Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så svært
Hej alle
Jeg ville høre om der er en Linux gruppe på Fyn. For jeg har prøvet alt og kan ikke få det til at virke og er blevet så desperat at jeg er ved at skifte til Windows igen? så hvis der er en gruppe vil jeg gerne komme eller en enkelt person der kan Linux.... ellers er det på Windows lorte vognen igen :(
Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så svært.
Ps. Gider ikke høre om at jeg skal uddybe mit problem. For har fået super mange råd men enten er det for svært eller for rodet ?
Jeg ville høre om der er en Linux gruppe på Fyn. For jeg har prøvet alt og kan ikke få det til at virke og er blevet så desperat at jeg er ved at skifte til Windows igen? så hvis der er en gruppe vil jeg gerne komme eller en enkelt person der kan Linux.... ellers er det på Windows lorte vognen igen :(
Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så svært.
Ps. Gider ikke høre om at jeg skal uddybe mit problem. For har fået super mange råd men enten er det for svært eller for rodet ?
Kommentarer25
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Ubuntu
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Derudover: "Gider ikke høre om at jeg skal uddybe mit problem." Du er muligvis frustreret over at det ikke virker som du vil have det til, men det er et dårligt udgangspunkt for at få hjælp. Også når du får hjælp i en User Group. En læge kan heller ikke finde ud af at du har bronkitis hvis du ikke fortæller ham at du hoster meget ;)
Undskyld
og tak for hjælpen
Svært?
Svært? Måske, indtil man lærer terminologien og strukturen i systemet. Alt nyt er svært, indtil man får det lært.
Som nybegynder kan man godt synes, at det virker uoverskueligt.
Besøg den lokale brugergruppe, forklar dem dit problem og svar på deres spørgsmål, så skal I nok få det til at virke, medmindre du er så uheldig at have noget hardware, der ikke virker med Linux.
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
ATHEROS AR5006EG
som ifølge deres hjemmeside burde virke i linux
http://www.atheros.cz/
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
http://www.linuxforums.org/forum/ubuntu-help/113460-install-wifi-acer-4…
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Jeg havde f.eks også i første omgang problemer med det trådløse, men valgte til en begyndelse at slække lidt på sikkerheden (WPA => WEP).
Jeg prøvede også med en "kold-pingvin" (eller skal det hedde en kold-Bill?) både med arbejde og privat på en gang. Det var for meget og gik galt. Hvis man som mig kommer fra 25 år med dos, windows og os/2 så tager det lidt mere end 25 minutter at konvertere og slippe væk fra Bill.
Hæng på, giv det lidt tid og søg noget mere råd. Lige pludselig er den der! - alle gode ting tager min. 9 måneder...
Det er hammer svært at
Hvis man kan lidt i AIX, HPUX, Solaris, IRIX, en af BSD'erne eller tilsvarende, er man godt hjulpet i Linux.
Hvis man kun kan Windows, har man valgt en blindgyde.
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Hvis man kun kan Windows, har man valgt en blindgyde.
Sikke en gang pjat at skrive.
Hvis man kan Windows så er man altså ikke dummere end at man faktisk har lært at bruge et stykke software.
Når man kan lære at bruge det ene, ja så kan man også lære at bruge det andet, hvis man har lyst.
Det er hammer svært at skifte til Linux & co, at sige andet er løgn..
Det er ikke sværer at skifte til linux fra windows end det er at skrifte fra ingenting til windows, eller fra linux til windows, eller fra C64 basic til windows eller fra PHP til C eller fra ingenting til PHP eller fra ingenting til ASM eller fra blå til grøn.
[Linux] Det er et styresystem, det tager tid at sætte sig ind i hvordan det fungerer, og det tager endnu længere tid at finde ud af at bruge det på den måde som man får mest ud af.
Der er ingen der kan noget somhelst før de har lært det.. Intuition bygger på tideligere erfaringer, tough luck men sådan er det altså.
Alting er sværer hvis man ingen tideligere erfaringer har med det.
Ps. Gider ikke høre om at jeg skal uddybe mit problem.
Super godt, jeg gider ikke læse dig beskrive et problem 100 før dig allerede har beskrevet og fundet en løsning på. Der er masser af guides på nettet der bevidner om at folk før dig har fået det til at virke, når de kan, så kan du også.
Men måske er det slet ikke ved wifi du skal starte ?
Træk et kabel, og lær noget linux i stedet, kig på det igen om et par måneder når du er blevet vandt til systemet, og ikke er bange for at compile dine egne programmer (det at kunne genkende en fejl og finde årsagen kan lede en i den rigtige retning)
For har fået super mange råd men enten er det for svært eller for rodet ?
Brug de råd og guider du har til rådighed, og accepter at for at løse et problem må man først forstå det, og have en minimal indsigt i hvordan tingene er sat sammen og opfører sig når det virker.
Hvis du vil lære at bruge nogen som helst form for computer, så skyd din indre amerikaner (Det er den lille tvære mand der siger "VIL IK! SKA BARE VIRK!"), der er ingen ting der "bare virker", hvis noget virker uden du har pillet ved det, så er det fordi nogle andre har pillet ved det for dig, du kan ikke forvente at nogen har pillet ved alting for dig, engang imellem bliver man selv nødt til at trække i arbejdstøjet og få det til at virke.
Ps.
Et godt råd er at undgå konfrontationer som denne (hvor du skriver noget som nemt kan pisse folk af, virker uvillig til at modtage hjælp, og endnu mere uvillig til på egen hånd at lære) de virker demoraliserende, ikke kun på de folk der konfronterer dig, men også på digselv, og du kan nemt komme til at miste lysten til at blive en del af communitiet (pga. "folk som mig"), men jeg har selv lært lektien.
Det rette tidspunkt at spørge om hjælp er ikke når man har givet op, på det tidspunkt er man i afmagt og vil bare ha det til at virke, energien til at udforske og undersøge problemet er væk = man er ikke modtagelig overfor hjælp, da det at hjælpe kræver en masse feedback fra personen og godt kjan blive en lang session. Man kommer til at fremstå tvær og folk bider.
Det rette tidspunkt at spørge om hjælp er når man er nået til et punkt hvor man tror man har forstået problemets struktur, og verificeret ved flere kilder, herefter er det en god idé, ikke direkte at spørge om hjælp, men i stedet forsøge at starte en samtale, så som "Jeg har forstået at tingene hænger sådan her sammen, men jeg observerer at når jeg gør gør x så sker z i stedet for y" hvortil et svar kan bestå af enten: "Din observation er forkert" eller "Du gør x men du skulle have gjort y"
At være konstruktiv :)
Den perfekte support
Manden siger rimelig klart at han ikke gider at bruge tid og hjerneceller på at rode med systemet, men gerne vil have en velfungerende værktøj (som vi dog ikke ved hvad han skal bruge til).
Jeg kender en person i præcis samme situation, som tog sin computer under armen og gik ned i den nærmeste LUG og fik installeret Ubuntu. Hvis han har problemer tager han bare computeren under armen igen, og går derned, og drikker en kop kaffe imens problemet bliver løst.
Det er den perfekte support! Gratis og grundig :)
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
@gusgus Dit kort er rimelig nemt at få til at fungere i Ubuntu.
http://www.linuxin.dk/node/12347#comment-20683
Ang. sværhedsgrad, så ja. Linux kan virke roddet i starten, fordi man lige skal lære ting som mount points osv. Windows skjuler dette, og fokusere på drev navne, hvor Linux benytter alm. mapper i rod systemet, som indgang. Men så snart man kommer ind i tingene, så bliver det mere og mere logisk. Alt nyt er svært. Det er ligesom at skifte en telefon til en anden. Har man altid brugt Sony mobiler, ser man nok lidt underlig ud den første uge man bruger en Alcatel :)
@gusgus:
Det er ikke svært
Det er ikke svært at skifte til Linux, det som kan være svært er at fixe de ting som ikke virker med det samme.
Hvis du installere Windows XP på en blank maskine, så er der heller ikke meget hardware der virker før du har hentet fra alle mulige steder.
Den som også kan være svært er at tingene virker anderledes, så man skal glemme sine dårlige vaner fra windows.
Men hensyn til dit problem med dit wireless, netkort så burde de virke med Fedora 10, out of the boks, du kan evt. hente en livecd her
http://fedoraproject.org/en/get-fedora
og boote op på den og se at det virker efter hensigten.
http://nicubunu.blogspot.com/2008/10/fedora-weekly-webcomic-distro-name…
#13
Hvad gør din ven, den
Hvad gør din ven, den dag der ikke er nogen i LUG'en der har tid til at hjælpe ham med at få computeren til at starte - og han dagen efter skal aflevere noget fra computeren på jobbet/i skolen?
*Hvis* din ven havde modtaget hjælp til selvhjælp, og lært at hvis computeren siger "kernel panic!" når den starter, så kan han prøve at boote med en af de andre kerner der står i hans bootskærm. (dette er et tænkt eksempel)
Man kan ikke læne sig blindt op af frivillig support som eneste løsning. Man er nødt til at gøre lidt for det selv. Før eller senere bider det en i røven :)
For lige at komme tilbage til mandens egentlige problem...
Mht dit netkort, så er løsningen enkel. Jeg går ud fra du bruger Ubuntu 8.10, ikke? Du skal være på nettet via et kabel og gøre følgende:
1. Gå ind i Administration --> Synaptic Pakkehåndtering
2. Søg på pakken "linux-backports-modules-intrepid", (der er flere der hedder næsten det samme, men du skal have den der KUN hedder det jeg har skrevet) 3. Markér til installation og tryk apply / udfør.
4. Dit trådløse netkort skulle nu fungere efter genstart af din pc.
Mvh Andsen
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Jeg afholder fra tid til anden Linux-installarrangementer, men jeg er ikke helt sikker på, hvornår det næste finder sted. Der var faktisk planlagt et arrangement, men jeg fik nogle lokalebegrænsninger, så det er ikke kommet i stand. Det skal dog siges, at der er en gruppe, der gerne kommer til disse arrangementer, så der er da en grobund.
Jeg synes, at vi kan mærke en stigning i interessen i takt med de nye Linuxbaserede minicomputeres popularitet.
#16
Du får det til at lyde
Du får det til at lyde som om at alle der bruger en computer, skal være interesseret i hvordan den virker. Men der er nogen folk der bruger den som et værktøj, og ikke er interesseret i teknikken bag.
Hvad skulle han gøre hvis han skulle på arbejde, og bilen ikke vil starte? Jamen, så må han tage toget, og få en mekaniker til at se på bilen. Hvis hans egen computer ikke virker, bruger han nok bare en anden, og får LUG'en til at se på hans egen ved lejlighed.
Desuden tror jeg at en stor del af danskerne bruger frivillig support når deres PC er i stykker, det er bare igennem familie og venner, og ikke gennem en LUG.
Jeg er sikker på at Linux også vil komme i den situation i fremtiden, hvor alle vil have en bekendt der har styr nok på det til at kunne hjælpe med de fleste problemer. Det gælder bare om at have et system med hjælp til selv-hjælp, så folk der er interesserede i hvordan man klare det tekniske i forbindelse med en linux distribution, har nok brugervenlige værktøjer til at kunne sætte sig administrere de vigtigste ting, uden at åbne en browser eller få hjælp på anden måde.
Når vi får lavet en CD der har et vist niveau af brugervenlighed og funktionalitet i forhold til superbrugere, vil systemet blive så udbredt, at folk der bare vil bruge computeren som et værktøj, altid har en gut eller gutinde der lige kan hjælpe med at få lortet til at virke.
#20
Næh, windows er ikke
Næh, windows er ikke nogen åbenbaring, men som #19 skriver kender de fleste en person, f.eks. et familiemedlem, der ved lidt om windows og er vant til de sædvanlige hacks der skal laves for at få det til at køre.
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
Re: Men super fedt styresystem bare ærgerligt det skal være så
"The atheros card will only work with madwifi-ng, stated on this guide
sudo apt-get update && sudo apt-get install build-essential
wget -c http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-ng-r3366+ar5007.tar.gz
tar xvf madwifi-ng-r3366+ar5007.tar.gz
cd madwifi-ng-r3366+ar5007
sudo make install
sudo modprobe ath_pci
sudo modprobe wlan_scan_sta"
Og her:
"I found the quick solution from ubuntuforum.org and a document from google. here is my quick steps of getting ACER Aspire 4315 / Atheros AR5007EG Wifi to work with Xubuntu.
1. Dowload Wireless_Atheros ZIP drivers and unzip to temp directory (i.e. /Wifi
ftp://ftp.work.acer-euro.com/noteboo...XB62(WHQL).zip
2. Download latest Ndiswrapper driver:
NDISwrapper - Home
3. open terminal and untar Ndiswrapper*.gz
tar xfvz ndis*.gz
4. goto Ndiswrapper folder
cd ndis*
5. Install Ndiswrapper
sudo make
sudo make install
6. remove the module ath_pci to let ndiswrapper to use the wifi
sudo rmmod ath_pci
7. blacklist of modprobe to avoid it loading on the startup
sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist -common
#roll to the bottom of the list and add the following line:
blacklist ath_pci
#Key: Ctrl+X to exit
#Key: Y to confirm save file
8. Reboot
9. After kenerl loaded open terminal and go to Atheros folder to install the driver
cd /wifi
sudo ndiswrapper -i net5112.inf
10. install to probe
ndiswrapper -m
11. load ndiswrapper everytime startup
sudo modprobe ndiswrapper
echo "ndiswrapper" | sudo tee -a /etc/modules
12. At this point wireless enable, press the wireless key on keyboard.
credit to: HOWTO: Atheros AR5007EG on Feisty Fawn (with ndiswrapper) - Ubuntu Forums
and Installing WIFI"
Og her:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=512828
Håber det kan hjælpe :)
har også Acer Asphire
Det mest iøjenfaldende ved disse Linux ditro's (har prøvet 10 forskellige) er at den distro man har installeret også bestemmer hvilke supplerende programmer man kan hente.
Det næste er, at lykkes det at tilføje nogle flere "Sources" (forekommer mig ret vanskeligt i nogle af distroerne, især denne Mint), så kan man udvide antallet af valgmuligheder, så længe man benytter Synaptic eller de, i andre distro'er, parallelle opdateringsprogrammer.
Noget ganske andet er hvis man søger forskellige programmer (selvfølgelig linuxkompatible) på nettet v.h.a. f.eks. Firefox. Man kan finde mange, men de færreste er "DEB"-filer (der er selvinstallerende). Hvad med alle de øvrige der tilbydes i formater som "Tar Gz" eller hvad de nu hedder, Her hopper kæden af for alvor for langt hovedparten af de brugere der synes de vil prøve om ikke Linux er et brugbart alternativ til "Monopolet". Vi skal jo huske at 99,9% af alle komputerbrugere netop opfatter den som et værktøj der bare skal virke uden at man skal til at lære en masse om terminalkomandoer o.s.v.
Det er her min undren kommer ind. Kan nogen svare mig på, hvorfor programmer til linux ikke konsekvent udbydes i former der automatisk installerer sig v.h.a. et dobbeltklik, samt en version der (som nu) mest er for folk der godt vil give programmerne et personligt udtryk???????
Hvis ovennævnte var tilfældet ville vi nok kunne byde "Monopolet" en langt mere relevant konkurrence.
Jeg skal sluttelig indrømme at jeg er en af dem der virkelig har svært ved at håndtere disse andre programfilformater. Slås som en løve for at få fat i "Cinelerra", foreløbig uden held, selvom den anbegaled af mange. Synaptic kan ikke finde den og via Firefox præsenteres den kun i et format, jeg endnu ikke har lært hvordan skal håndteres.
Hilsen
John
gusgus
Har også prøvet at sætte mig ind i alle de her ting. men for mig giver det ingen mening at sidde og skrive en masse ting ind i terminal. Har virkelig prøvet at sætte mig ind i det. jeg vil bare gerne kunne trykke på en knap også virker det. men så NEMT er det ikke. og det egentlig det jeg klager lidt over men nu giver jeg det lidt tid. og så kan man sikker gøre det om nogle år..
#27:
bare fordi noget er
bare fordi noget er kommandolinje gør IKKE at det er sværre, så længe du ikke forstår det, kan vi ikke hjælpe dig.