• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Skunk | 24.01.2006 14:08

Lokal TV i Esbjerg bruger Linux server til at afvikle :)

Nyhed
Hej alle,

Jeg tænkte at dette måske ville være en oplagt nyhed til linuxin.dk.
Her i Esbjerg er vi lige blevet færdig med et projekt som gør at lokal tv kan sende direkte ud på Esbjerg Bynet, årsagerne til projektet er bla. at lokal tv stationerne der er med ønskede bedre kvalitet, og at deres frekvens muligvis bliver solgt i 2006 (dvs. lukningstruet).

Vi har derfor opstillet en Linux (debian) server ude på Forsyningen i Esbjerg, og rådført os med nogle af de bedste vi kunne finde indenfor TV verden omkring hvad krav der skulle være til denne server, og det lå fra starten af ret klart at Linux softwaren var det eneste der kunne leve op til vores krav om stabilitet og frihed, f.eks. Oplevede jeg flere gange at en del fagfolk hakkede ned på projektet da de troede det var Windows, men de blev ret stille da de hørte der var tale om en Linux server :)
(Der var også forslag om en Mac. PC, men jeg fandt nogle ret dybdegående test der viste at Mac. ikke var server egnet, så det udelukkede den).

Vi prøvede serveren af live i går for første gang, og jeg må sige resultatet var ret godt, bedre billed og nu er der pludslig stereo lyd på :)

Hvis i har nogle spørgsmål til vores projekt eller denne artikel, kan i skrive til mig på forumet her på linuxin.dk

Med venlig hilsen,


Jan Jensen
info@tvgds.dk
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer

Svar søges

Pinegrow på Debian 13 ? 0
Openmediavault 0
GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0

Seneste aktivitet

GIMP 6
E-mail blues 9
Driver til min scanner? 5
Printer Epson ET-2865 problem 16
Sudo 7
Thunderbird filvedligeholdelse 2
BigLinux 1
rsync og filsystem 4
Debian 13.3.0 8
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10
billede af nuværende installation 2
mapper 4
LinuxIn live 9
Linux Debian på ekstern HD 4
usb disk *LØST* 2
Pacman kunne erstattes af en anden Rust baseret mulighed 1
Epson skanner software 8
Debian 1
Winboat 4

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !