• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af ovelarsen | 12.07.2010 06:37

Bæredygtig software? En 'sød' historie.

Nyhed
"Når budskabet skal ud af kirken..."

Her er en US Linux Bruger Gruppe - der tager budskabet om FOSS meget alvorligt og ud af 'kirken' - og 'missionerer' blandt økologer på et Farmers marked.

https://larrythefreesoftwareguy.wordpress.com/2010/07/11/organic-linux-…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer6

# 1

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af lcafiero den 14. juli 2010 kl. 20:24

Permalink

Tak

Oversat af Google, fordi jeg ikke taler dansk - Tak for udstationering et link til min blog. Vi fremmer FOSS på landmænd marked for alle folk, der køber økologiske fødevarer. Det er "økologisk software" og "holistisk software." Tak igen.

Larry Cafiero / "Larry the Free Software Guy"
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 15. juli 2010 kl. 08:23

Permalink

Interessant tiltag.Jeg har

Interessant tiltag.

Jeg har selv tit tænkt på at det måske kunne være vejen frem at målrette GNU/Linux-markedsføring mod grupper der har samfundssind og visse idealer i forvejen. Og måske derfor er mere åbne og modtagelige overfor gode fornuftige ting.

Men man vil jo så gerne slippe for at høre på floskler à la "FOSS er kun for venstreorienterede hippier".
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af ovelarsen den 15. juli 2010 kl. 12:28

Permalink

Software Freedom Day 2010

Måske en idé til SFD den 18. september 2010. Så kan SSLUG måske komme på gaden igen - blandt almindelige mennesker - efter de eksperimenter der har været. Ved godt nok ikke om der er er noget økologisk marked den dag - hehe - eller om Økologisk Landsforening har penge til et sponsorat - hehe.

Ved nærmere eftersyn - ser det ud til - at det er weekenden før - den 4-5 september 2010 - der er økologiske høstmarkeder i Danmark - hehe - men måske et samarbejde (rejse-sponsorat) med Årstiderne - og deres høstmarked på Krogerup - den 4-5 september 2010 - hehe - SSLUG hedder jo "Skåne Sjælland Linux User Group" - så der er en mulighed for at komme helt ud i Nordsjælland.

Sorry - [cb400f] var bare lige i sommer-drille-humør
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 15. juli 2010 kl. 14:49

Permalink

#3Folk der handler

#3
Folk der handler økologisk (eller "politiske forbrugere" generelt) er ikke almindelige mennesker, det er netop hele pointen ;-) ... økologi udgør langt, langt under 10% af fødevarehandlen mig bekendt :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 15. juli 2010 kl. 18:12

Permalink

Re: Bæredygtig software? En 'sød' historie.

Jeg har fra tid til anden talt med folk fra kirker, som sætter pris på fællesskabet i fri software, og herovre i USA er der en del projekter, hvor kirker og biblioteker støtter de økonomisk dårligt stillede - en del af dem tager fri software ind, og man hører jo ganske meget omtale af OOo, Firefox, Thudnerbird, GIMP, Abiword, VLC og Ubuntu rundt omkring, og i snævrere cirkler Inkscape, Blender og Ardour.
Fri software kan være udfra økonomiske hensyn, men det er de politiske forbrugere, der bærer fremgangen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

15 år 1 måned siden

Permalink

Indsendt af Louis den 16. juli 2010 kl. 10:01

Permalink

Re: Bæredygtig software? En 'sød' historie.

#2 Hvis du vil slippe for at høre på sådanne udsagn må jeg jo heller stoppe med at bruge FROSS xD
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

RapidRAW 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
hjælp til dyndns.dk 0

Seneste aktivitet

Overvåg dit webstedets oppetid og ydeevne fra din terminal 1
Darktable 6
XIVA Studio 1
Kubuntu Focus Zr GEN 1: Linux første højtydende mobil arbejdsstation 2
Pepsi Challenge 16
VpN men hvilken 25
Linux i fremgang 25
wifi ikke virker 7
Mest sikker webbrowser 10
32 år med Slackware 7
Ubuntu touch 7
PCLinuxOS (nyt om dansk sprog) 42
Virtuel maskine? 9
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 6
Hvad med en afstemming Malar 5
den er sjov 3
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !