Commodore-telefon med SailfishOS
Fra den 30. juni kan man forudbestille en Commodore klap-telefon med det Linux-baserede SailfishOS fra finske Jolla.
Den koster ca. 3.500,- og de forventer at begynde levering til vinter. Telefonen er målrettet til folk der er småtrætte af smartphones, men ikke vil springe helt til en dumbphone.
https://commodore.net/callback/
Men man man kan også bestille sig en ren Jolla-telefon i stedet.
Kommentarer3
Den ser ualmindelig fed ud…
Den ser ualmindelig fed ud. Spændt på at finde ud af om sådan noget som MitId og Mobilepay og den slags vil ku' køre på den.
Jeg havde både Nokia n9 og den første Jolla, og de 2 brugerflader var ganske enkelt geniale og intuitive.
Lyder lovende, menkan man…
Lyder lovende, men kan man bruge danske SIM kort
Spændende 👍, men igen hvis…
Spændende 👍, men igen hvis ikke den kan alle de der MitID, Altid, MobilePay osv. som vi er blevet beriget med her til lands, så er det ikke noget for mig.
Til gengæld fik den udgave i den transparente isblå farve mig til at tænke på mit Iomega ZIP Drev som jeg havde i gamle dage, som nu er 27 år siden 👴 og som jeg var ret glad for og så havde den i øvrigt USB 1.1 💪
https://en.wikipedia.org/wiki/Zip_drive