• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af fiddoo | 12.11.2008 14:00

Mandriva 2009

Installationshjælp
Da jeg, som mange andre, er temmelig træt af Vista og MS´ produkter generelt, har jeg besluttet mig for at prøve mandriva KDE 4.

Det skal, forsøgsvis, installeres på den pc hvor jeg i forvejen har en dualboot med XP og Vista. For ikke at komme i konflikt med XP og Vista, er disken pillet fra og en anden 80 GB IDE disk monteret. Disken er testet og i orden.

Hardware på PC:
MSI bundkort med P35 chipset og E6600 CPU. Lettere OC´et til 3 GHZ.
4x1 GB ram
Grafikkort 8800GTS 512 MB ram
DVD drev NEC SATA
Harddisk Maxtor 80GB IDE.Jeg har downloaded Mandriva ISO´en og brændt det med NERO.

Når der bootes med cd´en kommer der et nydeligt Mandriva billede frem, hvor der bl.a. kan vælges dansk. Når det er gjort, trykkes `enter´. Derefter fryser den i et par minutter, hvorefter følgende meddelelse kommer:Cannot run ´/etc/init.d/rcS´ : No such file or directory. Please press Enter to activate this console.

Der kan så IKKE trykkes Enter, da der ikke sker mere........

Da jeg tænkte at det måske var mit SATA drev som drillede, trak jeg stikket ud og prøvede at boote fra USB stick med samme resultat.

Ubuntu 8.10 er også prøvet. Den booter og installerer fint, men når der genstartes kommer følgende meddelse: DRIVER "SR" NEEDS UPDATING.
Derefter sker der heller ikke mere her. Ubuntu har jeg haft installeret på en ældre PC hvor det kører fint. Jeg er bare ikke helt vild med brugerfladen og vil hellere prøve Mandriva.

Har søgt en del på nettet efter disse fejl og har fundet mange med samme problemer. Mangler bare en løsning.........

Jeg er klar over at der må være noget "galt" med min PC men hvad ? Er der noget som skal ændres i BIOS ?

Mvh. Frank

UPDATE: Er lige ved at installere Mandriva på min lidt ældre PC. Det ser ud til at køre perfekt ! Skal på job nu og er først tilbag klokken 23.30.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer

Svar søges

GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0
Dansk distro Omarchy 0
KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0

Seneste aktivitet

E-mail blues 7
Debian 13.3.0 7
BigLinux 1
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10
billede af nuværende installation 2
mapper 4
LinuxIn live 9
Linux Debian på ekstern HD 4
usb disk *LØST* 2
Pacman kunne erstattes af en anden Rust baseret mulighed 1
Epson skanner software 8
Debian 1
Printer Epson ET-2865 problem 8
Winboat 4
Nu kan man skrive private beskeder 14
Mint på imac 2009 34
Firefox AI 7
Kunstig inteligens 6
Kopiering til min Samsung telefon 9

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !