• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af bortex | 04.12.2009 21:24

Debian Lenny fryser efter tid.. (løst)

Hjælp generelt
Jeg har en Debian Lenny kørende som web-server. Den har kørt længe og uden problemer. Men i den seneste tid har den også fungeret som fil-server til et mediecenter. Hvis den da skal håndtere stor mængde data (fil-størrelse >12gb) bryder den simpelthen sammen. Den fryser totalt uden advarsel og der skal en hard reset til at få den til at køre igen . Jeg kan hverken kopiere eller flytte data uden den hænger. Hvad kan det være? Jeg har ingen idé om hvor jeg skal starte med at lede.
uname -a
Linux temp-logger 2.6.26-2-486 #1 Web Nov 4 20:19:07 UTC 2009 i686 GNU/Linux

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

15 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af ondope den 4. december 2009 kl. 21:30

Permalink

Re: Debian Lenny fryser efter tid.....

det kunne lyde som netværksprotokollen der fejler. Prøv næste gang det sker at genstarte netværket

sudo /etc/init.d/network restart

og se om du så kan igen. Bruger du nautilus til det? Har haft lidt problemer med store filer over netværk med den.

Edit: du skriver der skal hard reset til? Dvs du kan ikke bruge serveren lokalt med tastatur? I så fald glem ovenstående..
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af bortex den 4. december 2009 kl. 21:44

Permalink

Re: Debian Lenny fryser efter tid.....

Den styres udelukkende via netværket med putty, så jeg kan ikke se hvad der sker lokalt. Men mit bud er at det hele lukker ned, ikke kun netværket. Den bruges nemlig til at logge temperaturer og lave grafer til en hjemmeside. Og fra den tid der går hvor den er død til den bliver resat igen, ja da er der "huller" i grafen over temperaturen. Så igen tvivl om at det hele stopper med at fungere. Jeg har lige forsøgt igen med en fil på godt 20gb, det sidste den skriver i putty er "lagersegmentfejl"... er det så noget med hdd'en?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af bortex den 4. december 2009 kl. 22:33

Permalink

Re: Debian Lenny fryser efter tid.....

Jeg har læst lidt på nettet om at det måske kan skyldes en hukommelses fejl. altså hvis et program prøver at skrive til et sted udenfor hukommelsen. Det kan det jo sagtens være hvis maskinen skal håndtere store filer men kun har lidt hukommelse..... giver det mening?
Andre steder mener de at man skal prøve med en nedgradering af kernen for at se om fejlen forsvinder. Men jeg holder nu mest til det første... Andre som har prøvet noget lignende?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af marx den 5. december 2009 kl. 13:42

Permalink

Re: Debian Lenny fryser efter tid.....

Segfaults (segmentation fault, lagersegmentfejl etc.) skyldes hukommelse. For det meste er der en bug i programmet og/eller kernen/et kernemodul/something der forårsager det, men en gang imellem kan det skyles der er fejl i dine RAM. Kør en memtest (kan vælges i GRUB ved boot) og se om dine RAM fejler noget - giv testen nogle timer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af bortex den 7. december 2009 kl. 22:27

Permalink

Problem løst

Det var en ram-fejl. Har lige smidt en gammel 256mb stang i, så nu køre bussen igen. Super, tak for hjælpen alle.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

den er sjov 3
PCLinuxOS 29
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !