Lidt histore om Linux kernen

FrugalMan
Antal: 2200
Tilmeldt:
18-12-2007
User is offline
Lidt histore om Linux kernen

Siden Linus Torvalds udgav den første version af Linux i 1991 med kun 10.000 linjer kode, er kernen udvidet dramatisk. I dag har kernen over 40 millioner linjer kildekode.

Linux kernen forventes at nå op på 50 millioner linjer omkring midten til slutningen af ​​2025.

Læs mere her: https://ostechnix.com/linux-kernel-source-code-sur...

Vejen delte sig i to i skoven, og jeg tog den der var mindst benyttet, og det har gjort hele forskellen. - Robert Frost
Frit Software


mich
mich's picture
Antal: 1157
Tilmeldt:
13-10-2007
User is offline
Jeg vil sige, at Linux

Jeg vil sige, at Linux fungerer fint for mig indtil videre, men jeg fristes til at spørge: Er de nogen, der kan overskue så mange linier kode?
Det må være svært, hvis ikke man har en usædvanlig god hukommelse.


linuxuser42
Antal: 959
Tilmeldt:
05-01-2008
User is offline
Er de nogen, der kan

#1: Er de nogen, der kan overskue så mange linier kode?
Alting kan bringes i en tilstand af kontrol ved at man f.eks deler op i moduler.
At man ikke reviewer godt nok, måske frådser med RAM eller måske ikke optimerer CPU forbrug, men istedet prioriterer nye smarte funktioner, det er måske ved at være større problemer idag.. For ikke så lang tid siden var det eksempelvis lykkes nogen at proppe ondsindet kode i et ssh bibliotek og næsten slippe igennem nåleøjet til stabile distributioner.
Det kommer til at ske igen. Helt sikkert.