• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af eicen | 05.11.2008 11:17

Partitionering ved Dual Boot

Installationshjælp
Hej

Jeg har før i tiden været glad for linux, men måtte skifte til windows pga jobbet.

Jeg er nu blevet så træt af windows, at jeg har bestemt mig for at lave dual boot på min arbejdslaptop. Så kan jeg nøjes med at bruge windows til de enkelte programmer der kræver det.

Jeg har lidt svært ved at finde ud af hvordan jeg skal partitionere min HD, så jeg håber i kan komme med et bud?

Jeg har en 250Gb HD i maskinen, som jeg har overvejet at partitionere således:
NTFS-partition til XP: 50Gb
FAT32-partition (som skal være tilgængelig fra både linux og windows) 150Gb
Resterende 50Gb til linux-installation.

Jeg ved ikke om fordelingen er realistisk, og hvordan man laver en fælles linux/win partition (er det nødvendigt med FAT32?)

Ligeledes mindes jeg at det er nemmest at installere windows først, og så installere linux bagefter?

Linux-distrobutionen bliver forresten Ubuntu Studio 8.04/8.10
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

17 år siden

Permalink

Indsendt af divineant den 5. november 2008 kl. 13:50

Permalink

Re: Partitionering ved Dual Boot

Så vidt jeg ved skulle ntfs understøttelsen være på et niveau som gør fat32 overflødig - Driveren hedder ntfs-3g.

Korrekt, installer windows først. Windows tager nemlig ikke hensyn til om der ligger andre OS på din maskine, og vil derfor overskrive boot menuen når du installere den.

Der findes programmer der kan resize partitioner uden at slette data derfra (f.eks. fra livecd'en gparted) så hvis du kommer på andre tanker ang partitions størrelser så er det ikke verdens undergang. Personligt har jeg en 10GB partition til / (den kunne nok godt bruge 15 så jeg ikke skal rydde op i var hele tiden) og jeg vil tro at en ubuntu installation har behov for ca det samme, afhængigt af hvad du ligger på af programmer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år siden

Permalink

Indsendt af eicen den 5. november 2008 kl. 14:18

Permalink

Tak for dit svar.
Jeg vil

Tak for dit svar.

Jeg vil give mig i kast med at sætte maskinen op i aften så.

Kan man lave en slags link fra /home til den partition der bliver fælles for linux og win? Så jeg automatisk gemmer dokumenter og filer på den partition?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år siden

Permalink

Indsendt af divineant den 5. november 2008 kl. 14:24

Permalink

Re: Partitionering ved Dual Boot

Du kan montere dit delte drev i en mappe i home. Eller du kan lave et symlink hvis den er monteret et andet sted.
Montering af mapper indstilles i /etc/fstab

Jeg vil ikke anbefale at have hele home delt, det vil også bare give et pænt rod med dotfiler set fra windows, og så er der sikkert også nogle rettighedsproblemer forbundet med det hvis du benytter ntfs som dele drev.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

17 år siden

Permalink

Indsendt af stig65 den 5. november 2008 kl. 15:21

Permalink

#0
Har du styr på det og

#0

Har du styr på det og føler dig klar nu?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

17 år siden

Permalink

Indsendt af jeppester den 6. november 2008 kl. 02:51

Permalink

Re: Partitionering ved Dual Boot

Brug ntfs til din delepartition, fat32 er for dårligt til 150 gb. Undgå i øvrigt at skrive på din windows-partition når du er i linux, har før prøvet at det ikke gik helt godt. Jeg mistede ikke nogen data, men windows ville på mærkelig vis ikke starte op længere. Derfor kun skriv på ntfs-delepartitionen fra linux.

Mener du kan ændre dine dokumentmapper manuelt i windows via regedit, ellers kan du vidst påmontere drevet direkte på en mappe via "diskmgmt.msc".
I linux kan du montere drev hvor du vil (dette konfigureres via fstab), så her kan du bare montere delepartitionen på en mappe et sted i din hjemmemappe i linux.

Vil anbefale at du holder det simpelt, dvs. din delepartition er "kun" påmonteret een mappe i windows og een mappe i linux, så er der ikke så stor risiko for kludder.

Havde jeg haft længere tid, kunne jeg lige ha skrevet lidt om hvordan ovenstående ordnes, men tror der er nok info til at du kan google tingene ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Linux i KBH-event mandag den 17. November 0
Tid til at lære noget igen 0
TPM 2 0
BigLinux 0
Amerikansk tastatur på dansk tastatur 0

Seneste aktivitet

Kontakt til dansk-gruppen 3
Internettet er ved at dø. Vi kan stadig stoppe det 1
Nørder søger nørder: Første Linux-brugergruppe på Mors 3
Østrigsk ministerium smider Microsoft ud til fordel for Nextcloud 1
Brug carburetor til at forblive usynlig online 8
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 9
Plasma tapet-skifter 3
How to upgrade to LMDE 7 4
Virksomheder og enheder der kører på Linux 11
NordVPN har udgivet kildekoden til sin grafiske brugergrænseflade 2
Flere og flere bruger Brave browseren 1
LibreOffice og Collabora: Hvorfor er de ikke i skolerne i stedet for Word og Google Docs? 11
Firewall igen 5
Værdien ved open source 2
Sailfish på android telefon 1
Ladybird Browser 7
Satiriske ordspil 3
Kan ikke boote på installation 26
Tilføj signatur til Evolution mail 2
LUKS kryptering - Er der andre der bruger det 15

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !