• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af cubano | 23.04.2009 17:34

Kubuntu 9.04

Nyhed
Kubuntu 9.04 er udgivet og kommer bl.a med følgende software: KDE 4.2 desktoppen, Quassel-en ny IRC klient; Amarok 2.0.2, KTorrent 3.2 og Digikam 0.10.0.

Læs mere her:
http://www.kubuntu.org/news/9.04-release
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af beer114 den 24. april 2009 kl. 10:06

Permalink

Re: Kubuntu 9.04

Jeg har siddet og leget med Kubuntu 9.04 live CD og føler at det er blevet meget mer "snappy" (eg små vente tider er blevet fjernet). Om det skyldes Kubuntu eller kde 4.2.2 ved jeg ikke.
Desvære er der stadig det problem med kde 4 at den ikke har support for 2 desktop/x sesioner på 2 skærme. Så snart det er løst er jeg færdig med at bruge kde 3.5
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 24. april 2009 kl. 10:43

Permalink

#1Det problem "løser" jeg

#1
Det problem "løser" jeg ved at køre icewm på den sekundære skærm. (Det er ikke noget problem i mit tilfælde at bruge icewm da den sekundære skærm er et tv som kun bruges få timer om ugen og kun til at se video i fuldskærm)

.. og så kan du jo kommentere og stemme her:
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=156475

Med hensyn til hastigheden kan det måske også være "frisk-installation-effekten"? .. hvilken Qt-version bruger de egentlig i 9.04? 4.4.x eller 4.5.0?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af stig65 den 24. april 2009 kl. 15:28

Permalink

#1
Se her:

#1

Se her: http://tboxmy.blogspot.com/2009/01/kde-42-with-dual-monitor.html
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af Louis den 24. april 2009 kl. 17:56

Permalink

#2
"Frisk-installation-effekt

#2
"Frisk-installation-effekten" er da oftest kun noget Windows brugere har glæde af. Hvis bare man sørger for at vedligeholde sit system, er dette da ikke noget Linux-bruger har behov for.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af Slettet8 den 25. april 2009 kl. 09:31

Permalink

Et døgns slåskamp med et smukt system

Jeg har glædet mig som et lille barn, til at få lov at bruge det nye KDE og Kubuntu 9.04. Grafisk tungere end dets forgænger, hvis jeg tager vinduernes mindre flydende bevægelser som pålydende.

Imidlertid har jeg har flere problemer med at få det til at virke ordentligt. Det tog mig to installtioner, før jeg var tilfreds. På trods af at jeg ikke er den stærkeste bruger, føler jeg mig heller ikke svag. Problemerne fik jeg løst.

En ting som ærger mig, men som hurtigt kan rettes, er at Synpatic er fravalgt. Særligt fordi KPackagekit har lidt problemer. Installer Synaptic er mit råd. Den er god at have i baghånden særligt hvis man vil pille lidt mere uden at ende i Konsole.

Der er også et par positive ting, jeg gerne vil fremhæve. Den grafiske opdatering af netværksmanageren og batterihåndteringen er fine. Der er sikkert også noget teknik, men det er jeg ikke bekendt med. Den sorte indramning om både programmerne på "proceslinjen" (beklager udtrykket) og omkring de forskellige enheder i ... "systray" (igen beklager - hedder det også sådan på Linux?) fremhæver det.

Sidst men absolut ikke mindst, så er det meget hurtigere til at state op - på trods af min computers kæmpen med de grafiske krav. Jeg tror, jeg kan blive godt tilfreds.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

FSF giver flere detaljer om sit nye Librephone projekt 0
Det eneste, der forhindrer dig i at skifte til Linux, er din tankegang 0
OpenZL. Et nyt open source-datakomprimeringsframework 0
Kan man et dansk foreningsdrevet socialt medie? 0
Cosmic i beta 0

Seneste aktivitet

NordVPN har udgivet kildekoden til sin grafiske brugergrænseflade 2
Flere og flere bruger Brave browseren 1
Virksomheder og enheder der kører på Linux 10
How to upgrade to LMDE 7 1
Introduktion til BigLinux 1
LibreOffice og Collabora: Hvorfor er de ikke i skolerne i stedet for Word og Google Docs? 11
Firewall igen 5
Værdien ved open source 2
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 3
Sailfish på android telefon 1
Ladybird Browser 7
Satiriske ordspil 3
Kan ikke boote på installation 26
Tilføj signatur til Evolution mail 2
LUKS kryptering - Er der andre der bruger det 15
Dansk distro til software udviklere 2
Linux Debian 5
Brother printer installation 2
Tid til forandring 11
Den er go 6

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !