Internet radio med mere? Installer Clementine 1.2
Clementine Player 1.2 med flere stationer end tidligere versioner. Den mest elegante, hvor selv Itunes til OSX er distanceret.
https://www.clementine-player.org/da/downloads
https://www.clementine-player.org/da/downloads
Kommentarer7
Tak!
Jeg kendte ikke til programmet.
Førstehåndsindtrykket er godt! Og det har da nogle sjove ekstra effekter :o)
Jeg savner kun RadioTray' mulighed for valg af kanaler direkte i (mit tilfælde) Unitys menu. Men jeg tror, jeg kommer til at bruge programmet.
Jeg kan ikke dy mig for
http://kde-apps.org/content/show.php/Danish+Radio+Streams+Service?conte…
Og får man lyst til at lave
http://www.listenlive.eu/denmark.html
http://www.listenlive.eu/
os.
Det er korrekt at Clementine
Great Little Radio Player
https://sites.google.com/site/glrpgreatlittleradioplayer/
Desværre lader det til, at det er lidt ustabilt på min Ubuntu 12.04 - programmet chrashede lige, da jeg klikkede lidt rundt i hovedvinduets menu. Derudover forsvandt ikonerne med radiostationerne også på et tidspunkt inde i programmet.
Men det kan være, det er mere stabilt hos dig.
Jeg har lide fodret
Jeg har lide fodret RadioTray, med alle de danske stationer fra
http://www.listenlive.eu/
og det virker glimrende.
Den nye "play-liste" er gemt som
.local/share/radiotray/bookmarks.xml
så den er let at gemme i "skyen" til senere brug.
os.
#6 Jeps, nemlig
Problemet med radiotray er, at der af og til kan være nogle sekunders tavshed (sikkert pga. bufferen er tømt: https://bitbucket.org/carlmig/radio-tray/issue/169/radiotray-regularly-… ), men det er (desværre) en kendt fejl. Lige nu er udvikleren igang med at portere radiotray til gtk 3 (og sikkert en masse andet.)
Og hvis man fx vil eksportere radiostationer, eller have lidt nemmere ved at editere i dem i en editor, så kan man fx køre bookmarks-filen igennem:
cat .local/share/radiotray/bookmarks.xml | xmllint --format -
først. Herved bliver bookmarks-filen pretty-printet.
(Skulle indholdet i filen være beskadiget, så kan optionen --recover forsøge at redde det, der reddes kan.)
Og man kan på denne vis også manuelt skrive nye stationer ind.
Det ville være fedt, hvis radiotray havde en større liste over stationer fx brugte shoutcast eller http://www.listenlive.eu/ via fx et plugin, hvorved man kunne importere stationer fx.