• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af siu-fundi | 26.01.2010 17:53

Tekstbehandling Matematil afleveringer

Software
Hej jeg leder efter et godt tekstbehandling til skrivning af matematiske formler, jeg bruger normalt OpenOffice men formel skrivning i OpenOffice har ikke meget med tekstbehandling at gøre, det minder mere om pogrammering.

Jeg har også prøvet KWord, det er bedre men det tager lidt forlang tid at finde mange symboler.

Begge pogrammer har så den ulempe at de formel skrivning ikke kompatibel med MS Word, hvilket er et væsentligt problem.

Jeg syndes det er lidt ærgerligt at det OpenOffice ikke er bedre til formler da det gør at mange studerende fravælger det.

Nå men er der nogen der kender et bedre alternativ til MS Word
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer14

# 1

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 26. januar 2010 kl. 18:21

Permalink

Hej, Jeg går ud fra, at du

Hej,

Jeg går ud fra, at du bruger Indsæt -> Objekt -> Formel til at danne disse i dine opgaver. Du kunne eventuelt oprette anmodning om bedre implementering af symboler på openoffice.org

Der ud over findes der til Open Office et program kaldet Math. Det har mange flere symboler end du finder i Writer. Du kunne danne dine formler i dette program og derefter bare kopiere resultatet fra boksen over i dit dokument.
Syntaksen burde være ens.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Uffe den 26. januar 2010 kl. 19:37

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Faldt lige tilfældigt over det her i dag http://www.lyx.org/
Aner ikke en pind om det - det ser bare ud til måske at kunne det der efterlyses.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 26. januar 2010 kl. 19:46

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Jeg har aldrig selv brugt det, men mange sværger til LaTex
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af runge den 26. januar 2010 kl. 20:03

In reply to Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer by marlar

Permalink

Re: Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Latex er nok mere "programerings"-agtig og derfor nok ikke det du umiddelbart er på jagt efter. Det laver til gengæld et sindsygt flot layout og vil egne sig fint til lidt større opgaver (reference-systemet er fantastisk og dejligt enkelt at arbejde med). Det i sig selv burde være gulerod nok til at kaste sig over det.

Til ugentlige matematikafleveringer er det efter min mening overkill at bruge latex - her får det baghjul af det go'e gamle makkerpar papir og blyant :-)

/Svend
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 26. januar 2010 kl. 20:16

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Jeg ville også sige, at LyX nok kunne være et godt værktøj til den situation. Den prøver jo at give LaTeX-mulighederne, men uden at man direkte behøver at lære det store sprog.
Der er så også lidt med, hvordan éns hjerne fungerer. LaTeX arbejder udfra at vide, hvordan din tekst skal sættes op udfra typografiske rammer. Det betyder så, at hvis du har dine egne idéer, ja, så er det bare ærgerligt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af dudsen den 26. januar 2010 kl. 21:44

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

mathematica kan værre en løsning men well det er dyrt overkill(men det kan løse dine n'te grads ligninger for dig). Ved egenligt ikke hvad koffice har af matematik interface har altid godt kunne lide at arbejde i writers *roff -ms syntaks. hvis det absolut skulle på tryk, ellers well så er ternet papir stadigvæk en god ting at arbejde med.

Men du kan ligeså godt vende dig til at arbejde med en linær notation istedet for peg og klik symboler det gør det meget nemmere senere hen når du skal til at bruge seriøse værktøjer som R eller maxima, Jmath er en muglig mellemvej.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af jeppester den 27. januar 2010 kl. 00:17

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Synes selv det er hurtigere at skrive formler i OO frem for MS Office, da man ikke skal bruge musen så meget. Dog er jeg enig i at editoren godt kunne gøres mere overskuelig.

Men altså, hvis det drejer sig om gymnasiematematik, eller lignende, så brug papir og blyant. Havde selv mat A og fys A i gymnasiet, og efter at have afprøvet alverdens ting, fandt jeg frem til at papir og blyant simpelthen var hurtigst og mindst frustrerende at arbejde med.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af trafikselskabet den 27. januar 2010 kl. 01:28

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Jeg plejede at foretrække OpenOffice's formel editor, da jeg sommetider (ikke altid) kunne skriver formler ind hurtigere og kode syntaksen minder om LaTex, hvilket jeg bruger meget. Til gengæld er openOffice ikke særlig god til at indsætte udtryk i linjerne, hvilket fuldstændigt afholdte mig fra at bruge openOffice i HTX.

Til indskrivning af simple matematikafleveringer der bare skal overstås er der ikke meget der kommer op på siden af Office2007. Formelindskrivning føles godt integreret i programmet og dokumentet og Office2007 kan også genkende LaTeX syntaks og lave koderne om til WYSIWYG on the fly. Det er ret godt, det grafiske interface til formel indskrivning er til gengæld virkelig ringe.

Til matematikafleveringer er LaTeX det bedste værktøj og hvis du installerer Mathtype (Windows eller via Wine, hvis det virker) kan du lave formlerne grafisk i mathtype og kopierer dem direkte over i LaTeX koden. Men selv med denne genvej, er det omstændigt at skrive sine første matafleveringer i LaTeX, idet man skal bruge nogen tid til at sætte sig ind i hvordan den maskine virker.

For ældre versioner af Word, er Mathtype et meget kraftfuldt værktøj. Men formlerne bliver ikke helt kombatible med andre wordbrugere.

Mit råd er at du bare må leve med openOffice - så svært er det heller ikke at skrive formlerne ind (omend Matricer er irriterende). Hvis du bruger Office2007, vil dine formler næppe være kombatble med ældre versioner af word og omvendt - så at forvente et program der kan laver former der gnidningsløst kan flyttes fra platform til platform er nok ikke helt realistisk. Bare eksporter til PDF, så kan folk læse det.

Hvis du regner med at skulle arbejde med matematik på et universitet, synes jeg at du lige så godt kan lære at anvende LaTeX så hurtigt som muligt. Det er et kodehelvede for en begynder, men tro mig... du finder ud af hvorfor det er så mega nice at man netop skal kode sit dokument. Skal du "bare" læse ikke-naturvidenskab på universitetsniveau, er rådet det samme: Lær at bruge LaTeX. Det er det bedste værktøj til omfattende rapporter - problemet med LaTeX er at det er lige så vanskeligt at opsætte et dokument der skal fylde tre sider, som et dokument der skal fylde 40, 400 eller 4000 sider. (det er ikke så svært igen, men for en begynder er der lidt at se til)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 27. januar 2010 kl. 02:00

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

1) Det er altid nemmere at udforme en matematikaflevering med pen og papir (ok, måske undtaget matematik på uni - det aner jeg ikke meget om!)

2) Matematikafleveringer lavet på PC gøres altid mere eller mindre uden peg-og-klik som du overvejer

3) Lidt træning i OOo's formeleditor vil relativt hurtigt vise dig at *skal* det være, så er den et
*glimrende* valg

4) OOo bagefter Office på matematik-fronten ? Hardly, jeg kunne altid skrive mine afleveringer ind hurtigere (og med mindre besvær) på min PC med OOo end jeg (og mine klassekammerater) kunne skrive tingene ind i Office.

(HINT: De brugte peg og klik, jeg lærte rimeligt hurtigt 90% af syntaksen så jeg kodede tingene)

5) De eneste der kune overhale mig i at skrive opgaven var dem som brugte, ja du gættede det, papir og blyant ;)


Så der er intet andet at sige end: tilbage til OOo med dig! Det er klart den bedre/hurtigste formeleditor hvis vi sammenligner med Office
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Acpivii den 27. januar 2010 kl. 08:12

Permalink

Genvejstast?

Jeg bruger også OOo til mine matematik afleveringer, men der er to ting der irriterer mig, som i måske kan hjælpe med.

Er der en genvejstast til formel? (indsæt-->objekt-->formel)

og er der en let måde at dobbelt understrege et facit?

men generelt er jeg meget glad for OOo, synes det virker bedre end office mathtype eller hva de nu bruger. :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Looop den 27. januar 2010 kl. 12:45

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

Jeg vil også anbefalde LyX det er rigtig godt og let at brug
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 27. januar 2010 kl. 13:16

Permalink

#10
Hvad angår genvejen -

#10

Hvad angår genvejen - du følger bare menuen. For mig (engelsk) er det:
Insert => Object => Formula

Alle disse har en genvej (en streg under et bogstav) og det kan du bruge til at komme hurtigere igennem menuen, for mig er genvejene I, O, F ergo kan man indsætte en formel ved at taste:

[ALT] + [ I ] + [ O ] + [ F ]

Bemærk, [ALT] holdes nede mens de efterfølgende taster blot tastes.


Hvad angår facit-streg, du kan altid bare omringe en mængde tekst med

underline{ underline{ FACIT HER }}


Men om der er hurtigere metoder ved jeg ikke, det hele kommer vel an på hvor hurtig man er til at slå på tastaturet ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Acpivii den 27. januar 2010 kl. 14:35

Permalink

tak

#12

Super, var ca det jeg behøvede selvom jeg synes det er lidt irriterende at dobbelt understregning skal ske via formel. Burde være en standard ting Som Bold, Italic, Underline, "2x underline"
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af dudsen den 27. januar 2010 kl. 18:29

Permalink

Re: Tekstbehandling Matematil afleveringer

#10 du kan "optage" en macro der insætter objectet i og asigne en hotkey til den macro, det blev min løsning på det problem. det kan du faktisk gøre med rigtigt mange ting.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
PCLinuxOS 27
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !