• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af djmartin | 22.06.2011 21:59

Pinlig fejl gør dansk kode verdenskendt - Dansk open source-smutter fik global nørd-latter til at bryde ud.

Nyhed
Dårlig omtale er bedre end ingen omtale.

Det kan danske Martin Juhl i den grad skrive under på.

Hans program Bumblebee har i de seneste par dage påkaldt sig opmærksomhed fra hele verden. Miseren skyldes en pinlig kodefejl, der potentiel har slettet vigtige filer hos brugerne - men som især har udviklet sig til et internetfænomen.

Optimus Smutter

Martin Juhl har lavet et hack til Nvidias grafikkort-teknologi Optimus, der ellers kun fungerer på Windows 7. Med danskerens hjemmebryggede driver, Bumblebee, kan Optimus også køre på andre operativsystemer.

Nvidia Optiumus er i korte træk en intelligent styring af grafikkortet, der kan bringe GPU’en i anvendelse, når der er brug for mange kræfter til at vise video eller afvikle 3D-grafik. Til de mindre krævende grafiske opgaver er det kun det integrerede grafikkort, der trækkes på. Resultatet er længere batteritid på bærbare computere.

“Det virker jo kun på Windows 7, og det er der en del, der har været lidt sure over, for Nvidia har ellers tidligere været gode til støtte op om Linux,” fortæller Martin Juhl, der samlede lidt open source-komponenter rundt omkring på nettet og skabte Bumblebee.

Slettede vitale filer

Bumblebee har i nogen tid tiltrukket en del opmærksomhed på udviklerplatformen Github. Profilsiden havde 200.000 hits den første måned.

Men det er ingenting i sammenligning med, hvad Bumblebee har fået af opmærksomhed i denne uge.

“Da jeg lavede en opdatering, kom jeg til at lave en lille fejl i koden, som er ret vital. Jeg fik den rettet hurtigt, så den kom ikke særlig bredt ud, men folk synes, at fejlen var så sjov, at den har fået en del omtale,” fortæller Martin Juhl.

En himmelråbende tåbelig bug, som ikke mindst har påkaldt sig satiriske tegninger og kærlige kommentarer i massevis fra brugere af det store site Reddit.com. (Se her). Den fatale fejl bestod i, at koden indeholdt en kommando, der slettede biblioteket USR (/usr). Det betyder i korte træk, at operativsystemet skal geninstalleres.
Selv om driveren har slettet filer hos nogle brugere, så har Martin Juhl ikke modtaget hademails. De har i stedet bombarderet ham med ironiske beskeder a la:

- nice! I didn't like the operating system anyways!

Den tåbelige fejl har spredt sig som en steppebrand, og en af dagene kiggede 300.000 dagligt forbi. Nok til at Github ifølge Martin Juhl blev tvunget i knæ.

“Jeg har kun fået positive henvendelser eller mails skrevet med et glimt i øjet. Det positive i situationen er jo, at der er en masse folk, som ikke kendte Bumblebee, der nu har fået øjnene op for det. Og så har jeg selv lært, at man skal tjekke sin kode,” siger Martin Juhl, der i dagtimerne er udvikler hos Casalogic.

Bumblebee er lavet i nattetimerne. Hvis du vil bidrage til at holde ham vågen og mere opmærksom på sin kode, kan du bidrage til hans Redbull-forbrug her.

Kilde: http://comon.dk/
http://comon.dk/nyheder/pinlig-fejl-g-r-dansk-kode-verdenskendt-1.47427…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer7

# 1

14 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 23. juni 2011 kl. 09:56

Permalink

Respekt

softwaren er pre-alpha,, så vidt jeg husker påstod han ikke det var produktions klart, nok er det en ret voldsom fejl , men jeg har dyb respekt for at han giver sig i kast med et ret kompliceret problem , mens alle andre bare sidder og klør sig i røven .

Og så er comon et møg site med ekstrabladet som forbilledet , sensations presse og meget lidt sagligt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år siden

Permalink

Indsendt af froksen den 23. juni 2011 kl. 10:08

Permalink

Var lige inde på hans

Var lige inde på hans "Github" for at se hvad fejlen var, og må sige at det er det man kalder en "lille fejl" med store konsekvenser. Det handlede om at han ville fjerne mappen /usr/lib/nvidia-current/xorg/xorg, men i stedet for at skrive

rm -rf /usr/lib/nvidia-current/xorg/xorg

var han kommet til at skrive (Læg mærke til mellemrummet mellem /usr og /lib)
rm -rf /usr /lib/nvidia-current/xorg/xorg

Det er virkelig en lille uheldig fejl. Men derfor nu stadigt meget sjovt, så længe ingen er kommet til skade ;-)
Desuden kan jeg anbefale hvis man keder sig lidt, at læse nogle af kommentarerene på github'en, de er ganske underholdende :-p

Henvisning til hans github
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år siden

Permalink

Indsendt af snakee den 23. juni 2011 kl. 10:56

Permalink

Man burde måske have brugt

Man burde måske have brugt mv i stedet for rm
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 23. juni 2011 kl. 11:05

Permalink

#3
Den tror jeg måske du

#3
Den tror jeg måske du skal uddybe lidt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år siden

Permalink

Indsendt af snakee den 23. juni 2011 kl. 11:11

Permalink

#4
Simpelt nok. I stedet for

#4

Simpelt nok. I stedet for at slette xorg så i stedet for flytte den eller give den et nyt navn som ikke bliver genkendt og loadet af X11. F.eks kalde den for xorg.old så kan man også altid rulle tilbage hvis noget går galt under installationen eller driveren simpelthen bare ikke ønskes mere eller ikke fungere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

14 år siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 23. juni 2011 kl. 11:12

Permalink

Ah ja på den måde. Det har

Ah ja på den måde. Det har du ret i.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

14 år siden

Permalink

Indsendt af ringler den 23. juni 2011 kl. 19:04

Permalink

En kommentar fra

En kommentar fra github.
People that complain about the lack of testing, it might turn out that you're not right.
It's just all the testers were having their machines down so that they couldn't report anything.

Lol
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

PCLinuxOS 26
Virtuel maskine? 1
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 3
Open Source-eksperimentet 3
Nulstilling af adgangskode 5
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !