwd og /etc/group, men dette kan aendres ved konfigurering af /etc/nsswitch.conf

Interessant. Jeg vil kigge nærmere på dette. Det lader også til at der er nogle muligheder uden at blande MySQL ind i tingene...

Jeg kunne dog stadigvæk godt tænke mig at høre fra folk, som har erfaring med Kerberos/NIS/LDAP :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af z4ndx den 17. december 2012 kl. 07:16

Permalink

#Tukanfan
Kan man logge ind

#Tukanfan

Kan man logge ind på sin laptop, hvis ikke man er på et netværk som kan connecte til mysql serveren ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af mrbrown79 den 17. december 2012 kl. 07:31

Permalink

Kan man logge ind på

#4: Kan man logge ind på sin laptop, hvis ikke man er på et netværk som kan connecte til mysql serveren ?

At dømme på /etc/nsswitch.conf, så er det ligetil at opsætte en prioriteret rækkefølge:

# To use db, put the "db" in front of "files" for entries you want to be
# looked up first in the databases
#
# Example:
#passwd: db files nisplus nis


Det kræver selvfølgelig at du har en passwd-fil på lokalmaskinen. Den kan jo så fx. være reduceret ift. den centrale fil.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af z4ndx den 17. december 2012 kl. 09:15

Permalink

Så kommer problemet vel,

Så kommer problemet vel, hvis brugeren laver sit pass om på local maskinen?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af mrbrown79 den 17. december 2012 kl. 09:42

Permalink

Så kommer problemet

#6: Så kommer problemet vel, hvis brugeren laver sit pass om på local maskinen?

Ja, formentlig - og ligeledes i det omvendte tilfælde. Jeg erindrer, at i Windows blev bruger-credentials cachet til brug i det tilfælde at domain-controlleren var utilgængelig. Det er faktisk netop et af de spørgsmål jeg har til de folk, der måtte have erfaring med Kerberos etc. : om man kan opnå samme funktionalitet (altså caching af credentials) :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af dudsen den 17. december 2012 kl. 10:30

Permalink

Jeg kunne dog

#3
Jeg kunne dog stadigvæk godt tænke mig at høre fra folk, som har erfaring med Kerberos/NIS/LDAP :)


Jeg har ikke decideret praktisk erfaring med det men har fået læst manualerne(sidder i en breakfix og ikke opsætnigs rolle) Hvad jeg hører er at NIS er usikkert, forældet og dårligt tested på nyere linux distroer med LDAP som den foretrukne løsning(MS AD er baseret på LDAP+kerberos og kan sættes til at værre 110% kompatibelt).

Kerberos er auth alene, LDAP er den database der gemmer brugernavne og GID/UID'er. Rå LDAP+kerberos er noget kompliceret noget mens der findes ret gode færdigtpakkede løsninger, så tag et kig på redhat directory server som en turnkey løsning.

Du kan hvis du har travt og absolut ikke vil have LDAP forsøge med simpelt hen at replicere /etc/passwd og /etc/group mellem noderne men det er ikke en pæn løsning.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af lbm den 17. december 2012 kl. 11:40

Permalink

Hvis du er ligeglad med

Hvis du er ligeglad med sikkerheden kan du gå efter NIS. Det er noget nemmere at gå til og hurtigere at få op at køre end LDAP.
Hvis du vil have lidt sikkerhed på, så gå efter LDAP, og få evt. kerberos eller certifikat på som kryptering.

Ang logons mm. så styres det af nsswich.conf filen som allerede nævnt. Det er vigtigt at have sin logon server, som primary her. I tilfælde af, at serveren er utilgængelig er det muligt at få cache sat på. Jeg kan dog ikke helt huske hvor det gøres henne.

(Har ikke den vilde praktisk erfaring, men har læst om emnet, og rodet lidt med det i et lukket sandkasse miljø)...
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

12 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af maxt3r den 19. december 2012 kl. 19:54

Permalink

Du skulle prøve og kigge

Du skulle prøve og kigge på Samba 4
http://wiki.samba.org/index.php/Samba4

Fortæl endelig hvordan det går
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

den er sjov 3
PCLinuxOS 29
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !