Trådløst TV Out
Nu har det ikke så meget med Linux at gøre, bortset fra at det selvf. skal fungere deri. Men, vi lever i en trådløs verden med Trådløst Lan, Telefoner, Lyd overførsel osv. Har læst et sted at selv El snart bliver trådløst. På trods af det, for jeg at vide fra Expert og Diverse It butikker, at min computer IKKE på nogen måde kan sættes trådløst til mit TV.
Det kan da ikke passe at man i denne NÆSTEN kabel frie verden, stadig skal døje med et kabel til nogen så simpelt, som internt video overførsel imellem en computer og et TV.???
- Log in to post comments
Kommentarer6
Re: Trådløst TV Out
Måske noget i denne stil:
http://www.proshop.dk/ShowProduct.aspx?prodid=53914
Re: Trådløst TV Out
Ja nemlig. Burde sende det link til Expert. Men, vil mit GFX Kort kunne registrere et tilsluttet TV over den box? Hvis Kortet sender signal ud igennem TV-out stikket, skal det nok fungere, men TV'et skal stadig kunne registreres, før TV-out stikket kan aktiveres. Ihvertfald igennem nVidias settings manager.
Re: Trådløst TV Out
Måske kunne sådan en box her være brugbar ?
http://www.slingmedia.com/go/slingbox
#0
http://www.av-cables.dk/tr
#0
http://www.av-cables.dk/traadloes_lyd_video/traadloes_video_220_da/
Bare smid en omformer fra s-video til phono på (er tit med i købt af dit gfx-kort), hvis det bare er TV-out, du skal benytte i dit gfx-kort.
Jeg ville nok gå efter noget trådløst dvi eller hdmi (men det er nok dyrt), for under alle omstændigheder så er TV-out ikke verdens bedste billede ;-)
#2
nvidia-settings/tv-out er ligeglad med om det er en box eller dit tv, der er tilsluttet. Så ved trådløs tilslutning, skal du bare tænde din trådløsesender, og du burde kunne aktivere TV i nvidia-settings.
Re: Trådløst TV Out
Jamen det skal da prøves. Så lige en anden ting. Hvad med modtagelsen af disse. Jeg købte på et tidspunkt en såkaldt FM sender til et lille projekt jeg skulle prøve engang. Den skulle kunne række 10m ifølge vejledningen. Den korrekte afstand viste sig så dog at være 1m, og det var så længe man befandt sig i samme lokale. Satte du den henne ved døren, og gik om på den anden side af dørkarmen, røg forbindelsen. Så inden man ofre 400-800kr på dette, hvor langt fungere disse.?
Re: Trådløst TV Out
Ved ikke om det er en 1/10, men du skal ikke regne med den afstand, som de opgiver. Mener de fleste produkter påstår omkring 60 - 100 m, men afstanden er væsentlig mindre. Har selv en ældre model af:
http://www.av-cables.dk/diverse_tilbehoer/traadloes_lyd_video/traadloes…
Den sender nok omkring 10 m (har ikke testet, om den kan sende længere). Billedet er fint nok, dvs. det afhænger lidt af, hvad tid på dagen det er, hvad kanal på senderen jeg kører på og hvordan senderen står i stuen. Det skal dog også siges, at selve billedet mister lidt kontrast, når det køres igennem senderen.
Om de nyere sender er bedre, ved jeg ikke...
Alt i alt er senderen fint nok til dagligdags tv og lyd, men ikke noget du kan bygge en hjemme-bio ud fra.