• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af cubano | 01.02.2009 10:55

Kender du "Moblin 2"

Nyhed
Intel har udgivet den første alpha af "Moblin 2" som er et linux-baseret styrsystem til deres "Atom" processorer, som fortrinsvis sidder i mange netbooks. Moblin 2 booter helt utroligt hurtigt og kommer med flere nye teknologire, som de "gamle" distributioner sikkert vil tage til sig.

Læs mere her:
http://arstechnica.com/open-source/news/2009/01/intel-releases-linux-ba…
og:
http://www.desktoplinux.com/news/NS8942465787.html
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer3

# 1

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af jeppester den 5. februar 2009 kl. 23:07

Permalink

Imponerende!

Må indrømme jeg virkelig er blevet positivt overrasket over kvaliteten af Moblin 2. Den starter op på 10-15 sekunder, og netværket, som i øvrigt fungerer bedre end ved nogen anden distro jeg har prøvet, er klar efter få ekstra sekunder. Samtidig bruger systemet, med udmærket lys i skærmen, kun omkring 10 watt idle og 11-12 watt under load (med andre distroer har jeg haft svært ved at presse systemet under 11 watt).
Da opstartstiden jo er lynhurtig har jeg ikke noget behov for at smide systemet i standby, dette betyder sammen med det lidt lavere strømforbrug at batteriet holder væsentligt længere end tidligere. Jeg kan virkelig mærke forskel fra tidligere når jeg bruger den på mit gymnasium.

Da der er tale om alpha-software er der selvfølgelig også problemer med Moblin 2. De umiddelbart mest markante er følgende:
- Systemet kan ikke gå i standby (som jeg har nævnt er det dog forholdsvis undværligt)
- Nogen gange fejler netværksappletten så systemet er nødt til at blive genstartet
- Da der er tale om en distro blot med det formål at vise hvor meget man kan optimere et systemet til Atom-processoren, indeholder pakkearkiverne ikke meget software. Derfor er det lidt en jungle hvis man gerne vil tweake systemet. (det er dog lykkedes mig at installere openoffice via de officielle pakker.)

På trods af ovenstående irritationsmomenter vil jeg dog alligevel mene at systemet er rigtig rigtig godt, specielt i forhold til at der er tale om alpha-software. Ser frem til at teknologierne fra moblin 2 bliver introduceret i andre netbook distributioner.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 6. februar 2009 kl. 09:06

Permalink

Re: Kender du "Moblin 2"

#1 Perfekt integration mellem software og hardware fra Intels side. Det lugter næsten af mac det her... God eller skidt? :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af irit den 6. februar 2009 kl. 12:39

Permalink

Re: Kender du "Moblin 2"

Peter Toft har også skrevet et godt indlæg om den: http://www.version2.dk/artikel/9859-boot-af-eee-901-paa-17-sekunder
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Amerikansk tastatur på dansk tastatur 0
FSF giver flere detaljer om sit nye Librephone projekt 0
Det eneste, der forhindrer dig i at skifte til Linux, er din tankegang 0
OpenZL. Et nyt open source-datakomprimeringsframework 0
Kan man et dansk foreningsdrevet socialt medie? 0

Seneste aktivitet

NordVPN har udgivet kildekoden til sin grafiske brugergrænseflade 2
Flere og flere bruger Brave browseren 1
Virksomheder og enheder der kører på Linux 10
How to upgrade to LMDE 7 1
Introduktion til BigLinux 1
LibreOffice og Collabora: Hvorfor er de ikke i skolerne i stedet for Word og Google Docs? 11
Firewall igen 5
Værdien ved open source 2
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 3
Sailfish på android telefon 1
Ladybird Browser 7
Satiriske ordspil 3
Kan ikke boote på installation 26
Tilføj signatur til Evolution mail 2
LUKS kryptering - Er der andre der bruger det 15
Dansk distro til software udviklere 2
Linux Debian 5
Brother printer installation 2
Tid til forandring 11
Den er go 6

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !