• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af stig65 | 07.11.2009 21:34

Nu handler IT ikke om politik

Software
Men som bekendt trækker afgørelsen om odf eller ooxml i den offentlige sektor ud. Alle partier, undtagen VC, foretrækker en ren odf-løsning, men regeringen fortsætter med at presse på for en dobbeltløsning, hvor alle dokumenter i princippet skal laves og gemmes i begge formater.

Og hvad sker der så senest i sagen? Såmænd, at Socialdemokraterne udnævner en ny IT-ordfører, nemlig den 36-årige Yildiz Akdogan. Det er forventeligt, at hun nu kommer til at opleve sit livs største politiske pres fra både "venner" og "fjender".

Jeg håber da ikke nyudnævnelsen er udtryk for, at S er ved at blive bløde i knæene i sagen..... http://www.berlingske.dk/danmark/yildiz-kan-ende-microsofts-dominans
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer8

# 1

16 år siden

Permalink

Indsendt af trafikselskabet den 7. november 2009 kl. 21:56

Permalink

Wtf?

Jeg var godt nok overrasket over at Microsofts format tilsyneladende endnu ikke er udviklet endnu. Jeg troede ellers at deres bud på en åben standard var de forbandede .docx filer. Vil det sige at der pt ikke findes nogle programmer der kan håndtere Open XML?

Personligt ville jeg faktisk foretrække at Microsofts format bliver standarden, frem for en dobbelt-"løsning" - det er jo deprimerende åndsvagt. Ét format, tak.

Nu står valget så mellem ODF og det mørke, mørke forslag om to formater. Det bliver jo spændende.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

16 år siden

Permalink

Indsendt af stig65 den 7. november 2009 kl. 22:02

Permalink

Re: Nu handler IT ikke om politik

ooxml strict bliver allertidligst en realitet i 2015.

Processen har til gengæld også påvist, at der er en række problemer med dokumentationen af odf-formatet....

Men VC spiller tydeligvis hardball i denne sag, og en nyudnævnt IT-ordfører hos S kan være den åbning de har håbet på.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

16 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 8. november 2009 kl. 20:38

Permalink

#1
Det der er implementeret

#1
Det der er implementeret i MSO 2007 er ECMA-standarden af OOXML. ISO-standarden indebærer nogle ændringer som ikke er implementeret noget sted.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

16 år siden

Permalink

Indsendt af stig65 den 10. november 2009 kl. 17:09

Permalink

Re: Nu handler IT ikke om politik

Så er det politiske pres den stakkels nyudnævnte IT-ordfører udsættes for sluppet ud i pressen - og det er artige sager man kan læse om: http://www.version2.dk/artikel/12802-avis-microsoft-presser-s-til-at-si…

Det lugter af at S har besluttet sig for at vende 180 grader i sagen. Vendekåber!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

16 år siden

Permalink

Indsendt af mich den 10. november 2009 kl. 17:23

Permalink

Re: Nu handler IT ikke om politik

Det lugter af at S har besluttet sig for at vende 180 grader i sagen.
Er blevet presset til, er vel mere korrekt..
Vend harmen derhen, hvor den hører hjemme.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

16 år siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 10. november 2009 kl. 18:41

Permalink

Re: Nu handler IT ikke om politik

Jeg kommer aldrig til at stemme for S, sikke en samling vendekåber. Uanset hvad Microsoft måtte have gjort for at påvirke denne beslutning er det overhovedet ikke acceptabelt at de blot lader sig presse sådant.

Hvis denne beslutning derimod ikke er faldet ud til OOXML's fordel som følge af Micrsoft lobbyister/trusler så beviser det blot hvor uendeligt inkompetent S er på området.

I begge tilfælde må jeg sige at hvis der havde været en lille chance for at jeg stemte S så er den chance fuldstændigt tilintetgjort nu.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

16 år siden

Permalink

Indsendt af mich den 11. november 2009 kl. 02:48

Permalink

Re: Nu handler IT ikke om politik

Det her drejer sig ikke om at stemme på S eller ej. Jeg er ikke ude at slå på valgtromme.

Nu har jeg ikke læst artiklen i Berlingske Søndag, kun omtalen og kommentarerne på Version2, men hvis Microsoft har truet med at få Akdogan banket på plads, hvad jeg ikke har så svært ved at forestille mig, er det da den slags mafiametoder, man skal harmes over. Og hvis - HVIS - 'højere rangerende' partikammerater har medvirket til sådanne mafiametoder ved at viderebringe 'kammeratlige råd' er det da yderst betændt.

Akdogan har ikke stemt endnu, som flere også har bemærket, så vent med at dømme indtil da. I mellemtiden er der flere tilfælde af 'Do as we tell you, or you'll sleep with the fish' at tage fat på.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

16 år siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 11. november 2009 kl. 15:34

Permalink

#7
Det er rigtigt, der er

#7
Det er rigtigt, der er ikke stemt endnu men efter den gode gamle "glasset er halv tomt" så har jeg kun ringe tiltro til at den nye It-ordfører i S ikke bøjer sig for "kammeraterne" højere i hierakiet.

Selvfølgelig er det ikke godt at M$ kan benytte disse metoder til at have en indvirkning på politik, men for mig at se er det ikke det værste i historien. Det værste er at politikerne lader sig påvirke så nemt(!)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Linux i KBH-event mandag den 17. November 0
Tid til at lære noget igen 0
TPM 2 0
BigLinux 0
Amerikansk tastatur på dansk tastatur 0

Seneste aktivitet

Kontakt til dansk-gruppen 1
Internettet er ved at dø. Vi kan stadig stoppe det 1
Nørder søger nørder: Første Linux-brugergruppe på Mors 3
Østrigsk ministerium smider Microsoft ud til fordel for Nextcloud 1
Brug carburetor til at forblive usynlig online 8
Sådan konfigurerer du flatpaks' flathub til verified only 9
Plasma tapet-skifter 3
How to upgrade to LMDE 7 4
Virksomheder og enheder der kører på Linux 11
NordVPN har udgivet kildekoden til sin grafiske brugergrænseflade 2
Flere og flere bruger Brave browseren 1
LibreOffice og Collabora: Hvorfor er de ikke i skolerne i stedet for Word og Google Docs? 11
Firewall igen 5
Værdien ved open source 2
Sailfish på android telefon 1
Ladybird Browser 7
Satiriske ordspil 3
Kan ikke boote på installation 26
Tilføj signatur til Evolution mail 2
LUKS kryptering - Er der andre der bruger det 15

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !