• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af mc.lucifer | 04.09.2014 20:02

Statisk IP i Ubuntu server

Hjælp generelt
Er jeg helt tabt bag en vogn, eller er der ændret noget fra før i tiden ?

Er det ikke stadigvæk i /etc/network/interfaces man sætter ip´er og som følger

auto eth0
iface eth0 inet static
address xx.xx.xx.xx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
gateway xx.xx.xx.xx

Jeg forsøger at få tildelt fast ip fra den router vi får iper af,
de andre linuxservere der køre kan jeg sagtens skrive følgende

address 82.159.216.xx
netmask 255.255.255.240
gateway 82.159.216.xx

og så plejer det at kører, men kan slet slet slet ikke få noget til at virke... er jeg helt tabt ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer12

# 1

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 4. september 2014 kl. 20:54

Permalink

Det ser rigtigt nok ud. Men

Det ser rigtigt nok ud. Men alternativt tillader de fleste routere at tildele fast IP baseret på mac-adressen. Så det kan du evt. prøve i stedet.

PS. Kan det tænkes at en anden enhed får den pågældende IP hvorfor router vælger at "overhøre" ønsket om fast IP og i stedet tildeler en dynamisk?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mc.lucifer den 4. september 2014 kl. 22:00

Permalink

Det hele står bag en fiber

Det hele står bag en fiber router med 16 wan ip´ere og de andre servere kan sagtens det trick, så det er mærkeligt, vi har også en dhcp server på lan´et, og den kan heller ikke give en ip til serveren hvis jeg skriver

iface eth0 inet dhcp så sker der hat

Det er noget mystisk fystisk, skal lige siges at serverne står i spanien sååå må lige få fat i en der nede til at kontrolere kablerne
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mc.lucifer den 4. september 2014 kl. 22:05

Permalink

Men det virker som om at

Men det virker som om at lige meget hvad jeg skriver inde i /etc/network/interfaces så har det ingen effekt heller ikke selv om jeg laver en ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 up

når jeg så laver en

ifconfig -a

har den ikke ændret noget i sit output
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 5. september 2014 kl. 07:09

Permalink

Skal det forstås

#3:

Skal det forstås således, at ændringerne heller ikke virker efter en genstart?

Beskriver dette dit problem, hvor der tilsyneladende er beskrevet en bug i 14.04 der bevirker at sudo service networking restart og sudo /etc/init.d/networking restart ikke længere virker, til forskel fra Ubuntu 13.10.

How to successfully restart a network without reboot over SSH?

Hvis det er tilfældet, vil dette muligvis løse problemet, ved at erstatte 14.04 network script med 13.10's

https://github.com/metral/restore_networking

Mere info:

How to set a static IP in Ubuntu 14.04 server
http://www.simpleprecision.com/how-to-set-a-static-ip-to-ubuntu-14-04-s…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af lbm den 5. september 2014 kl. 08:18

Permalink

Du skriver du vil have

Du skriver du vil have tildelt en statisk IP fra en router, men angiver den alligevel med en statisk i filen?

auto eth0
iface eth0 inet static
address xx.xx.xx.xx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
gateway xx.xx.xx.xx

Skal det være statisk fra en router, skal den jo tildels med DHCP på mac-addressen..

Men måske det bare er mig der er forvirret? :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 5. september 2014 kl. 09:15

Permalink

Men måske det bare er

#5: Men måske det bare er mig der er forvirret? :)

Næ det er ganske korrekt. Hvis Ubuntu serveren har konfigureret statisk IP, så bør denne IP være undtaget i DHCP serverens IP range (fx routerens), for ikke at risikere IP redundans.

sudo nano /etc/network/interfaces
# DHCP not needed
# iface eth0 inet dhcp
iface eth0 inet static
address xxx.xxx.xxx.xxx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
network xxx.xxx.xxx.xxx
broadcast xxx.xxx.xxx.255
gateway xxx.xxx.xxx.xxx
dns-nameservers xxx.xxx.xxx.xxx

Det er også en god ide at sikre sig, at hosts filen har den rigtige konfiguration. Eksempelvis:

sudo nano /etc/hosts
(ip adresse) (server-navn.mit-netværk.local) (server-navn)

sudo nano /etc/resolv.conf
nameserver xxx.xxx.xxx.xxx (gateway)
nameserver xxx.xxx.xxx.xxx (dns-nameserver)
search mit-netværk.local

----------

Omvendt, hvis DHCP serveren (fx routeren) skal tildele samme IP til samme maskine, så skal DHCP serveren kende modtagers mac-adresse, og modtagerens netværksindstillinger bør være konfigureret til DHCP på modtagerens mac-adresse.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af lbm den 5. september 2014 kl. 10:20

Permalink

Yes, mente bare jeg var

Yes, mente bare jeg var forvirret over spørgsmålet..

Der skrives at der tildeles en fast(reserveret) IP fra en DHCP, men den så sættes manuelt.
Derfor er rart at få opklaret hvad hensigtet egentlig er. Skal den tildeles fra en DHCP eller ej ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mc.lucifer den 5. september 2014 kl. 13:47

Permalink

Genfortælling

Kan godt være jeg i min iver i går fik formuleret mig forkert, så jeg forsøger lige igen

Jeg administrerer en mindre ISP i Spanien der levere internet til klienter via Ubiquiti radio´er, hele setup´et står i Malaga, og internet leveres af virksomheden Ono til en fiber boks i Motril, som skydes til malaga via Ubiquiti radioer

Boksen i Motril har 16 wan iper som jeg plejer at kunne sætte statisk på de maskiner der skal have fast wan ip, eksvis vores main gateway har indlagt 5 iper, som klienterne switser mellem når de tilgår internettet, So far er der 2 servere en main gateway og en backup gateway, der har fast ip, samt en kvm over ip, og det der er gjort på dem er at vi bare har i deres netværksindstillinger sat dem til at have deres faste ip.

skal retfærdigvis siges at begge servere og kvm´en har webinterfaces hvor det er indtastet.
Main gateway er en sequreISP distro
Backup gateway er en Zentyal distro

Men begge er jo bygget på noget debian, har på begge været inde i /etc/network/interfaces og det er der på begge webinterfaces skriver når man trykker save

Jeg skal nu bruge en Adminserver, men som også skal have fast ip på netværket, og ved at skrive det i /etc/network/interfaces hjælper ikke noget, heller ikke hvis jeg skriver den som dhcp. Under instalationen fra cden når den skal finde netkortene så dukker den fint op i dhcp leaset på dhcp serveren, men efter en genstart så er den død, også når jeg forsøger mig med hendholdsvis statisk eller dhcp, og har forsøgt både ifconfig eth0 down og up, men også en genstart, efter det er forsøgt har jeg set at ved ifconfig -a så har den ingen ip overhovedet, hverken statisk eller dhcp, det virker som om at det ikke er i den fil dens opsæt ligger

Jeg er nu nået så langt at jeg kan pinge routeren i motril med ved at sætte eth0 til dhcp, men prøver jeg eksvis at pinge google.com så får jeg unknown host og ved statisk ip får jeg network unreacheble <--- staves

jeg har stiret mig blind på det, men tænker om det kan være noget dns problem, har været inde og kigge i resolv.conf et sted jeg normalt ikke kommer, men der står at alt vil bliver overrulet hvis jeg ændre på noget, og der står så ikke andet. har også forsøgt i interfaces at skrive dns-nameservers motril-routerens-ip men uden held
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af dudsen den 5. september 2014 kl. 14:50

Permalink

Network manager

Kommer an på om network manager kører?
Normalt i en text mode install er din opsætning korrekt men det betyder ikke dit Desktop miljø ikke overruler den opsætning ie network manager kan godt finde på at vælge sin egen config.

Dybest set fungere /etc/networking/interfaces sådan at det læses af et init script ved boot. og eftersom det ikke er sådan mange nyere ikke unix-native udviklere tænker sker det at du har et subsystem af en anden tjænester der så ændre netværks opsætningen under runtime, network manager er den mest brugte af dem.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mc.lucifer den 5. september 2014 kl. 14:52

Permalink

Update

Jeg kan nu sætte statisk og dynamisk ip på maskinen, hvorfor aner jeg ikke :-)

Men der ligger et dns issu for jeg kan pinge alt på det interne netværk, jeg kan pinge alt på det eksterne, (internettet) så længe jeg bruger ip´er, så snart den skal lave et dns opslag, eks ping www.google.com får jeg unknown host, forsøgte med mit eget domæne i danmark, unknown host, men kan godt pinge den ip som domænet ligger på, så er det i kloge mennesker skal på banen :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mc.lucifer den 5. september 2014 kl. 15:09

Permalink

Update2

Under dns-nameservers satte jeg googles og routerens så kom jeg igennem,

dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4 Router-IP

Tak for jeres tid
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

10 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 6. september 2014 kl. 00:26

Permalink

Selv tak

Selv tak
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 12
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !