• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af cubano | 11.06.2009 14:03

Open-source software vækker bekymring

Nyhed
Ifølge denne artikel fra computerworld.dk vækker sikkerheden ved open-source software stadig bekymring i erhvervslivet.

Læs mere her:
http://www.computerworld.dk/art/51830/open-source-sikkerhed-bekymrer-er…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer9

# 1

16 år siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 12. juni 2009 kl. 10:11

Permalink

små virksomheder

tendensen med at de små har mere frygt for og manglende ressourcer til at undersøge mere end hvad den lokale konsulentbiks stopper ned i halsen på dem og at man sammentidigt er mere udsat imens at man transformere infrastrukturen, derudover er resourcer på flere platforme til blandt andet uddannelse vel .


Jeg vil sådan set skide hul i tilfældige folks bekymringer fra børges IT-biks i bullerup.

CISCO IBM SUN HP ORACLE GOOGLE og flere bruger opensource på flere hvis ikke alle lag af deres sevices og infrastruktur.

DOE DOD CITYGROUP i USA er blandt brugerene og de tre alene skal sku nok have isenkram nok til at få et google datacenter til at ligne en telefoncentral fra 1954.

PBS ARLA KMD i danmark er blandt brugerne af opensource.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 12. juni 2009 kl. 10:02

Permalink

Uvidenhed.Hvis folk fattede

Uvidenhed.

Hvis folk fattede en brik af hvad fri/open source software er og ikke er, så ville den type spørgsmål slet ikke blive stillet.

Så ville de fatte at evaluere hvert stykke software enkeltvis - i stedet for at bilde sig ind at licensbetingelserne har noget med sikkerhed, brugervenlighed eller andet at gøre.

Det eneste man kan sige generelt er at hvis kildekoden er fri har de i bedre mulighed for at evaluere software i første omgang, og de har en mulighed for faktisk at gøre noget ved eventuelle problemer.

Synes efterhånden det er en skandale at alle IT-uddannelser ikke har et obligatorisk kort kursus i fri/open source software - det er utroligt at noget kan være så udbredt - og alligevel være omgærdet af så meget mystik og forvirring - selv blandt professionelle IT-folk og -indkøbere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 12. juni 2009 kl. 10:32

Permalink

#1 cb400f Det eneste man kan

#1 cb400f Det eneste man kan sige generelt er at hvis kildekoden er fri har de i bedre mulighed for at evaluere software i første omgang, og de har en mulighed for faktisk at gøre noget ved eventuelle problemer.

Forudsat at man har hjerne og tid(penge) til at forstå kompleksiteten i koden...

CVE-2006-0745 er en grotesk historie på dette, hvor sikkerheden sejler i stort set alle involverede softwarehuse og linuxdistributioner, på trods af problemet allerede havde en løsning i OpenBSD.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 12. juni 2009 kl. 10:48

Permalink

#3
Alt andet lige kræver

#3
Alt andet lige kræver det en hel del flere penge/hjerne og kompleksiteten er en del større hvis man har med binary-only stuff at gøre. Ikke?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år siden

Permalink

Indsendt af joex2 den 12. juni 2009 kl. 13:02

Permalink

Re: Open-source software vækker bekymring

Har du prøvet med gnucash eller KMyMoney før du begyndte at bruge Summasummarum. Jeg kender ikke Summasummarum og jeg har ikke en virksomhed, så jeg har derfor lidt svært ved at vurdere om gnucash er god.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år siden

Permalink

Indsendt af marx den 12. juni 2009 kl. 13:17

Permalink

#5
Well, vi har jo et par

#5
Well, vi har jo et par stykker her på sitet der leverer saldi.dk - giv det et skud?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

16 år siden

Permalink

Indsendt af stra den 12. juni 2009 kl. 15:04

Permalink

Har den også

Har den også kundestyring?

Ja

Der er så også det problem at min revisor, har købt adgang til et andet regnskabssystem, samt til Summasummarum, så for at det ikke skal blive dyrere for mig, så vil jeg bruge de ting han arbejder med.

Så find en anden revisor, som også servicerer Saldi.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

16 år siden

Permalink

Indsendt af stra den 13. juni 2009 kl. 10:32

Permalink

#10 Jeg har også en revisor

#10
Jeg har også en revisor, der anbefalede og gerne ville have mig til at bruge et andet regnskabssystem, men tager da ikke ekstra, fordi jeg ville bruge Saldi, og siger efterfølgende, at det er lige så nemt at anvende, som de andre.

Saldi er ikke nødvendigvis gratis software. Har du valgt at have det liggende på deres servere og med support, betaler man et beløb for det.

stra
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

16 år siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 14. juni 2009 kl. 15:43

Permalink

#cb400f. Alt andet lige

#cb400f. Alt andet lige kræver det en hel del flere penge/hjerne og kompleksiteten er en del større hvis man har med binary-only stuff at gøre. Ikke?

Det kommer jo an på situationen. Det er vel altid godt at have copyrighten eller en fornuftig licens på kildekoden, men det er totalt ligegyldigt hvis du ikke bruger den til noget eller ser det som en tryghed at "100.000 øjne læser koden hver dag, så den er fejlfri." For det er jo tydeligvis en kæmpe joke!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 12
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !