Den tyske delstat Schleswig Holstein migrerer 30.000 pc'er tilLinux og LibreOffice

FrugalMan
Antal: 2173
Tilmeldt:
18-12-2007
User is offline
Den tyske delstat Schleswig Holstein migrerer 30.000 pc'er tilLinux og LibreOffice

Efter et vellykket pilotprojekt har den nordtyske forbundsstat Slesvig-Holsten besluttet at flytte fra Microsoft Windows og Microsoft Office til Linux og LibreOffice (og anden gratis og open source-software) på de 30.000 pc'er, der bruges i den lokale regering.

Læs mere her: https://blog.documentfoundation.org/blog/2024/04/0...

Og her: https://ostechnix.com/german-state-schleswig-holst...


tuxsine
tuxsine's picture
Antal: 220
Tilmeldt:
17-11-2004
User is offline
Godt det går fremad

Godt det går fremad. Jeg havde forleden da en ven der kom med sin Bærbare hvor han havde sagt ja tak til
3 måneder med gratis Offices pakke 365 - den var totalt låst kunne ikke kopirer og sæt ind.. ingenting ville den andet en
have et Dankort.. så det fik den ... det koster omkring 500 kr om året at Leje deres software. Sygt.
Outlook var lavet totalt om , der er 2 Outlook på den ene er en ny og er en abb . Den var svær at sætte op.


Andy Capp
Andy Capp's picture
Antal: 18
Tilmeldt:
19-09-2024
User is offline
Det er godt at se

Det er godt at se, at det offentlige kan lykkedes med fri software.

Tænk sig, hvis man så også begyndte at tage 10% af de penge man før brugte til softwarelicenser og fik dem over i fri og åben-kildekode software, hvad kunne det ikke blive til?

Selv har jeg ikke kendskab til, at vi her i Danmark har gang i større projekter i forbindelse med brug af fri og åben-kildekode software, er der nogen af jer som har kendskab til eller viden om sådanne projekter?

Dog er der sket noget inden for landmåling, hvor QGIS er ved at blive et meget benyttet værktøj, både på uddannelsen og ude i kommunerne (mig bekendt).


tuxsine
tuxsine's picture
Antal: 220
Tilmeldt:
17-11-2004
User is offline
Hvad mon ikke det koster

Det kommer til at koste det Offentlige rigtig mange penge i fremtiden at bruge Microsoft


Andy Capp
Andy Capp's picture
Antal: 18
Tilmeldt:
19-09-2024
User is offline
Det kommer til at koste

#3: Det kommer til at koste det Offentlige rigtig mange penge i fremtiden at bruge Microsoft

Fremtiden er her allerede:
Kommunerne er dybt afhængige af Microsoft, og deres udgifter stiger og stiger


tuxsine
tuxsine's picture
Antal: 220
Tilmeldt:
17-11-2004
User is offline
suk

#4:
Du milde himmel og så siger de :
Når der ikke er nogen konkurrence, så betyder det, at vi ikke har nogen styring,
når vi forhandler priser.
Det handler bare om at smække hælene sammen og betale ved kasse et.


linuxuser42
Antal: 936
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
at vi her i Danmark har

#2: at vi her i Danmark har gang i større projekter i forbindelse med brug af fri og åben-kildekode software, er der nogen af jer som har kendskab til eller viden om sådanne projekter?
Høreapparater kan defakto ikke laves uden en halvstor Linux cluster med både server og desktop apps. Programmerne er mest closed source, men kræver selvsagt et større fundament af open source for at trille rundt.


linuxuser42
Antal: 936
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
Når der ikke er nogen

#5: Når der ikke er nogen konkurrence, så betyder det, at vi ikke har nogen styring,
når vi forhandler priser.

Der er kun een ting over beviserne. Overbevisning.
Hvis indkøberne er overbevist om at man skal have Mac eller Windows baserede systemer er der intet der rokker ved dominansen.
Prøv at google 'no one gets fired buying ibm'.

Hvis man også har prædiket 'ibm' hele sin karriere og har fyldt IT afdelinger med IBM, MS / Apple folk er det en personalemæssig supertanker, der skal vendes.
Det er ikke viden det drejer sig om. Spørg om folk i IT afdelinger kører Linux på en PC hjemme og svaret er ofte, at de elsker det. Men det er usælgeligt på gangen hvor beslutningstagerne sidder. Alle ved det kan lade sig gøre, men ingen tør. Det er politik, vaner og tryghed.


Kruuse
Antal: 31
Tilmeldt:
07-11-2020
User is offline
München opgav et lignende

München opgav et lignende projekt for nogle år siden.
https://www.spiegel.de/netzwelt/apps/muenchen-been...


Kruuse
Antal: 31
Tilmeldt:
07-11-2020
User is offline
(No subject)

tuxsine
tuxsine's picture
Antal: 220
Tilmeldt:
17-11-2004
User is offline
udgår

Ser ud til at det gamle Outlook helt udgår, de laver den ikke mere . Deres abb som de kalder en Ny Outlook er minimal
og måske kun et spørgsmål om tid.
Det må da give plads til Thunderbird - men det kræver nu viden for bruger og det er de ikke glade for


linuxuser42
Antal: 936
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
gamle Outlook Det er

#10: gamle Outlook
Det er faktisk ok at bruge outlook.com vha chrome eller chromium, synes jeg.
Man kan f.eks. logge ind og lave en webapp ved at åbne det og 'Cast, gem og del' -> 'Installer siden som en app'. Prøv det.


mich
mich's picture
Antal: 1146
Tilmeldt:
13-10-2007
User is offline
Høreapparater kan

#6: Høreapparater kan defakto ikke laves uden en halvstor Linux cluster med både server og desktop apps. Programmerne er mest closed source, men kræver selvsagt et større fundament af open source for at trille rundt.
Jeg er ret interesseret i, hvilke proprioritære programmer, der er bydende nødvendige for at lave høreapparater. Jeg har ikke selv lavet høreapparater, men har i en årrække været ansat hos en underleverandør i branchen, og har i årevis kunnet lave både programmering og hardwaredesign med fri software.


linuxuser42
Antal: 936
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
Det er tools til EDA

mich
mich's picture
Antal: 1146
Tilmeldt:
13-10-2007
User is offline
@ #13

Ja, så meget har jeg opfattet, men hvilke?
Almindelig printdesign og microprocessorprogrammering kan man lave med både proprietær og fri software, som begge er EDA, men som sagt, kender jeg ikke branchen indefra, så der kan være begrænsninger i udvalget af software, som jeg ikke kender til.


linuxuser42
Antal: 936
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
Jeg kan ikke komme ind

#14:
Jeg kan ikke komme ind på hvilke, konkrete værktøjer udover henvise til siden. Men vi bruger ikke nogle åbne EDA tools pt, så vidt jeg ved.


Andy Capp
Andy Capp's picture
Antal: 18
Tilmeldt:
19-09-2024
User is offline
Monopolet fortsætter: Kommunale Microsoft-licenser til 4,1 mia.

Det er godt nok mange penge vi bliver ved med at sende i den retning.

Monopolet fortsætter: Kommunale Microsoft-licenser til 4,1 mia. kr. sendt i udbud
https://www.version2.dk/artikel/monopolet-fortsaetter-kommunale-microsoft-licenser-til-41-mia-kr-sendt-i-udbud


tuxsine
tuxsine's picture
Antal: 220
Tilmeldt:
17-11-2004
User is offline
Tragisk

#16:
Det er jo helt huld i hovedet når der findes alternativer - men de er nok bundet på hænder og fødder