HTC Magic og linux
Jeg overvejer at lægge den nye officielle opdatering til HTC Magic på min mobil.
Nogen der ved om det på nogen måde kan lade sig gøre via linux (LinuxMint 8), eller er man pisket tvunget til at bruge HTC Sync på windows?
- Log in to post comments
Kommentarer6
Re: HTC Magic og linux
er ret sikker på at du er nød til at bruge M$ hvis du vil have de officielle opdateringer fra HTC selv. at ligge en opdateret rom på en rooted tlf kan dog sagtens gøres gennem linux. har selv opdateret min hero et utal af gange gennem ubuntu.
EDIT: rettet del om htc for klarer forståelse
Re: HTC Magic og linux
Når du skriver en opdateret rom, så mener du en af dem fra f.eks. XDA?
For det har jeg også selv gjort nogle gange ... har lige nu MyHero på min Magic.
Eller mener du, at hvis man har en rooted Magic, så vil man også kunne lægge officielle opdateringer ind via Linux?
Hvis det er det du mener, hvorledes gør man det så? Ligesom hvis man lægger en XDA rom ind?
Re: HTC Magic og linux
har du en rooted tlf kan du selv ligge alle ROMS ind. officielle eller uofficielle. jeg har brugt Modaco Roms på min hero og han ligger også alle de officielle roms ud på hans side hvis man vil tilbage til stock.
så du skal reeelt bare finde den version af rom du vil ha og smide den på ligesom du ville gøre med en custom rom.
Re: HTC Magic og linux
Tak for indsatsen Thuramien ... Det endte nu alligevel med, at jeg installerede via HTC Sync ... For da jeg lige har fået ny bærbar, hvor jeg vidste at jeg ville installere LinuxMint på hele harddisken, tænkte jeg at jeg, for en god ordens skyld, ville lave Gendannelses DVD'er, og derfor lod jeg Windows Vista blive udpakket og installeret på maskinenj ... Hold da op hvor tager det lang tid ... for slet ikke at nævne al den tid det tager bagefter, når alle opdateringer også skal installeres på systemet ... Jeg har bogstaveligt talt brugt flere timer før jeg havde et fuldt opdateret windows system ... det er jo latterligt.
Da jeg havde fået gjort de ting jeg nu skulle i windows, og kunne installere et "ordentligt" styresystem på min nye bærbare, så brugte jeg max., og det er virkeligt højt sat, 1 time på at få installeret alt inkl. opdateringer ... That Rocks.
Et andet sidespring ... Checkede lige opstarts tiderne (Cool Boot) for hhv. det fuldt opdaterede windows system og det fuldt opdaterede LinuxMint system ... Dvs., med maskinen slukket, fra jeg trykker på power-knappen til systemet er helt oppe.
Windows Vista tog 2:15 min., mens LinuxMint nøjedes med 1:08 min.
Jeg elsker bare linux ;o)
ja det f******* crazy.
har
ja det f******* crazy.
har selv adskillige stationere med forskellige styresystemer. lavede en lign test med en hp elite series maskine med vista og en hjemme bygget spand med Ubuntu 9.04. stoppede med at time vista da den passerede 6 min. min ubuntu bootede på 45 sek. det var en uge efter mit første møde med linux. vidste godt hvor min fremtid lå henne af derefter =D.
men godt du fandt ud af det med din magic.
Og så er det endda bedre end det ...
Fandt ud af at det var en fejl at LinuxMint var over 1 min. om at loade ... Grunden var, at jeg havde en DVD i drevet som lige skulle checkes om det nu var en bootable DVD ... Da den var taget ud af drevet, så lå min LinuxMint opstart også på ca. 45 sek. ... Altså godt 3 gange så hurtigt som Windows Vista, og det på den samme maskine ... Det er altså helt vildt synes jeg.
Hvis altså bare flere mennesker vidste, hvor godt en linux distro kan fungere, hvor hurtig den kan være i forhold til windows, og at rigtigt mange fuldt ud kan få opfyldt de behov de har at bruge en PC til, ved at bruge en linux distro ...