• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af frogmaster | 21.06.2018 20:01

Backup (rsync) commands

Hjælp generelt
Fra tråden: 6 Tera Byte HDD for kr 1300 - https://www.linuxin.dk/node/22393 hvor mich https://www.linuxin.dk/node/22393#comment-91162 foreslår en tråd om emnet.

Eksempel på rsync command, der kopierer alt i en mappe fra en USB på Linux, ind over netværket til en USB på en Windows.

rsync -rvP '/media/bruger-navn/hdd-navn/mappe-navn/mappe-navn/' '/run/user/1000/gvfs/smb-share:server=windows-navn,share=bogstav/mappe-navn'/

Rsync flag er lidt anderledes på macOS. Dette eksempel kopier alt i en mappe, enten fra en lokal-mounted USB, eller mounted over netværket, til en anden mappe på en USB, der enten er mounted lokalt eller over netværket på macOS.

sudo rsync -aE --progress "/Volumes/hdd-navn/mappe-navn/mappe-navn/mappe-navn" "/Volumes/hdd-navn/mappe-navn/mappe-navn/mappe-navn"

Eksemplerne er vejledende, ikke absolutte. For at gøre dem brugervenligere, træk fx mapper, eller hele diske, til terminalen.

rsync -flag "source" "destination"

Som nævnt i henvisningen fra tråden, så findes der GUI til rsync. Fx Grsync og LuckyBackup.

Hvorfor ikke bare bruge en File Manager til kopieringen? Fordi de ofte ikke evner at kopiere så store data mængder. Man vil opleve at kopieringen går i stå med en fejl meddelelse, eller de fejler kopiering af hele mapper, der bevirker at backup'en ikke er komplet. Man vil også opleve at man spørges om overskrivning af allerede eksisterende filer. Det medfører man ikke bare kan lade en backup køre uden brugers opmærksomhed, eksempelvis natten over.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer1

# 1

7 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af marlar den 26. juni 2018 kl. 23:09

Permalink

Ja, rsync er et fantastisk

Ja, rsync er et fantastisk værktøj. Når jeg får lidt tid, vil jeg også poste nogle af mine rsync kommandoer :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
hjælp til dyndns.dk 0
Salg af LinuxPusher.dk 0

Seneste aktivitet

Pepsi Challenge 5
VpN men hvilken 25
Linux i fremgang 25
wifi ikke virker 7
Mest sikker webbrowser 10
32 år med Slackware 7
Ubuntu touch 7
PCLinuxOS (nyt om dansk sprog) 42
Virtuel maskine? 9
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 6
Hvad med en afstemming Malar 5
den er sjov 3
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !