Linux Debian
Hej,
Jeg skal mappe et drev på en AS400 V4R4 som kun forstår SMB1 protocolen - fra en Windows server 2025 som kører SMB3 protocolen - det skulle kunne lade sig gøre via en Linux Debian Bridges.- har aktiveret Windows Linux subsystem på 2025
Kommentarer5
Er der nogen der ved hvordan…
Er der nogen der ved hvordan ?
At bruge SMB1 skulle vist…
At bruge SMB1 skulle vist være ret usikkert nu til dags? Er der ikke mulighed for at bruge en senere version af SMB, end SMB1 på Debian?
Ja det er usikret - men der…
Ja det er usikret - men der kan kun bruges SMB1 da det er en AS400 V4R4
Som jeg forstår det kan man lave en Bridges i Debian der kan håndter SMB1 / SMB3 på et og samme tid.
Det her Link på ChatGPT siger det at man kan - mit problem er at jeg ikke har nogen som helst erfaring med Linux Debian og derfor ikke kan lave det.
https://chatgpt.com/share/68cacb03-0410-800b-8a90-b10cc69165ba
Ovenstående link beskriver det.
Det kræver en der har fuld…
Det kræver en der har fuld indsigt i Linux Debian programmering - det har jeg ikke.
Her skal ikke programmeres…
Her skal ikke programmeres. At programmere kode er noget andet end at operere kommandolinje.
Jeg kan desværre ikke hjælpe dig med SMB1 ~ SMB3-problemet, men det kan være her er andre, der kan komme dig til undsætning. God vind med projektet!