• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af frogmaster | 23.05.2020 12:49

VNC i Service- Virtual- og User Mode

Hjælp generelt
VNC i Service- Virtual- og User Mode

VNC er crossplatform, og er derfor et program til alle systemd (Linux) og launchd (macOS) operativsystemer, samt Windows.

Fordelen er; et program til fjernadministrativt skrivebord uanset OS, hvilket gør administration enkel.

RealVNC er bedst vedligeholdt, og derfor overordentlig funktionel. RealVNC forbindelser er stærkt krypteret, så der ikke er behov for yderligere sikkerhed.

VNC i User Mode, tillader ikke forbindelser før Logon (indlæses ikke under post), men viser desktoppen, så brugeren kan se admins handlinger.

VNC i Service Mode, tillader forbindelse før Logon (indlæses under post), og viser desktoppen, så brugeren kan se admins handlinger.

VNC i Virtual Mode, tillader forbindelse før Logon (indlæses under post), men kører i sin egen session, således brugeren ikke kan se admins handlinger.

Ulempen er; at RealVNC kræver systemd for at fungere i Virtual- og Service Mode. Der findes løsninger, så Service Mode fungere på Linux uden systemd, men det er kompliceret. PT kender jeg kun sådan løsning til MX Linux.

Fra: https://www.linuxin.dk/node/22784#comment-95276
Det har ikke noget med Chrome Remote Desktop, eller andre internet browsere at gøre. Blot til oplysning.

For interesserede er det relevant at nævne at RealVNC kører p2p med en Enterprise licens. DVS fjernforbindelser ikke kræver at internettet er involveret, eller at HTTP er aktiv. Eksempelvis, er internettet afbrudt af en eller anden grund, så kan LAN maskinerne stadig fjern administreres, sålænge routeren, eller en DC, fungere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer

Svar søges

Opfindelser skabt af OpenBSD-projektet 0
KDEs virtuelle maskinhåndtering skrider fremad 0
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0

Seneste aktivitet

Skal vi være nervøse? 19
Pepsi Challenge 17
LibreOffice Skolen 2
Tid til forandring 7
AI kommer til Linux kernen 3
RapidRAW 3
Så er google igen blivet fanget i at snuse 1
Debian Trixie til boomerne 17
Overvåg dit webstedets oppetid og ydeevne fra din terminal 1
Darktable 6
XIVA Studio 1
Kubuntu Focus Zr GEN 1: Linux første højtydende mobil arbejdsstation 2
VpN men hvilken 25
Linux i fremgang 25
wifi ikke virker 7
Mest sikker webbrowser 10
32 år med Slackware 7
Ubuntu touch 7
PCLinuxOS (nyt om dansk sprog) 42
Virtuel maskine? 9

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !