• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af TroelsOlesen | 27.02.2008 05:09

Xorg7.3 problem

Multimedia / lyd / video etc.
Jeg har forsøgt at lave mig en HTPC maskine ud af en gammel Compaq Deskpro EN 933Mhz PIII, med 512mb ram. Og det er sådan set også gået meget godt.

Der er kun et problem med maskinen. Det onboard grafikkort (riva TNT2) som sidder i maskinen har ingen tv udgang, så derfor har jeg stoppet et pci grafikkort i maskinen (nv geforce 6200). Problemt er så at jeg inde i BIOS ikke har nogen mulighed for at disable det onboard grafikkort, hvilket medfører at Xorg7.3 automatisk detektere onboard kortet og siger at der skal bruges nvidia legacy driver, og når den så finder det nyere grafikkort, så siger den at legacy driveren ikke kan bruges, hvorved den vælger at køre vesa.

Teknisk set virker maskinen med vesa driveren. Men det er jo rimelig fucked op at have et godt grafikkort i maskinen som kan lave video rendering, hvor det slet ikke bliver udnyttet.

Så hvis nogen har en god ide til hvordan man kan sørge for at xorg ikke finder/bruger det onboard kort, så ville jeg være meget glad. Der er selfølgelig muligheden for at nedgradere til xorg 7.2, hvor alt skal specifikeres i xorg.conf filen. Men det ville være dejlig om det også virkede med 7.3's autodetection.

Jeg kører Ubuntu 8.04 alpha5 på maskinen, og vil helst gerne forsætte med den nye xorg version.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer1

# 1

17 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af TroelsOlesen den 27. februar 2008 kl. 05:32

Permalink

Problem er løst.

Jeg fandt frem til at man godt kunne tvinge specifikke drivere til grafikkortene, ved at benytte xorg.conf filen. Dog skulle jeg slette alle oplysninger om tastatur, mus og server moduler. Så der kun stod device, monitor, screen og serverlayout sektionerne tilbage.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0
Dansk distro Omarchy 0
KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0

Seneste aktivitet

BigLinux 1
E-mail blues 6
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10
billede af nuværende installation 2
mapper 4
LinuxIn live 9
Linux Debian på ekstern HD 4
usb disk *LØST* 2
Pacman kunne erstattes af en anden Rust baseret mulighed 1
Epson skanner software 8
Debian 1
Printer Epson ET-2865 problem 8
Winboat 4
Nu kan man skrive private beskeder 14
Mint på imac 2009 34
Firefox AI 7
Kunstig inteligens 6
Kopiering til min Samsung telefon 9
Installation af programmer 21

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !