• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af ajbo | 30.05.2008 22:09

Knoppix hvorfor/hvorfor ikke?

Hjælp generelt
Knoppix var så vidt jeg ved bl.a. den første live version blandt distros. Umiddelbart synes jeg også, den fungerer rigtig godt som sådan. Men hvorfor omtales den normalt ikke som installeret på harddisk? Jeg bruger den i øjeblikket installeret netop på harddisk. Mit problem er, om jeg kan regne den som dårlig, mellemvare eller i den bedre ende af distros, hvad mener du om det?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer9

# 1

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af peder2tm den 1. juni 2008 kl. 21:25

Permalink

Re: Knoppix hvorfor/hvorfor ikke?

Jeg tror hellere folk vælger ubuntu, hvis de vil bruge en debian-baseret desktop. Jeg har dog ikke prøvet knoppix siden alle de andre distroer begyndte at lave live cd'er, så hvordan den klarer sig installeret ved jeg ikke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ajbo den 1. juni 2008 kl. 21:52

Permalink

Re: #1

tak for dit svar. Jeg har haft Knoppix installeret flere gange og har fundet den rigtig god - især i dens nyeste opdatering. Der er flere ting, den er bedre til end Ubuntu.
Jeg har undervist i brugen af programmer til Ubuntu i 2-3 år. Den er den bedst egnede af de to til oplæring i brugen af Linux distros - Knoppix er sværere for en beynder at installere. Grunden til at jeg gerne ville vide, hvordan Knoppix brugere
synes om den distro til generel brug (privat brug). Der har jeg ikke fået konkret svar. Derfor har jeg installeret Debian. Så vidt jeg har kunnet konstatere indtil nu, er der sket en del forbedringer i dens programudbud - Epiphany browseren finder jeg dog ikke alt for god, og den "normale" terminal er problematisk - den slipper ikke på den
indtastede kode, så den allerførst indtastede kode kan vist ikke slettes - jeg kan i hvert fald ikke få den slettet. Root-terminalen ser ud til at være brugbar.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af marx den 1. juni 2008 kl. 22:07

Permalink

Re: Knoppix hvorfor/hvorfor ikke?

hvorfor fuck laver du en ny tråd om det samme?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ajbo den 1. juni 2008 kl. 23:40

Permalink

Re: #3

Fordi jeg meget gerne vil vide, hvad andre mener om Knoppix og ikke så meget om arch linux og Debian - sidstnævnte kender jeg forholdsvis godt i forvejen - iøvrigt var det en fejl, at der blev oprettet 2 ens tråde - den første kom ikke frem på forventelig tid :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af t. arcane den 2. juni 2008 kl. 22:24

Permalink

Re: Knoppix hvorfor/hvorfor ikke?

Jeg vil faktisk også gerne høre nærmere om knoppix. Aldrig haft nogle dealings med distroen ud over et par enkelte spins. Har efterhånden fået den opfattelse, at den er ret legendarisk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ajbo den 3. juni 2008 kl. 19:45

Permalink

#5

Så vidt jeg ved, er Knoppix den mest benyttede distro i Tyskland. Det må formentlig have en årsag. For mig at se kan Knoppix en del, andre distros
ikke umiddelbart kan. Jeg undrer mig over, at der ikke er en stak brugere,
der har fortalt om deres positive oplevelser med Knoppix.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 3. juni 2008 kl. 20:33

Permalink

#6
Øh what? Hvad er det

#6
Øh what? Hvad er det helt præcist som gør at Knoppix er så speciel? Og hvor har du dine data fra omkring det med Tyskland (jeg var ellers ret sikker på det var SUSE)?

Knoppix er en Debian modificeret distribution så den kan virke som LiveCD. Mere er der vidst ikke i det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af osjensen den 3. juni 2008 kl. 23:01

Permalink

Re: Knoppix hvorfor/hvorfor ikke?

Jeg har Knoppix installeret på en gammel 220 mhz Siemens bærbar.
Kører stabilt, og uden problemer. Konen motionerer den dagligt.

Knoppix blev bla. berømt for dens gode hardware-detektering, som
mange live-distroer sidenhen har benyttet sig af.

Jeg anser den for at være en af de bedre distroer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

17 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ajbo den 4. juni 2008 kl. 19:21

Permalink

Re: #7 og #8

#7 Eksempelvis er den for mig at se en hel del mere stabil end Ubuntu, når det drejer sig om at se (på fjernsyn) via distro. Jeg blev efter en pause på omkring 20 år, da der indført tvungen medie licens.

Det er da rigtigt, at Knoppix er en Debian variant, men den adskiller sig mht. installation m.v. ret meget fra Debian selv og fra i de fleste andre Debian sidegrene-
Selve brugen af Knoppix og Debian adskiller sig trods alt en del fra hinanden. Her ligner Debian og Ubuntu meget mere hinanden - sæt som kontrol en nybegynder til at installere henholdsvis Knoppix og Ubuntu/Debian distro på, en harddisk, så vil du kunne se en del af forskellen i praktisk brug.


#8 Det er informative info om Knoppix, som dem, du giver her, jeg har brug for så
tak for dit svar, som iøvrigt falder godt i tråd med mine erfaringer med Knoppix. Der er bare en ting, der undrer mig en del både mht. Knoppix og Debian for den sags skyld - jeg har ikke kunnet finde ret mange nye og nyere bøger om de to distros.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0
Zypper Package Manager brugervejledning til openSUSE brugere og deres derivater 0
KDE Spectacle tilføjer OCR understøttelse for at kopiere tekst direkte fra skærmbilleder 0
Deaktiverer alle AI-funktioner i Firefox Web Browser 0
Gratis solenergi, skrivebord og valg 0

Seneste aktivitet

Flere genveje på Firefox skrivebordet 1
Driver til min scanner? 3
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 14
Affinity V3 2
copy hvordan 1
Sortering af filer - sort of... 4
Det der ikke må galt gik galt 5
VPN — 8 tests, 1 klar vinder i 2025 3
Lidt nostalgi 1
Forum. 1
BigLinux 1
Mount btrfs-device fra ext4 8
Skal vi være nervøse? 22
How to upgrade to LMDE 7 6
Kontakt til dansk-gruppen 3
Internettet er ved at dø. Vi kan stadig stoppe det 1
Nørder søger nørder: Første Linux-brugergruppe på Mors 3
Østrigsk ministerium smider Microsoft ud til fordel for Nextcloud 1
Brug carburetor til at forblive usynlig online 8
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 9

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !