• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af trafikselskabet | 15.10.2008 22:17

ÆV - Compiz WSOD

Multimedia / lyd / video etc.
Hrmf - Jeg plejer altid at få problemer når jeg leger med Compiz, men denne her kan jeg ikke rigtig vriste mig løs fra så jeg bliver desværre til at bede om lidt assistance.

Jeg fik installeret drivere (eller noget i den dur) til 3d-acceleration. Efterfølgende fortalte jeg Configure Desktop (KDE 3.5) at den skulle lade Compiz være window-manager. Derefter startede jeg komandoen simple-ccm, hvorefter jeg satte flueben i Enable Desktop Effects. Puf, White Screen of Death. Jeg kan godt rotere kuben og se den grønne kamæleon, men alle desktoppene er kridhvide. Og nu kan jeg ikke vende tilbage til det gamle.

(Det er et af problemerne når man bruger wysiwyg. Hvis man fucker skærmen op via et grafisk interface, så er det satme svært at rette gennem fejlsikret tilstands kommandoprompt).

Jeg har forsøgt som root at skrive kommandoen xgl-swich --disable-xgl, men den giver blot svaret:

Warning! MD5DIR is not set: you probably called this script outside SuSEconfig...!
Using MD5DIR="/var/adm/SuSEconfig/md5"...
No changes for /etc/X11/xdm/Xservers
No changes for /etc/X11/xdm/xdm-config


Jeg har også prøvet (i blinde) at skrive kommandoen som den almindelig bruger. Et kig i bash-loggen (når jeg igen er i root-land) fortæller mig at jeg har skrevet de rigtige kommandoer, men det hjalp ikke. Fuck.

Hvordan får jeg dræbt desktopeffekterne via kommandoprompten eller fra root? Er der nogen der ved hvad det er for en fil / filer der skal rodes i?

Bruger openSUSE 11 med KDE 3.5, og har et ati-grafikkort. Jeg har tidligere (med openSUSE 10.3) fået compiz til at fungere hæderligt, men også med nogle små issues i starten.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer9

# 1

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af burgermann den 16. oktober 2008 kl. 00:58

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

Kan du ikke lige dumpe din xorg.conf? Den ligger i /etc/X11/xorg.conf hvis jeg ikke tager fejl.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af alsingen den 16. oktober 2008 kl. 08:36

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

Jeg er ret sikker på at kommandoen: xgl-swich --disable-xgl
ikke virker i opensuse 11

Kan du slette ikke bruge desktoppen? Eller er der bare hvid baggrund?
Jeg ville umiddelbart tro at du også kan få kwin tilbage ved at slette indeholdet af: /home/BRUGERNAVN/.kde/
Er dog ikke sikker på det sidste og du mister også en del brugerindstillinger, måske nogen andre har et bedre bud? Ellers kan du evt. starte med at flytte indeholdet mappen og se om det har nogen effekt.

/Lars
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af burgermann den 16. oktober 2008 kl. 08:59

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

Du kan få kwin tilbage ved at trykke: ALT+F2 efterfulgt af kwin --replace
Selvom du ikke kan se hvad du laver, så kan det godt lade sig gøre alligevel. fyi: Du får vist ikke XGL til at virke med ATI kort, du er nød til at bruge AIGLX.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af trafikselskabet den 16. oktober 2008 kl. 15:47

Permalink

Åh åh

Før Jeres gode kommentarer dukkede op, prøvede jeg lige nogle forskellige ting (ikke godt). Jeg fandt en side der fortalte noget om hvordan jeg kunne myrde compiz. Som root skulle følgende gennemføres:


init 3
rpm -qa '*compiz'* #Find alle compiz-pakkerne
rpm -e
sax2 -a #Kommando der genskaber/smadrer xorg.conf :/
....

Der var lige nogle ekstra kommandoer jeg ikke fik medtaget. Sax2 - a kommandoen har vist smadret min xorg.conf :(
I hvert fald kunne jeg ikke rigtig starte min bruger længere, maskinen frøs big-time når den skulle starte kde op.

Jeg forsøgte bagefter at følge råd #2 om at flytte .kde mappen. En glimrende og simpel ide, som i øvrigt medførte at jeg igen kunne starte min desktop op igen :D
Men ak, sysyemet er mere eller mindre lemlestet nu. F.eks starter kde ikke op ad sig selv, så når jeg logger ind som brugeren får jeg et lille terminalvindue. Her kan jeg skrive startkde, hvorefter desktoppen starter. Og der er en X-term jeg ikke må lukke ned, for så går hele desktoppen i stykker. Selvfølgelig har kde også glemt alle sine indstilninger, men det er nu mindre væsentligt. Det er småting. Hvad kan jeg ellers gøre for at genskabe systemet?

#1 Jeg kan ikke helt gennemskue hvad "dumpe" i denne sammenhæng betyder :D

Kom endelig med flere kommentarer, det går bedre nu :D
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af alsingen den 16. oktober 2008 kl. 16:04

Permalink

Re: Åh åh

Jeg ville tro at dumpe i denne forstand betyder at du skal poste indeholdet at din xorg.conf her på siden.

Altså nu famler jeg lidt i blinde, så følg dette eller vent på at der kommer nogen mere kløgtige til din redning. Jeg har stået i nogenlunde samme situation som dig engang hvor jeg fik gedet min kwin så den ikke rigtig ville starte op mere. Og i den situation fik jeg slette noget i /.kde der gjorde at den nærmest "resettede"

Hvad med at nøjes med at fjerne "share" mappen fra ./kde istedet for hele biblioteket, gør det nogen forskel?

Som sagt ingen garantier!

/Lars
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af trafikselskabet den 16. oktober 2008 kl. 17:18

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

#5 Det skader jo aldrig at prøve, hvis bare man arbejder stille og roligt. Men det gjorde ikke rigtig nogen forskel.

Generelt ser det ikke så godt ud. Jeg forsøgte at oprette en ny bruger, og denne startede fint op. Men så ville systemet have at jeg indstillede skærmen. Jeg gav den nogle indstilninger og klikkede på test og det lignede lort. Jeg ventede de 30 sekunder hvorefter systemet skulle vende tilbage til den gamle opsætning.
Men det var lige så slemt. Jeg logger ud (CTRL+ALT+BACKSPACE x2) og vender tilbage til rodens desktop - men her er skærmopsætningen lige så slem! Genstart var nødvendigt, for hele desktoppen var smadret på de 2-3 sesioner :/

Igen, jeg håber der er nogle der kender nogle gode gendannelsesfif - jeg overvejer så småt at geninstallere systemet og efterfølgende bruge den samme home-mappe. Jeg begynder så småt at tro at der også er gået kuk i systemmapperne.

Med hensyn til den nye bruger jeg har oprettet fungerer den fint, men jeg skal end ikke tænke på at pille ved skærmopsætningen før den går helt bananas.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af burgermann den 16. oktober 2008 kl. 18:19

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

trafikselskabet, beklager det indfødte sprog :P. Du skal bare kopiere indholdet af din 'xorg.conf'. Hvis den er gået helt i kage og ikke virker så gør følgende som root

mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf-crashed
touch /etc/X11/xorg.conf
aticonfig --initial


Det skulle lave en ny klar xorg.conf, men den vil kræve nogle ændringer før den virker med Compiz.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af trafikselskabet den 16. oktober 2008 kl. 21:17

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

My GOD! Det er godt nok lang tid siden jeg nogensinde har oplevet noget så underligt! Jeg tager det fra en ende af:

Jeg startede med at udføre de kommandoer som #7 så venligt havde foreslået. Efterfølgende tænker jeg at hvis xorg.conf filen nu er i orden, kan jeg lige sA godt hente hele den .kde mappe og lægge tilbage i Home mappen. Genstart. Hvad sker der så?

Underligt nok starter maskinen op i et lille terminalvindue. Jeg kører startkde hvorefter systemet til min store glæde starter op og ligner sig selv igen. AH!
Underligt nok viser det sig at Compiz kører og faktisk kører ganske glimrende. Meget mærkeligt.
Jeg er dog irriteret over at maskinen starter i en X-term (således at jeg skal skrive en kommando for at starte interface op og desuden har store problemer med at lukke maskinen ned igen, da X-termen ikke gider lukke sig selv ned). Jeg finder dog pludselig ud af at det hele skyldes at jeg stadig kører i fejlsikret tilstand. Doh.

Jeg starter brugeren op igen uden fejlsikret tilstand, hvilket bare medfører at maskinen fryser - lidt ligesom før. Så maskinen virker kun i fejlsikret tilstand, hvor Compiz til gengæld funker helt fint. WTF?

I fejlsikret tilstand kommer jeg i tanke om at jeg nu har chancen for at myrde Compiz ved at køre simple-ccsm og fjerne fluebenet - roden til at jeg i første omgang kom ud i så store problemer. Compiz myrdet og jeg starter nu sesionen på ny for at se om det hjælper. Dvs. uden fejlsikret tilstand.

Til min store glæde virker systemet nu omsider helt som før. YES!!!!
Til min store overraskelse virker Compiz også (jamen.... HVORFOR)
Nåh, det viser sig at jeg stadig har mulighed for at slå Compiz fra, men nu hvor det virker, kan jeg ikke se den store grund til at gøre dette. Jeg ved til gengæld heller ikke om jeg på nogen måde tør justere ved Compiz - jeg tror jeg springer over for denne gang :)
Meget underligt, men jeg klager ikke. Jeg ved ikke helt hvad det er der er foregået, synes godt nok det er mystisk.

Jeg må også hellere indskyde at jeg er utrolig glad for den hjælp og assistance jeg har fået herinde - specielt når man tænker på at Compiz jo egentlig ikke er noget som noobs bør pille alt for meget ved. Jeg synes også det er lidt syndt at opeSUSE har et grafisk interface til at styre compiz, for hvis man kommer til at lave en fejl så kan man virkelig være på skideren. På den anden side kan man sikkert også gøre det manuelt, og det tror jeg at jeg vil forsøge næste gang jeg får mod til at rode med Compiz.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af *klonk* den 17. oktober 2008 kl. 12:56

Permalink

Re: ÆV - Compiz WSOD

hah, ja, at rode med compiz/drivere kræver is i maven. Det er godt nok ikke stabilt endnu da.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !