Jeg er kommet til den konklussion at jeg vil igang med at grave dybere ned i programeringslaget end de 10-15 liniers shell og perl scripts der har været min grænse indtil videre.
Umidbart er min tanke at kaste mig over et arduino set(8bit atmel avr cpu) men på langtsigt er mit formål at komme tættere på at forstå hvordan koncepter som heaps og stacks realt fungere, og at lære nok til i det mindste at have en ide om hvad man ser efter i kernel dumps.
Men hvor starter man, hvilke bøger skal bestilles og hvilke video forelæsnings serier skal man følge osv?
01-11-2007
Jeg har haft stor glæde af denne bog:
http://www.amazon.com/C-Primer-Plus-5th-Edition/dp...
17-09-2010
Jeg startede med The C Programming language og fik en hel del derfra, tror ikke jeg nåede helt igennem. Men jeg kom godt igang.
Men ellers er der MASSER af tutorials rundt omkring :) Jeg vil gerne lave en link liste til diverse gode sider jeg bruger hvis du vil.
Senere har jeg fundet ud af at Stanfort University har sat 27 lectures som handler om paradigmer, af hver en time! - og dem er jeg igang med og tjekke ud :) Kan sige at der er masser af forklaring og undervisning i Heap og Stack m.m.
Jerry Cain som underviser tager udgangspunkt i C og en lille smule C++ helt indtil lecture 8 som jeg er nået til.. Det kan KLART anbefales hvis du vil til bunds.
Her er linket http://www.youtube.com/view_play_list?p=9D558D49CA... - De kan også downloads i HD hvis man vil det.
Have fun!
Arch Linux, Gnome 3.8.
Github: https://github.com/dbuch
17-09-2010
#2 Fedt den ser ud til og have fået gode reviews, kunne være man skulle købe den. Bare for og få noget nyt og lave, har jo opdaget at det at lave de her øvelser virkelig giver noget. :)
Arch Linux, Gnome 3.8.
Github: https://github.com/dbuch
22-02-2006
Jeg synes personligt, at nedenstående Youtube-kanal fra University of New South Wales har mange gode videoer. Den dækker over mange forskellige emner fra programmering tæt på hardwaren til mere teoretiske emner som Algoritmer og Datastrukturer. Der er en række videoer, som giver en god introduktion til C-programmering. Kanalen kan virke lidt rodet, så søg evt. på Richard Buckland - Han er en glimrende forelæser.
https://www.youtube.com/user/UNSWelearning
Fx er der denne forelæsning om pointere, som jeg personligt synes er rigtig god:
https://www.youtube.com/watch?v=Rxvv9krECNw
17-09-2010
#4 Herligt, den vil jeg kigge nærmere på.. Jeg er stadig rookie så jo mere info/undervisning jo bedre..
#0 God tråd :D
Arch Linux, Gnome 3.8.
Github: https://github.com/dbuch
20-02-2010
The C Programming Language aka. K&R er den klassiske. Det er en fantastisk bog, som jeg bestemt kan anbefale. Det smukke ved C er, at det er et meget simpelt sprog. K&R er en kort og konsis bog på omkring 300 sider, og det passer sproget perfekt.
Som den anden bog har jeg hørt rigtig gode ting om Expert C Programming. Men jeg ikke selv læst den. Se her evt. dette link, der anbefaler de samme bøger: http://fabiensanglard.net/c/
10-01-2009
#2:
Jerry Cain som underviser tager udgangspunkt i C og en lille smule C++ helt indtil lecture 8 som jeg er nået til.. Det kan KLART anbefales hvis du vil til bunds.
Her er linket http://www.youtube.com/view_play_list?p=9D558D49CA... - De kan også downloads i HD hvis man vil det.
Kom igennem de første 3 indtil videre, ekstremt lærerigt indtil videre. men skal nok igennem dem et par gange før det hænger fast.
#6: The C Programming Language aka. K&R er den klassiske.
K&R er selvfølgeligt en af dem man skal have kigget i er bare bange for det er at kaste sig ud på det dybe vand at starte med den.
#1 tak vil se på den.
20-02-2010
#7: K&R er selvfølgeligt en af dem man skal have kigget i er bare bange for det er at kaste sig ud på det dybe vand at starte med den.Dybt vand? Har du indtryk af at det er en svær bog? Da jeg læste den, havde jeg kun erfaring med JavaScript, og det var slet ikke umuligt.
10-01-2009
#8: Dybt vand? Har du indtryk af at det er en svær bog? Da jeg læste den, havde jeg kun erfaring med JavaScript, og det var slet ikke umuligt.
Husk at jeg ikke har ret meget erfaring med programering(korte bash script tæller ikke rigtigt), og den ser ud til at værre rettet imod folk der har en smule forstand på algoritmer, men den er bestilt så nu får vi se.
20-02-2010
#9: Husk at jeg ikke har ret meget erfaring med programering(korte bash script tæller ikke rigtigt), og den ser ud til at værre rettet imod folk der har en smule forstand på algoritmer, men den er bestilt så nu får vi se.Jeg vil nærmere sige at du får forstand på algoritmer og datastrukture af at læse den! Jeg lærte i hvert fald en del andet end bare C af den. Jeg gik stille og roligt frem, tog lidt af gangen, og så var det ikke så svært.
17-09-2010
Kom igennem de første 3 indtil videre, ekstremt lærerigt indtil videre. men skal nok igennem dem et par gange før det hænger fast.
Præsis, det har jeg også gjord :)
Jeg vil nærmere sige at du får forstand på algoritmer og datastrukture af at læse den! Jeg lærte i hvert fald en del andet end bare C af den. Jeg gik stille og roligt frem, tog lidt af gangen, og så var det ikke så svært.
Jeg gik også lidt i stå med den bog da jeg heller ingen programmering erfaringer. Men er kommet langt på anden vis, og overvejer og gå tilbage prøve igen.
Arch Linux, Gnome 3.8.
Github: https://github.com/dbuch
20-02-2010
Måske er der noget der kunne have interesse her: 9 af de bedste gratis C bøger