Full Linux?
Jeg er ansat i forenings administration, hvor vi har en debian filserver, 2 desktops og 3 bærbare.
Vi bruger OpenOffice lidt.
Men vi snakker lidt om at hoppe helt over på Linux.
Vi kører en medlemsdatabase via konsol på fjernserver
Vi har et par printere - hovedprinter er en Konica Minolta c335 bizhub
Hvordan gør man?
Jeg kan lidt linux - programopsætning - lidt netværk - men mon ikke man skal bruge ekstern hjælp
Er der en how-to et eller andet sted?
mvh Finn
Vi bruger OpenOffice lidt.
Men vi snakker lidt om at hoppe helt over på Linux.
Vi kører en medlemsdatabase via konsol på fjernserver
Vi har et par printere - hovedprinter er en Konica Minolta c335 bizhub
Hvordan gør man?
Jeg kan lidt linux - programopsætning - lidt netværk - men mon ikke man skal bruge ekstern hjælp
Er der en how-to et eller andet sted?
mvh Finn
Kommentarer19
Re: Full Linux?
Re: Re: Full Linux?
Opgaver
Office ting - det klarer Open Office nok fint
Powerpoint ved fremlæggelser - klarer Open Office nok også fint.
Outlook email, adresser, opgaver og kalender - Evolution gør det nok også helt fint
Vi har en hosted Outlook løsning i dag - men mon ikke vi kan undvære det hostede - og jeg har da set nogle linux løsninger på også.
Regnskab - vi bruger Summarum - men kan nok finde et der kører på linux - behøver ikke noget særligt - har ikke engang moms - og højst 2000 bilag pr. år.
Medlemsdatabasen kan køre i en konsol - hostes hos konsulentfirmaet på det.
Umiddelbart er det printeren der måske er det sværeste.
Så forslag til regnskabsprogram, forslag til konsulentfirma, hjælp med printer ønskes ;-)
mvh Finn
Re: Full Linux?
Eventuelt kan I se på Spicebird til mail, opgaver og kalender.
Re: Full Linux?
Collaboration Server support
Evolution includes support for Exchange 2000/2003 and GroupWise. You can configure Evolution to act as an Exchange client or a GroupWise client. Also there are also several projects underway to enable Evolution to support more collaboration servers including OpenGroupware.org - let us know and we'll add your project to this list!
Re: Re: Full Linux?
Der er ikke rigtig noget mht. opsætning af netværk. Jeg går ud fra at I har en router eller lign. til at agere DHCP-server. hvis det er tilfældet skal du i hvert fald ikke rode med opsætning af netværk - det klarer de selv.
Mht. printer kan du gå ind på www.linuxprinting.org og se om din printer er understøttet og hvor godt den er understøttet.
Jeg ville bruge Saldi til regnskab, for der er også store muligheder fremover selvom jeres behov endnu ikke er voldsomt stort.
I øvrigt kan I lige overveje om det ikke er værd at skifte kalendersystem til noget opensource nu I er i gang.
Start med at installere én PC med linux og få den til at virke. Herefter kan du så installere på resten af computerne efterfølgende.
Re: Full Linux?
med hensyn til bogholderi: saldi
"Medlemsdatabasen kan køre i en konsol - hostes hos konsulentfirmaet på det."
ikke helt forstået? i har odsovset det fordi det er et commandline program?! eller?
med hensyn til printeren, well... min anbefaling er at anskaffe sådan en god HP, jeg har god erfaring med deres lidt dyrere farve laserprintere (koster 5-6k - men det er KVALITET). Dog kan den konica minolta i har nok bringes til at du, "BizHub c350" er ratet til "mostly works", så den kan sikkert bringes til at printe, men hvor mange af de ekstra muligheder printeren har du kan bruge, vides ikke...
Re: Full Linux?
OpenSource kalender er vel f.eks. Evolusion eller Spicebird/Thunderbird?
icalshare eller lignende er jo på nettet - og man kan jo være steder hvor man ikke lige er online (selvom det stadig bliver mindre og mindre).
Vi har også et par pda'er som gerne skulle sync'es?
Nemlig - det med at få en maskine til at virke - er helt perfekt - det var også det jeg tænkte - jeg har en ikke så gammel bærbar vi kan sætte i forsøgsbænken.
Vi printer også duplex en del - men folde, hulle er ikke så vildt nødvendigt - men nu har vi den maskine en tre år endnu, og så skal den jo udnyttes.
Re: Finn
Re: Full Linux?
Det skal du ikke regne med, Hvilket interface et program har er underordnet, der er ikke et "konsol program format" som både winblows og linux bruger.. Programmer er programmer, lavet til en platform, om de bruger gui eller cli.
Re: Full Linux?
PowerPoint i OpenOffice hedder Præsentation - og kan importere PP og Præsentation er et meget bedre program at bruge i forberedelsen - jeg har i nogle tilfælde udfærdiget præsentationen med noter og det hele - gemt det PP format og vist det i det. Desværre er Præsentation ikke så flydende i animeringerne.
Re: Full Linux?
Jeg har brugt Ubunto i de sidste par år, men har Debian på serveren -
Hvilken distro er nemmest på desktoppen - og som fungerer?
Mine kolleger er hjerteskærende edb-uvidende, så det skal bare være nemt!
sæt debian op...
med hensyn
med hensyn til letheden er der noget jeg tror du, og mange, misforstår.
Næsten alle linux distributioner er betydeligt lettere end noget m$ har, det er bare ikke 100% identisk. Brugervenlighed er IKKE bare hvad m$ har...
Re: Full Linux?
Jeg har en Ubuntu box herhjemme jeg lige prøver med.
Men det med sync af Ipaq og windows mobile phone (htc) - hvad med det? - kan man det?
Ubuntu + FreeNX
Ubuntu udmærker sig på releasefrekvens, mange engagerede brugere og hurtig fejlretning. Og så kan nybegyndere rigtig godt li' den.
Det kan måske lette din administration af projektet at have alt programmel installeret på serveren. Til det formål ville jeg installere FreeNX (se hvordan man kan gøre her http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=620057) på din centrale server og den tynde nxclient på dine brugeres PC'ere (Windows eller Linux). Husk at lade SSH port 22 komme igennem din router til serveren.
I vil så alle skulle have en konto på den centrale server, hvor du installerer og vedligeholder jeres fælles programmer.
Re: Full Linux?
Kan man køre openoffice i en 'smal klient' der kører på ens maskine?
Men nok ikke så smart da de fleste maskiner er bærbare.
Vi er jo kun 5 medarbejdere.
Re: Smal klient og bærbare
Og mht de bærbare. Du skal kun sørge for to applikationer på disse: At der er netværk og at NX klienten er installeret og virker. Om de kører Windows eller Linux er underordnet, man bruger alligevel kun maskinen som tynd klient. (Jeg vil dog til enhver tid anbefale en Debian/Ubuntu baseret linux, hvis ellers hardwaren kan boote Ubuntu LiveCD'en og få netværket op).
NX klienten ville selvfølgelig også virke sikkert hjemmefra med jeres medlemmers egne private (skod?) PC'ere.
Re: Full Linux?
Planen er jo at databasen skal køre i et terminalvindue - og det er nok behovet.
Vi har stadig brug for kraft og programmer på den bærbare - selvom det er de bedste af den billige ende vi investerer i.
Vi har nok mere eller mindre en konsulentrolle arbejdsmæssigt - hvor noget af tiden bliver brugt hjemme og andet til møder og seminarer rundt omkring i landet.
Lige nu har jeg to problemer jeg skal have løst:
1 Kunne printe på vores Konica-Minolta Bizhub 350 (eller sådan noget)
2 Sync'e min Ipaq og HTC med Evolution eller en noget andet kalender system.
Re: Full Linux?
Ad 1. Det skulle være muligt. På http://openprinting.org/printer_list.cgi får den bedømmelsen 'works mostly', fordi den kan være lidt problematisk at få til at virke.
Re: Full Linux?