DS blev ikke presset politisk
Dansk Standard blev ikke presset til at stemme for en ISO godkendelse af microsofts OOXML format.
Læs mere her:
http://www.version2.dk/artikel/6887
Læs mere her:
http://www.version2.dk/artikel/6887
© 2025 Linuxin og de respektive skribenter
Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !
Kommentarer5
Re: DS blev ikke presset politisk
Re: DS blev ikke presset politisk
Ja.Snip fra Michael
Snip fra Michael Rasmussens indlæg på ver2:
Du har fået svaret. Da svaret kun indeholder reference til erhvervsministeriet og Videnskabsministeriet, og fordi man ikke vil/må sige usandheder, svarer man på en sådan måde, at svaret rummer det, man ønsker at svare på. Derfor betyder det, at et eller flere andre ministerier har haft kontakt med DS, da man i modsat fald ville have svaret, at ingen ministerier havde haft kontakt til DS. Da man samtidigt heller ikke svarer på, om der har været kontakt mellem regering om DS, må det derfor antages, at der har været kontakter mellem regeringen og DS - sandsynligvis via embedsmænd i et eller flere ministerier.
Når noget i politik kan gøres enkelt, vælger man altid det, da enkle udmelding rummer færrest chance for fejlfortolkninger og fejlcitater - dette hader enhver politikker. Så der ovenstående svar er så tilpas kompliceret, og rummer megen mulighed for fortolkning, er den en indikation af, at der er noget man ønsker at skjule.
#2
Ja, og dermed bliver "DS
Ja, og dermed bliver "DS blev ikke presset politisk" endnu mere usandt. -- men det fremstår stadig som et ubestrideligt faktum, selvom det ikke er tilfäldet.
#4
Min kommentar var ikke
Min kommentar var ikke specielt møntet på dig. Jeg beklager hvis det så sådan ud :)