• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Anonym7 | 25.07.2009 23:50

Artikler/tuts/tips omkring kompilering ?

Installationshjælp
Lad det være sagt:
Jeg kender godt den sædvanlige ./configure && make && make install svada og jeg benytter mig også af "--prefix=/DIR/" til configure.

Hvis jeg er hårdt presset kan jeg også indrømme et *svagt* kendskab til CFLAGS og CXXFLAGS (som hhv. C og C++ compiler flag der optimerer/ændrer måden hvorpå koden kompileres).

Men derfra er jeg LOST..

Jeg husker svagt fra en tid i slackware, at ikke alle applikationer vil kunne respektere "./configure --prefix=/path/to/root-install-dir" og hvordan nogle snakkede om "make DESTDIR=/install/path && make install DESTDIR=/install/path"

Men det er alt.
Er der nogle der kan pege hen imod nogle interessante artikler / tips omkring kompilering og/eller installation af software i al almindelighed ?

fx: hvad i alverden kan man gøre for at sikre sig, at et program installeres under det directory man ønsker uanset typen ? Ikke alle bruger configure og derfor er --prefix ikke en universal løsning..

Håber i vil byde ind!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer2

# 1

15 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 26. juli 2009 kl. 09:53

Permalink

Re: Artikler/tuts/tips omkring kompilering ?

Du kan jo altid gå ind i Makefile filen og tjekke hvilke parametre den tager imod. Det har hjulpet mig en del når jeg skal lave pakker til Arch Linux.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af mixi den 26. juli 2009 kl. 12:39

Permalink

Re: Artikler/tuts/tips omkring kompilering ?

Eller hvis du har meget tid... så kan du begynde at læse, ikke installere http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/ de viser nogle måde til hvordan de forskellige programmer kompileres... du kan jo også kikke på http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/stable/ som om handler mere user lvl programmer :D

Det er bare et forslag... og jeg mener ikke at du skal installer LFS, for det tager langtid og ikke altid virker... men de har noget god dokumentation til kompilering og konfigurere...

Håber det var sådan noget du lede efter
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

Virtuel maskine? 4
Open source events i danmark? 1
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 16
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
PCLinuxOS 27
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !