• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af qdosh | 05.12.2008 12:44

Familien Iceweasel og hotmail

Hjælp generelt
Hvis nogen andre skulle sidde og bande over at de ikke kan skrive mails på hotmail med iceweasel eller lignende (der er flere som har problemer) findes der et *klamt* fix på dette link

http://www.linux-watch.com/news/NS6023147333.html

Der hentydes på nettet til at det er et bevidst valg for at skræmme tidens mange nye note-book brugere væk fra linux men om det passer skal jeg ikke kunne sige... Ville dog gerne se hvad linpus og xandros har som UserAgent-string-bla-bla for at be eller afkræfte om det hænger sådan sammen.


Her er forklaringen på engelsk - dog kritiseres den for at browseren så vil sende et forkert signal til webservere om at der anvendes MS Windows - men... op til den enkelte hvad der må gøres!

We loaded "about:config" in the address bar, entered "iceweasel" in the search bar, and then changed the value of the the "general.useragent.extra.firefox" entry from "Iceweasel/3.03" to "Firefox/3.03". After that, Hotmail worked as expected.


Tom


  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer4

# 1

16 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af *klonk* den 5. december 2008 kl. 16:10

Permalink

Re: Familien Iceweasel og hotmail

tjaa... vil da også sige at den tanke strejfede mig, at de er ret bevidste om hvad de har gjort, for det var noget tungt at danse med indtil jeg fandt den rigtige 'string' til user-agenten.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af dk_zero-cool den 6. december 2008 kl. 08:10

Permalink

Re: Familien Iceweasel og hotmail

#0 "Der hentydes på nettet til at det er et bevidst valg for at skræmme tidens mange nye note-book brugere væk fra linux"

Tvivler. MS er bare ikke opsat på at tilføje hver eneste navn, som en eller anden outside distro ønsker at give firefox. Hotmail fungere i Window/Firefox, og Linux/Firefox, hvor distro folket IKKE prøver at skjule hvilken browser det er.

Nå, det var så MSs forsvar. For at give dem lidt kritik også, så er der meget bedre måder i JavaScript, til at tjekke browser type på.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af Louis den 6. december 2008 kl. 09:47

Permalink

#2
Kan slet ikke se, hvorfor

#2
Kan slet ikke se, hvorfor de skulle udelukke nogle browsere overhovedet.

Når man bruger MSN Web Messenger med Firefox, får man denne besked:
Webbrowseren understøttes ikke af denne version af MSN Web Messenger.
Om det både forkommer på Linux og Windows kan jeg så ikke lige huske.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af dk_zero-cool den 7. december 2008 kl. 02:11

Permalink

Re: Familien Iceweasel og hotmail

#3 De udelukker hellere ikke nogen. Der bliver brugt en masse JavaScripts på deres web services, og ofte (Hvilken man bliver træt af, når man koder JavaScripts), støder man på vejkryds, hvor der bruges forskellige veje, til forskellige browsere. Her er man nød til at finde browser typen, så man diagere den rigtige browser, den rigtige vej. Ellers fungere det ikke. Der er mange steder hvor der endnu ikke er lavet faste stanarder, og endnu flere steder hvor udviklerne af en browser skider på stanarden, fordi de vil have deres egen måde (Det sidste forkommer mest hos MS og deres IE).

Men der er bedre måder at finde browser typer på, fremfor at bruge en useragent string. F.eks. ved at tjekke forskellige funktioner der er til rådighed, som kun findes i en bestemt browser.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

PCLinuxOS 30
den er sjov 3
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !